Existuje niekoľko tém, ktorým sa v bežnej komunikácii radi vyhýbame. Rozprával si sa s kamošmi pri pive niekedy o svojom pohrebe? Čo rozprával, premýšľal si niekedy nad tým, ako by mal tvoj pohreb vyzerať? Ľudia z projektu Funebra presne vedia, nad čím by si sa mal počas života zamyslieť.
Prírodné pohrebníctvo Funebra je projekt patriaci pod mimovládnu organizáciu Živica, ktorá sa venuje rôznym environmentálnym témam. Pod hlavičku Živica patrí množstvo projektov, dnes však poodkryjeme ten zameraný na prírodné pohrebníctvo.
Vieš si predstaviť mať poslednú rozlúčku s blízkymi na vlastnej záhrade či vonku v lese? Či sa to dá, ako to prebieha a koľko to všetko stojí, v rozhovore porozprávala spoluzakladateľka projektu Monika Suchánska.
Čo alebo kto je projekt Funebra, o čom tam ide a čo je vaším cieľom? Ako tento projekt vznikol?
K téme prírodného pohrebníctva som sa dostala, viac-menej, náhodne pri výbere témy bakalárskej práce. V praxi som sa od roku 2014 venovala prírodnému pohrebníctvu v Českej republike, kde som spoluzakladala prvý spolok s názvom Ke kořenům a prvý český prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe. Chcela som sa ale vrátiť na Slovensko a opäť akousi náhodou sa o tomto všetkom dozvedelo združenie Živica a vďaka tomu to mohlo zakoreniť aj na Slovensku.
Založili sme prvý aj druhý prírodný cintorín na Slovensku – Záhradu spomienok vo Zvolene a Les spomienok v Košiciach, kde v podstate tvoríme pohrebné obrady na mieru. Okrem obradov tam prebiehajú veľmi jednoduché uloženia popola v Lese spomienok ku koreňom stromov, v Záhrade spomienok ku koreňom rastlín.
Záhrada spomienok vo Zvolene
Hlavným rozdielom oproti klasickým cintorínom je asi to, že u nás sa používajú len ekologické urny alebo sa popol vysypáva priamo do zeme bez akejkoľvek schránky. Nenájdete u nás ani klasické náhrobky, ani klasické hrobové dekorácie, ako sú vence či kahance. Prírodné cintoríny fungujú v akejsi symbióze a s rešpektom k prírode, ale aj k ľuďom.
Okrem toho tvoríme aj workshopy o tom, ako o smrti hovoriť s blízkymi, ako pracovať s vlastnou smrteľnosťou, ako ošetriť svoje posledné priania, a tiež tvoríme festival Memento mori, ktorého posolstvom je vrátiť tému smrti medzi ľudí, aby pre nás nebola tabu a nebola strašiakom.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému
- Slovenská sprievodkyňa umierajúcich: Stáva sa, že sa aj smejeme a je prítomný humor
- Slovenka o práci v americkom pohrebníctve: O tom najhoršom, čo som zažila, legálne ani nemôžem hovoriť (ROZHOVOR)
- Veci, ktoré by si (ne)mal robiť pri záchrane človeka. Toto radí slovenský záchranár na základe skúseností
Čo znamená názov Funebra?
Názov je ekvivalentom archaizmu funebráctvo. Zároveň to trochu odráža aj tendenciu, že tejto téme sa zatiaľ venujú len ženy, preto sme vybrali názov ženského rodu. Všeobecne sa starostlivosti o chorých, umierajúcich či mŕtvych aj v minulosti venovali viac ženy. Takže je to trošku aj taká paralela tejto ženskej línie.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako prebieha príprava prírodného pohrebu
- V akých situáciách odmietnu vykonať pohreb
- Koľko to stojí v porovnaní s klasickým pohrebom
- Aký najnetradičnejší pohreb vo Funebra organizovali
- Ako sa na takéto pohreby pozerá viera
- Čo je na tejto práci najkrajšie a čo najnáročnejšie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom