Od stretnutia s divokou zverou až po zablúdenie v púšti. Divoká príroda predstavuje výzvy, ktoré nemusí byť ľahké prekonať. Do hry vstupuje počasie, zlyhanie techniky a „blbá“ náhoda. V dejinách prežitia za krízových situácií sa vyvinulo množstvo mýtov o tom, ako ich prežiť.
Ale nie vždy sú tieto mýty založené na pravde.
Niektoré techniky prežitia sa môžu na prvý pohľad zdať skutočne logické a užitočné. Ale opak je pravdou. Mnohé mylné predstavy o tom, čo robiť v život ohrozujúcich situáciách, môžu veci ešte zhoršiť.
MÝTUS: Pitie kaktusovej vody
Keď sa stratíte v púšti, jednou z možností, ako doplniť tekutiny, je rozrezať kaktus a napiť sa vody. Omyl, ktorý vás môže stáť život!
Pitie vody z kaktusu je nielen nebezpečné, ale môže dokonca zhoršiť hydratáciu vášho tela! Kaktusová voda obsahuje kyseliny a toxické alkaloidy. Tieto chemikálie sú pri konzumácii pre človeka smrteľné. Chemikálie pochádzajúce z dužiny kaktusu môžu spôsobiť vracanie, hnačku a z dlhodobého hľadiska aj problémy s obličkami.
Mimoriadne nebezpečné je aj kaktusové ovocie – opuncia. Kaktusová voda, ktorú nájdete na pultoch obchodov, je vyrobená z plodov a nie z vody uloženej v samotných rastlinách.
MÝTUS: Voda na prídel
S týmto mýtom sa stretnete, ak sa stratíte v púšti, lese alebo akejkoľvek odľahlej oblasti s obmedzeným množstvom pitnej vody. Hoci pitie vody pomaly, aby vydržala dlhšie, je dobrý nápad, jej prideľovanie už nie.
Voda na prídel sa minie skôr.
Voda, samozrejme, zabraňuje dehydratácii. Je dôležité nájsť si tieň a obmedziť námahu, aby ste predišli poteniu. To zbytočne uvoľňuje vodu z tela. Znížiť spotrebu potravín je tiež dôležité, pretože voda je potrebná na trávenie.
Ďalšou mylnou predstavou je, že namiesto vody môžete piť moč. Moč je odpad, ktorý vaše telo odstraňuje. Nebude vás hydratovať. Naopak, vaše telo bude pracovať omnoho ťažšie, aby prefiltrovalo odpad, ktorého sa už v minulosti zbavilo.
Jediná rozumná vec, ktorú môžete s močom urobiť, je vyliať si ho na oblečenie a ochladiť sa.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane