Pravdepodobne veľmi dobre vieš, že včera zasiahol sociálnu sieť Facebook (ale aj Messenger, Instagram či Whatsapp) mohutný výpadok. Služby nefungovali prakticky na území celej Európy. Ako poznamenávajú mnohé portály, okrem iných aj The Verge, problém bol s prihlasovaním, a najmä s nahrávaním obrázkov. Tie, ktoré sa nahrať podarilo, sa užívateľom nezobrazovali.
Výpadok celkovo trval niekoľko hodín a podľa oficiálnych zdrojov z Facebooku bola na vine chyba počas údržby serverov.
Výpadok odhalil znepokojivú skutočnosť
Okrem toho si si však mohol povšimnúť, že obrázky sa nedokázali načítať, a tak si namiesto nich videl len nápis s tým, čo sa na obrázkoch nachádza. Čítať sme tak mohli nápisy ako „Na obrázku môže byť: 1 osoba, úsmev, stojaca osoba“, „Jedna osoba alebo viacerí ľudia a text“, „2 ľudia a oblek“, „sediaci ľudia a stôl“ či „jedna osoba alebo viacerí ľudia, tráva a outdoor.“
Ako teda môžeš vidieť, systém dokázal približne vyhodnotiť to, koľko ľudí sa na fotke nachádza, aké predmety na nej vidno, to, či je na nej deň či noc, a dokonca aj to, ako sa osoba/osoby tvária. Facebook totiž využíva špeciálne prístroje, prostredníctvom ktorých dokáže takýmto spôsobom analyzovať každý obrázok, ktorý na sociálnu sieť nahráš.
Informácie v jednej fotke
Takže to, čo sa môže zdať ako úplne nevinná fotka s posedením s priateľmi, je v skutočnosti celá škála informácií, ktorú týmto Facebooku odovzdávaš. Na toto niektorí experti upozorňovali už v roku 2017, avšak teraz mali používatelia možnosť vidieť prácu umelej inteligencie v „akcii“.
Je teda dosť dobre možné, že Facebook môže tvoje fotky spracovať a „vyberať“ z nich rôzne informácie, ktoré sa týkajú tvojho života či záľub a na základe toho prispôsobovať svoje reklamy.
O tom, že na internete to často nie je bezpečné a že musíš dobre zvažovať, čo na sieti zverejníš, sme si už prečítali veľa článkov. Človek by ale nepovedal, že už len nahraním obyčajných obrázkov posielame cudzím ľuďom pomerne nezanedbateľné množstvo informácií o sebe. To, čo bolo kedysi sci-fi, je dnes už bežná prax. Aj keď to pôsobí jemne mrazivo, nemyslíš?
Zdroj: theverge.com