Potravinové intolerancie sú rozšírené aj na Slovensku. Určite každý z nás pozná aspoň jedného človeka, ktorému škodí nejaká potravina. Určiť potravinovú intoleranciu je však náročné, ako potvrdil aj imunológ a alergológ Miloš Jeseňák.
Mnohí ľudia si zvyknú sami diagnostikovať potravinovú intoleranciu, prípadne si zakúpia balíček na internete, ktorý im sľubuje odhalenie potravinovej intolerancie. Alergológ však varuje pred týmito testami a sú podľa neho zavádzajúce.
Ako teda odhaliť potravinovú intoleranciu? Aký je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou a zvyšuje sa počet ľudí trpiacich potravinovými intoleranciami? Kedy už treba vyhľadať odbornú pomoc? Na toto všetko nám odpovedal profesor Miloš Jeseňák.
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
Klinický imunológ a alergológ
Som profesor Miloš Jeseňák a problematike alergických a imunitne podmienených ochorení v detskom aj dospelom veku sa venujem takmer 20 rokov. Ako klinický imunológ a alergológ je mojím cieľom nielen diagnostikovať ochorenia a liečiť ich, ale aj šíriť osvetu o zdravotných témach. Mojou špecializáciou sú najmä vrodené a získané poruchy imunity, ťažké formy alergických ochorení a problematika očkovania v špeciálnych situáciách.
Asi každý z nás má vo svojom okolí človeka, ktorý trpí potravinovou intoleranciou, alebo má sám takýto zdravotný problém. Myslíte si, že všetci tí ľudia tým ozaj trpia, majú to potvrdené lekárom, alebo sa z toho stáva aj akýsi trend?
Určite je téma potravinových intolerancií, ale aj alergií veľmi populárna a nie každý, kto si myslí, že trpí niektorou z týchto neprimeraných reakcií na potraviny, ich aj reálne má. Viaceré štúdie napríklad ukázali, že v skupine 20 jedincov s podozrením na potravinovú alergiu/intoleranciu ju má reálne jeden.
Treba však vysvetliť rozdiel medzi týmito stavmi – aj potravinová intolerancia, aj alergia patria spolu do skupiny tzv. hypersenzitívnych reakcií na potraviny alebo ich zložky. Tieto reakcie musia byť reprodukovateľné, to znamená, že vždy sa objavia pri kontakte s danou potravinou u daného jedinca. Ak je reakcia podmienená imunitnými mechanizmami, napríklad protilátkami triedy IgE, ide o potravinovú alergiu.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Rozhovor so slovenským farmaceutom: Lieky na potenciu sú zvyčajne pre kamaráta, núdzovú antikoncepciu nazývajú aj „plánom B“
- Veci, ktoré by si (ne)mal robiť pri záchrane človeka. Toto radí slovenský záchranár na základe skúseností
- Slovenská dermatologička o starostlivosti o pleť: S peelingom to netreba preháňať, muži sa SPF-ka doslova boja (ROZHOVOR)
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako odhaliť potravinovú intoleranciu
- Aký je rozdiel medzi potravinovou alergiou a intoleranciou
- Či sa rokmi zvyšuje počet ľudí trpiacich potravinovými intoleranciami
- Či sa s potravinovými alergiami a intoleranciami aj rodíme, alebo sa budujú len počas života
- Kedy treba vyhľadať odbornú pomoc
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom