Niektorým single život vyhovuje, no väčšina z nás túži po niekom, o koho sa môže oprieť a bude po ich boku, v dobrom aj zlom. Dnešná doba je však rýchla a digitálna, veľa vecí sa odohráva v online priestore. Aj hľadanie potenciálneho partnera a následné zoznamovanie.
Nie každý je ale fanúšikom sociálnych sietí a zoznamovacích aplikácií. Môže to však byť tým, že máme o nich utvorený nejaký negatívny obraz, pretože ľudia ich nepoužívajú vždy správne. Ako teda využiť ich potenciál naplno? A vieme si v dnešnej dobe nájsť partnera aj bez nich? Ktoré témy určite nevyťahovať na prvom rande a, naopak, na čo sa pýtať? Toto všetko nám v rozhovore prezradila psychologička a vzťahová terapeutka Ivana Čergeťová.
Čo si všímať na prvom rande? Čo sa pýtať a čo nie? Pýtať sa hneď aj dôležité, seriózne otázky?
Určite očakávate odpoveď ako od psychológa: “Všímajte si neverbálnu komunikáciu, reč tela a celkovú atmosféru, pričom kľúčové je udržiavanie kontaktu zo strany druhého – úsmev či postoj nôh. Ak sú chodidlá otočené špičkami k vám, máte vyhrané. Záujem je zaručený a čaká vás láska na celý život.” Áno, aj tieto signály sú veľmi dôležité. Avšak, rada by som upriamila pozornosť na iný element prvého rande, o ktorom často nehovoríme. A tým sme my sami. A teda otázkou možno nie je, čo si všímať na druhom – teda potenciálnom partnerovi, ale čo si všímať na sebe.
PhDr. Ivana Čergeťová, PhD., LL.M., MBA, PCIC
psychologička a vzťahová terapeutka
Pracujem ako psychologička, vzťahová terapeutka, NLP koučka a kariérna poradkyňa v jednej osobe. Zároveň som aktívnou akademickou učiteľkou a výskumníčkou v oblasti psychológie a personálneho manažmentu. Snažím sa inšpirovať ľudí v nachádzaní vlastných snov a napĺňaní vlastných potrieb.
Z môjho pohľadu vzťahového terapeuta je kľúčové reflektovať vlastné prežívanie a pýtať sa samého seba: Ako sa cítim, keď som v prítomnosti tohto človeka? Aké emócie vo mne vyvoláva? Čo robí, že sa vo mne tieto pocity objavujú? Doprajte si objavovať seba v kontexte vzťahovej dynamiky, a to vám môže pomôcť pochopiť, prečo a čo konkrétne vás na potenciálnom partnerovi priťahuje alebo odpudzuje. Toto sebapozorovanie realizujte so zvedavosťou, nie so strachom.
Ak zapojíte zvedavosť, prirodzene rozšírite pozornosť aj na človeka sediaceho oproti vám, pretože sa stanete výskumníkom vašich vzájomných interakcií a nie iba hodnotiteľom odškrtávajúcim svoj “checklist” požiadaviek na ideálneho partnera. Nie som prívržencom nacvičeného rozhovoru, a preto nerada tvorím otázky, na ktoré by sme sa mali na rande pýtať. Áno, môžu pomôcť na “prelomenie ľadov“, avšak rozhovor by sa mal vyvíjať so záujmom o druhú osobu.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenská vzťahová expertka o rozchode: Vyhadzujeme veci, ktoré považujeme za bezcenné, a nechávame si tie, ktoré nemajú cenu
- Psychologička o Valentíne: Lásku potrebujeme dávať aj sebe samým. Ako zvládať samotu v tomto období?
- Slovenská expertka na vzťahy o kamarátstve s výhodami: Čo robiť, ak sa jeden z vás zamiluje?
Využívame potenciál zoznamiek naplno?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Či využívajú ľudia naplno potenciál zoznamovacích aplikácií
- Či sa dá ešte v dnešnej dobe zoznámiť bez použitia zoznamovacej aplikácie
- Ktoré témy sú kontroverzné na prvom rande
- Ktoré miesta nie sú vhodné na prvé stretnutie
- Ako sa zmenilo vnímanie vzťahov v spoločnosti v priebehu 20-30 rokov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom