Vieš, že dve svetoznáme firmy, zaoberajúce sa výrobou bateriek, už desaťročia zápasia o svojho maskota – ružového zajačika? Alebo to, že veľrybie srdce je veľké ako osobné auto a váži len o čosi menej? Lebo ak nie (a my tak trochu dúfame, že nie), tak ti táto zbierka faktov poriadne rozšíri obzory.
1. Včely tu boli už za čias dinosaurov
Dinosaurov, druh dávno vyhynutý, si spájame s ďalekou minulosťou. Preto je ťažké predstaviť si, že v čase, keď okupovali našu planétu, existovali ešte iné tvory, a to dokonca také, ktoré žijú dodnes. Patria medzi ne napríklad včely (vtedy nikomu neliezli do kofoly), žraloky, morské hviezdice, ale aj zvláštny kríženec kačice a čohosi – vtákopysk.
2. Kríky a oblaky v hre Super Mario
Ako malý si sa tejto jednoduchej „skákačky“ nevedel nabažiť, a predsa ti nepochybne unikol jeden drobný detail. Oblaky a kríky sú vlastne úplne rovnaké, jediný rozdiel je vo farbe. Neveríš? Tak sa pozorne pozeraj a dovoľ nám spochybniť celé tvoje detstvo.
3. Vo svete Duracell, v Štátoch Energizer
Amerika musí byť vždy niečo extra, však? Huňatý ružový zajačik je pre nás ikonou známej značky bateriek, Duracell, už hádam od nepamäti. Po prvý raz ho vo svojej reklamnej kampani značka použila už v roku 1973, no bohužiaľ, svojmu ušatému maskotovi zabudla uštedriť ochrannú známku.
Niekoľko rokov neskôr tejto chyby využila konkurenčná spoločnosť na výrobu bateriek, Energizer. Vzápätí nato na televízne obrazovky uviedli svoju novú reklamu, v hlavnej úlohe, pochopiteľne, ružový zajačik. Narozdiel od svojich predchodcov, nenechal Energizer nič na náhodu a ochrannú známku svojmu zajkovi doprial.
Vo výsledku teda existovali hneď dve spoločnosti, ktoré mali nárok ružového zajačika používať. Po rokoch žabo-myších vojen sa teda napokon dohodli na rozumnom riešení: Energizer bude používať zajačika na americkom trhu a Duracell ho môže používať všade inde.
4. ISS obehne okolo Zeme raz za 90 minút
ISS (International Space Station resp. Medzinárodná vesmírna stanica) je najdrahším projektom v histórii ľudskej rasy. Množstvo krajín z celého sveta do nej investovalo vyše 150 miliárd dolárov – na postavenie a následnú údržbu. Zaujímavosťou je, že okolo Zeme obehne raz za 90 minút. Jej posádka si teda východ a západ slnka môže pozrieť hneď 16-krát za deň.
5. Srdce veľryby je… nuž, obrovské
Keď more vyplaví telo mŕtvej veľryby, väčšinou sa ho skôr ako vedci stihnú zhostiť vtáky. Po tomto zásahu hladných operencov neostane práve v reprezentatívnom stave a na vedecké účely je nepoužiteľné. Preto rok 2014 možno v tomto smere nazývať šťastným, keďže sa odborníkom nielenže podarilo takúto veľrybu nájsť včas, ešte aj zachránili jej srdce.
To vážilo úctyhodných 200 kilogramov (a nebolo najťažšie svojho druhu). Len pre porovnanie, to ľudské má zhruba tristo gramov. Veľrybie srdce je zhruba také veľké, ako model auta Volkswagen Beetle a jeho komory sú natoľko priestranné, že by sa v nich menší človek pohodlne usadil.
Replica of a blue whale heart, the biggest heart seen among any living creature. It can weigh over 1,500 lb (680 kg) and be as large as a small automobile. The aorta is large enough for a human adult to crawl through from interestingasfuck
6. Kengura a emu v austrálskom znaku
Austrálsky znak v sebe skrýva (neskrýva, sú veľmi dobre viditeľné) dvoch zástupcov zvieracej ríše – kenguru a emu. Aj napriek tomu, že sú tieto zvieratá pre krajinu charakteristické, mnohí si kladú otázky, prečo práve ony? Prečo nie napríklad koala?
Odpoveď je prostá – tieto dve zvieratá najlepšie vystihujú filozofiu krajiny. Údajne totiž nevedia cúvať. Jediné, čo môžu, je teda posúvať sa vpred – rovnako ako Austrália.
7. Najväčšia kocka zlata
Podľa štatistík z roku 2009 sa doposiaľ, za celú existenciu ľudstva, vyťažilo 165-tisíc ton zlata. Keď toto množstvo pretavíme na objem, dostaneme 8,500 metrov kubických tohto drahého kovu.
Jednoduchou matematikou teda možno dospieť k záveru, že ak by sme všetko zlato sveta napchali do jednej jedinej kocky, mala by rozmery približne 20x20x20 metrov. Bola by to veľká kocka, najväčšia kocka zlata na svete… ale pravdepodobne nie taká veľká, ako by si čakal.
8. Šikmá veža v Pise je dutá
Veža sa začala stavať v auguste roku 1173 a jej výstavba bola prerušená hneď niekoľkokrát. Raz vojnou, inokedy nedostatkom financií, a potom tu bola ešte tá vec s tým, že sa… ehm… nakláňa. Finálnu podobu nadobudla teda až o dvesto rokov neskôr a keďže sa dovtedy nevyrovnala, nechať ju prázdnu sa pravdepodobne javilo ako to najrozumnejšie riešenie.
9. Panda vie falšovať tehotenstvo
V roku 2014 sa panda veľká, žijúca v čínskom výskumnom centre, rozhodla z vypočítavosti falšovať tehotenstvo. Zachcelo sa jej totiž špeciálneho prístupu, akého sa tehotným pandám dostáva. Ubytovanie s klimatizáciou, neustála pozornosť, neobmedzené množstvo ovocia a bambusu… to znie ako pandí raj.
A bol to raj – teda minimálne dokiaľ vedci nezistili, že milá panda tehotná vlastne vôbec nie je, a všetko, vrátane hormonálnych zmien, bolo len príznakom fantómového tehotenstva.
10. Tvoje pľúca sú väčšie, než si myslíš
Pľúca držia jednu z popredných priečok vo veľkosti orgánov, no nie sme si istí, či skutočne vieš, aké obrovské naozaj sú. Keby sme pľúca ako také, spolu s ich mechúrikmi rozprestreli, pokojne by pokryli plochu jedného tenisového ihriska.
Bonus: Reštaurácia The Krusty Krab zo SpongeBoba nie je truhla s pokladom. Je to pasca na kraby…
Zdroje: viralnova.com, wired.com, towerofpisa.org, buzzfeed.com, brightside.me