Väčšinou si po výdatnom obede či večeri povieme, že nám chýba sladká bodka na koniec. Na koláčik sa nájde vždy miesto, však?
Odborníci sa pozreli na to, čím to je, že sa po jedle musíme ešte dotlačiť niečím sladkým, a čo robiť, aby sa z toho nestal zvyk, píše poľská Gazeta.
Dôvodov je hneď niekoľko, tým prvým môže byť to, že počas dňa nejeme dostatočne veľa. Ak sme od rána hladovali a najeme sa poriadne až večer, niet divu, že telo sa dožaduje doplnenia energie, a to znamená neodolateľnú chuť na niečo sladké.
Nevyvážená strava či zdravotné ťažkosti
Druhým dôvodom, prečo máme tendenciu siahnuť po sladkostiach hneď po obede, je nedostatočne vyvážená strava. Každá porcia by mala obsahovať dostatok sacharidov, vlákniny, bielkovín aj zdravých tukov.
Len tak sa budeš po jedle cítiť sýty, stratíš chuť na niečo sladké a hladina cukru v krvi sa stabilizuje. Hľadaj preto výrobky s vysokou výživovou hodnotou, ktoré tvoje telo zasýtia.
Za túžbou po zákusku po obede či večeri často stoja aj zvyky. Od detstva nás láka sladká odmena, ak predtým zjeme všetko, čo máme na tanieri. Očakávame teda, že obed sa skončí niečím chutným, čo si náš mozog predstaví v podobe sladkosti. To však neznamená, že dezert je niečo zásadne zlé. Ide skôr o rozum a striedmosť – sladkosti nesmú nahrádzať vyvážené jedlo, iba ho dopĺňať.
Nakoniec je tu otázka zdravia. Nadbytok sladkostí v strave predstavuje riziko nadváhy až obezity, čo znamená vyššie riziko cukrovky 2. typu.
Neobmedzená túžba po sladkostiach môže poukazovať aj na prediabetický stav (spojený aj s inzulínovou rezistenciou). Preto, ak ťa niečo znepokojuje, daj si skontrolovať hladinu glukózy v krvi. Niekedy sa stáva aj to, že sladkosti „jeme“, aby sme sa zbavili stresu, čo, žiaľ, nie je najlepšie riešenie. Namiesto ďalšieho koláča alebo porcie zmrzliny si skúsme pomôcť niečím iným.