Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 11.1.2025
sk
Malvína
cz
Bohdana, Teodora

Zlozvyky pri práci s počítačom a internetom, ktorými ohrozuješ svoje fyzické i psychické zdravie

Aj práca s počítačom a internetom môže byť nebezpečná.


V dnešnej dobe väčšina z nás trávi veľa času za počítačom a na internete. Hoci to môže byť nevyhnutné pre prácu, vzdelávanie alebo zábavu, nemali by sme to podceňovať. V tomto článku preskúmame niektoré bežné zlozvyky pri práci s počítačom, ktoré robíme a môžeme si nimi škodiť.

Príliš dlhé sedenie

Jedným z najväčších rizík pri práci s počítačom je príliš dlhé sedenie. Dlhodobé sedenie môže spôsobiť bolesti chrbta, krčnej chrbtice a zhoršiť držanie tela. Okrem toho môže mať negatívny vplyv aj na našu psychiku, keďže môže spôsobiť pocit úzkosti alebo depresie.

Nedostatočná pauza a pohyb

Medzi zlozvyky pri práci s počítačom patrí nedostatočná pauza a pohyb počas práce. Dlhodobá expozícia obrazovke môže spôsobiť únavu očí a napätie vo svaloch. Netreba zabúdať na pravidelné krátke prestávky na rozhýbanie tela a upokojenie očí.

Zlozvyky pri práci s počítačom a internetom, ktorými ohrozuješ svoje fyzické i psychické zdravie
Shutterstock

Nedostatok výživnej stravy a hydratácie

Mnohí z nás majú tendenciu zahĺbiť sa do práce a zabudnúť na čas. To vedie k tomu, že vynechávame jedlo aj príjem tekutín. Robíme to preto, aby sme „šetrili“ čas, no taký nedostatok hydratácie môže spôsobiť únavu, bolesti hlavy a zníženú koncentráciu, čo je v konečnom dôsledku úplne kontraproduktívne.

Nadmerné vystavenie modrému svetlu

Modré svetlo z počítačovej obrazovky môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku a môže narušiť náš cirkadiálny rytmus. Mali by sme obmedziť expozíciu modrému svetlu najmä v hodinách pred spaním a používať filtre na obrazovku, ktoré znižujú množstvo emitovaného modrého svetla.

Nie je úplne pravda, že pozeranie do mobilu má negatívny vplyv na zaspávanie. Je to mýtus, hovorí odborníčka na spánok

Mohlo by ťa zaujímať:

Nie je úplne pravda, že pozeranie do mobilu má negatívny vplyv na zaspávanie. Je to mýtus, hovorí odborníčka na spánok

Neustále sledovanie sociálnych sietí a porovnávanie sa

Porovnávanie nášho života s ideálnymi obrazmi, ktoré vidíme online, môže viesť k pocitom nedostatočnosti, úzkosti a depresii. Aj tieto dve veci predstavujú v dnešnej dobe pomerne rozšírené zlozvyky pri práci s počítačom. To, čo vidíme na sociálnych médiách, nie je vždy realita.

Nadmerné sledovanie online obsahu vedúce k závislosti

Nadmerné hranie online hier alebo nekonečné prezeranie obsahu na internete môže viesť k závislosti a izolácii od skutočného sveta. Táto závislosť môže vážne ovplyvniť naše psychické aj fyzické zdravie, prejaví sa to v podobe zhoršených sociálne vzťahov, straty záujmu o iné aktivity alebo dokonca depresiou. Riešenie predstavuje stanovenie si hraníc a vyhradenie si času na vyvážené aktivity mimo internetu.

Zlozvyky pri práci s počítačom a internetom, ktorými ohrozuješ svoje fyzické i psychické zdravie
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.