V dnešnej dobe sa čoraz viac hovorí o automatizácii a vlastne celkovo o tom, že nás nahradia stroje. Ako sa však ukazuje, tak minimálne na Slovensku to až tak skoro úplne nebude. V súčasnosti je na Slovensku nedostatok pracovnej sily, prichádzať k nám musia cudzinci z celého sveta, informujú TV Noviny.
Slovensko sa čoraz ďalej rozvíja. Náš silný automobilový priemysel je veľkým tvorcom pracovných miest, obrazom toho je aj nová automobilka Volvo v Košiciach. To však nie je všetko, produkovať budeme aj batérie v Šuranoch. Pracovných miest je stále viac, no pracovnej sily je nedostatok. Ministerstvo zahraničných vecí preto posiela do viacerých krajín takzvaných „lietajúcich konzulov“.
Zasahujú lietajúci konzuli
Takíto konzuli riešia víza pre cudzincov, ktorí sú vysoko žiadaní. Napríklad v Land Roveri v Nitre pracujú momentálne cudzinci až z 26 krajín sveta, dokonca vrátane Indov. Svoju prácu si vážia, vzhľadom na to, že sú schopní posielať veľkú časť zárobku domov rodine, môže to byť aj 60 % zo mzdy.
„Jeden z týchto lietajúcich konzulov začal prácu v Indii, potom pokračuje v Indonézii, kde musí zadministrovať 1100 národných víz pre občanov tretích krajín,“ vysvetľuje minister zahraničných vecí Juraj Blanár.
Veľký nedostatok ľudí
Stále nám chýba až okolo 80-tisíc ľudí. Už dnes sa k nám cudzinci z rôznych krajín dovážajú, aby doplnili takzvané nedostatkové profesie. Príkladom sú krajiny, ako sú Gruzínsko, Čína či Vietnam.
„Keď sa rozprávame o štarte nových výrob, ako sú baterkárne v Šuranoch a automobilka v Košiciach a množstvo iných fabrík, ktoré prichádzajú, tak tie majú potrebu stoviek nových zamestnancov, ktorých hľadajú. Aj bratislavská automobilka hľadá dvetisíc ľudí, z toho dvesto kvalifikovaných elektrotechnikov,“ vysvetľuje Andrej Lasz, sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.
Najviac je u nás zamestnaných Ukrajincov, Srbov, Rusov či Macedóncov. Pracujú v rôznych sektoroch, od klasickej výroby až po odborné pozície ako vývojári či manažéri. Veľa ľudí k nám príde na rok či dva, zarobia a naberú skúsenosti.