J. K. Rowlingová je od konca 90. rokov 20. storočia známa ako tvorkyňa sveta Harryho Pottera. Jej príbeh nie je tajomstvom. Väčšina fanúšikov vie, že rukopis prvého Harryho Pottera bol minimálne 10-krát odmietnutý, kým sa ho konečne chopil odvážny vydavateľ.
Ako dobre poznáte JKR? Vedeli ste napríklad, že ona a Harry oslavujú narodeniny v rovnaký dátum?
Za Harryho Pottera vďačíme 8-ročnému dievčatku
Väčšina ľudí vie, že Rowlingová bola s rukopisom odmietnutá desaťkrát. Mnohí ale nevedia, že keby nebolo jedného 8-ročného dievčaťa, bolo by tých odmietnutí viac. Tým dievčatkom bola Alice Newton, dcéra výkonného riaditeľa Bloomsbury Publishing Nigela Newtona. Ten priniesol domov Rowlingovej rukopis a dal ho Alici na prečítanie. Tá si knihu zamilovala a zvyšok je história.
Bola prvou autorkou, ktorá sa stala miliardárkou
Písanie z vás v zriedkavých prípadoch môže urobiť jedného z najbohatších ľudí na planéte. Medzi túto vzácnu spoločnosť patrí aj J. K. Rowlingová. V roku 2004 ju oficiálne privítali v klube miliardárov. Bola vôbec prvou autorkou, ktorá sa kedy stala miliardárkou. A od roku 2019 má najvyšší čistý majetok zo všetkých žijúcich spisovateľov na planéte.
Hoci technicky z nej tento čistý majetok už nerobí miliardárku. Zo zoznamu vypadla v roku 2012 po tom, čo prispela 160 miliónmi dolárov na charitu.
Inšpirovala ju vlastná depresia
Nie je žiadnym tajomstvom, že spisovatelia často berú svoje vlastné skúsenosti a prenášajú ich do svojich diel. V dielach ich často skryjú do zašifrovanej úrovne. V prípade Rowlingovej sa jej boj s klinickou depresiou po narodení prvého dieťaťa prejavil v podobe dementorov, teda prízrakov kradnúcich duše.
Miluje Minecraft
Existuje určitý obraz rutiny spisovateľa, a nie je to len proces samotného písania. Ešte bežnejší je obrad hľadania spôsobov, ako odložiť písanie. Pre J. K. Rowlingovú táto prokrastinačná rutina zahŕňa mnohé neočakávané aktivity. Čítanie kníh, sledovanie správ, varenie čaju, ale aj jednu konkrétnu činnosť – hranie Minecraftu.
Išla si v utajení kúpiť svadobné šaty
S veľkým úspechom prichádza strata anonymity. A J. K. Rowlingová nie je výnimkou. Nepredáte milióny kníh a nezarobíte si milióny dolárov bez toho, aby ste nedostávali pravidelnú dávku pozornosti. Považuje sama seba za šťastnú. Vraj sa to nikdy nezhoršilo tak, že by sa musela maskovať, aby sa vyhla odhaleniu na verejnosti.
Existovala však jedna výnimka. Pri kúpe svadobných šiat si obliekla prestrojenie. Podrobnosti o ňom ale nezverejnila.
Použila iniciály, pretože sa vydavatelia báli, že chlapci nebudú čítať jej knihu
Keď prvá kniha zo série Harry Potter konečne našla vydavateľa, ten vedel, že má v rukách niečo, čo osloví kompletné mladé publikum, teda chlapcov aj dievčatá. A tu vznikol problém v mena autora. Boli obavy, či by chlapci čítali knihu, keby vedeli, že ju napísala žena. Vydavateľ teda požiadal Rowlingovú o rodovo neutrálnejší pseudonym.
A ona ponúkla iniciály „J. K.“.
Jej oficiálne meno znie Joanne Kathleen Rowlingová, ale technicky Kathleen nie je jej stredné meno. V skutočnosti stredné meno nemá. Pre „K“ použila meno svojej starej mamy. Bola to pocta človeku, ktorého milovala.
Názvy rokfortských fakúlt pôvodne napísala na odpadové vrecko
Rowlingová tvrdí, že môže písať kdekoľvek. A podľa toho to aj vyzerá. Pre magazín Nickelodeon sa priznala, že počas domácich prác si na zadnú časť vreca na odpadky napísala názvy fakúlt na Rokforte. Až potom ich prepísala do rukopisu.
Zverejnila zamietavé listy, aby pomohla inšpirovať nových spisovateľov
Súčasťou toho, že ste spisovateľom, je fakt, že dostávate odmietavé listy. A nie je ich málo. Aby Rowlingová pomohla novým spisovateľom cítiť sa lepšie, zverejnila ukážky svojich odmietavých listov. Samozrejme, z úcty k vydavateľom ich podpisy a iniciály odstránila. Nejde jej o pomstu, len o to, aby dala novým autorom najavo, že sa nesmú báť odmietnutia.
Získala bakalársky titul z Exeteru po tom, čo ju Oxford odmietol
V roku 1982 začala Rowlingová robiť prijímacie skúšky na univerzitu. Veľmi chcela ísť do Oxfordu, ale bola odmietnutá. Namiesto toho sa rozhodla ísť do Exeteru. Tam nakoniec získala titul BA vo francúzštine. Priznáva, že chcela študovať angličtinu, no rodičia na ňu tlačili, aby to nerobila. Počas svojich vysokoškolských rokov sa nezameriavala na tvorivé písanie. Namiesto toho študovala klasiku.
Svoju dcéru pomenovala po spisovateľovi
Medzi svojich hrdinov, literárnych aj iných, J. K. Rowlingová počíta Jessicu „Decca“ Mitfordovú, spisovateľku, investigatívnu novinárku a prominentnú ľavicovú aktivistku. Tá sa preslávila v polovici 20. storočia. Rowlingová bola jej veľkou obdivovateľkou a priznáva, že ňou bola ovplyvnená už od svojich 14 rokov. A zašla tak ďaleko, že po zosnulej spisovateľke dala svojej prvej dcére meno Jessica.
Pracovala ako učiteľka angličtiny v Portugalsku
Ak získate titul BA z francúzštiny, študujete klasiku a chcete byť spisovateľom, čo budete robiť ďalej? Samozrejme, učiť angličtinu v Portugalsku. Tento krok bol čiastočne podnietený smrťou jej matky. Práve v Portugalsku napísala niektoré časti Harryho Pottera. Učila angličtinu v Porte, prvýkrát sa vydala a porodila dcéru Jessicu.
Iba jednu postavu zo sveta „Harryho Pottera“ pomenovala po skutočnej osobe
Deväťročná Natalie McDonald bola veľkou fanúšičkou Harryho Pottera. Bojovala s leukémiou. Priateľ jej matky napísal e-mail J. K. Rowlingovej, ktorá ale bola vtedy na dovolenke. Kým si ho autorka stihla prečítať, dievča zomrelo. Keď sa to Rowlingová dozvedela, uctila si Natalie tak, že zahrnula jej meno do knihy Harry Potter a Ohnivá čaša.
Natalie sa tak stala jedinou postavou zo série Harry Potter, ktorá bola oficiálne pomenovaná po skutočnej osobe.
Jej najobľúbenejším športom je basketbal
Ak si spomeniete na Škótsko, tak práve basketbal vám nepríde ako logická voľba. J. K. Rowlingová je ale veľkým fanúšikom tohto športu. Keď bola v Portugalsku, stala sa fanúšičkou Chicago Bulls. Tých v tom čase viedol Michael Jordan. Nielenže v nasledujúcich rokoch pokračovala v sledovaní NBA, ale dokonca veľa pravidiel metlobalu založila práve na basketbale.
Rowlingová používa aj mužský pseudonym
J. K. Rowlingová je určite najlepšie známa ako autorka Harryho Pottera či série Fantastické zvery. Ale napísala aj iné diela, a to pod pseudonymom.
Svoj prvý kriminálny román Volanie kukučky vydala začiatkom roka 2013 pod pseudonymom Robert Galbraith. Z pochopiteľných dôvodov chcela oddeliť svoju novú prácu od franšízy, ktorá z nej urobila ikonu.
Po tom, čo bol román v predaji len niekoľko mesiacov, bola Rowlingová nakoniec odhalená ako skutočná autorka knihy. Medzi známymi spisovateľmi nie je tento krok žiadnou vzácnosťou. Tento pokus urobil aj Stephen King, keď použil pre svoje dielo pseudonym Richard Bachman.
Rowlingovej rodičia sa stretli na stanici King’s Cross
Vlaky tvoria veľkú časť príbehov Harryho Pottera. A, samozrejme, je tu slávne tajné nástupište na stanici King’s Cross. Ale prečo táto stanica? Ako sa ukázalo, toto miesto je pre Rowlingovú veľmi výnimočné. Práve tu sa stretli jej rodičia. Išli tým istým vlakom, ktorý odchádzal z King’s Cross.
Bez stanice King’s Cross by možno nikdy nebola žiadna J. K. Rowlingová. A bez nej by nebol ani Harry Potter.