Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Je Brusel zodpovedný za nízke platy na Slovensku? Európska komisia má jasnú odpoveď

Ide o mýtus alebo pravdu?


Na sociálnych sieťach sa opäť šíria tvrdenia, že 20-ročné členstvo Slovenska v EÚ neprinieslo krajine žiadne výhody, alebo že za nízke platy na Slovensku je zodpovedný Brusel.

Stanovisko k týmto tvrdeniam zaujalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré tvrdí, že sú nepravdivé, a poskytlo verejnosti presné informácie.

Na sociálnych sieťach sa šíri tvrdenie, že Brusel je zodpovedný za nízke platy na Slovensku a že za 20 rokov, čo sme členmi únie, sme stále nedobehli krajiny západnej Európy. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku však tieto tvrdenia označuje za mýtus a ponúka informácie, ktoré majú svedčiť o opaku.

„EÚ nemá kompetencie priamo ovplyvňovať výšku platov a dôchodkov v členských krajinách. Od vstupu Slovenska do EÚ sa však minimálna aj priemerná mzda niekoľkonásobne zvýšili. Platy a dôchodky závisia od ekonomiky štátu,“ uviedlo Zastúpenie EK na Slovensku.

Členstvo v EÚ a vnútropolitické rozhodnutia

Dodáva tiež, že rozdiely v platoch medzi krajinami sú ovplyvnené rôznymi faktormi, ako sú úroveň hospodárskej konkurencieschopnosti (konkurencieschopnejšie a silnejšie ekonomiky môžu mať vyššie mzdy v porovnaní s menej konkurencieschopnými krajinami), produktivita práce, úroveň vzdelania, zručnosti a skúsenosti pracovníkov, ako aj stav trhu práce (nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v určitom odvetví môže viesť k vyšším mzdám v danom odvetví).

Odporúčame prečítať:

Časť Slovákov príde pri práci o významné benefity. Nárok na dovolenku bude medzi nimi

Vnútropolitické rozhodnutia týkajúce sa daňového systému či systému sociálneho zabezpečenia tiež ovplyvňujú výšku platov. „Slovenská republika napríklad tiež nedokáže zabezpečiť rovnaké platy naprieč regiónmi Slovenska, predstavme si teda, aké náročné musí byť dosiahnuť rovnaké platy v celej EÚ,“ informujú euroúradníci.

Členstvo v EÚ za 20 rokov Slovensku nič neprinieslo? Aj toto tvrdenie označuje Zastúpenie EK na Slovensku za mýtus. Nemožno poprieť, že sa za toto obdobie na Slovensku výrazne zlepšila životná úroveň, zvýšila sa minimálna mzda, Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky, získava eurofondy a nezamestnanosť sa znížila z rekordne vysokej úrovne pred vstupom do EÚ. Slovenskí občania získali prístup na pracovný a obchodný trh EÚ,“ dodali euroúradníci. 

Ľudia prezradili, čo najšialenejšie kedy urobili kvôli peniazom
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.