Španielska Barcelona jednoznačne patrí medzi najpopulárnejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Veľkomesto pri Stredozemnom mori ponúka krásne pláže, množstvo historických pamiatok a, samozrejme, aj vychýrenú futbalovú kultúru.
Jedna vec je mesto vidieť ako turista a druhá vec je v meste žiť. Slovenka Kristína v Barcelone žije od minulého roka a v rozhovore nám prezradila, aké to v katalánskej metropole je z pohľadu jej obyvateľa.
Ako si sa do Barcelony dostala? Čím ťa toto mesto oslovilo natoľko, že si sa v ňom rozhodla žiť?
Popravde, prvotne nie úplne cielene, ale dostala som sa sem cez moju prácu. Počas vysokej školy som začala pracovať pre jednu medzinárodnú IT firmu v Bratislave, kde som zostala aj po škole. Tým, že som počas školy mala prácu, nemala som možnosť ísť na Erasmus, na ktorý som plánovala ísť do Barcelony.
Minulý rok sa mi naskytla príležitosť ísť v rámci práce na tri mesiace sem a potom prišla ponuka, či chcem v Barcelone pracovať natrvalo. Ponuku som zobrala a v septembri minulého roka som sa sem presťahovala. Barcelonu ako mesto som vždy mala rada, bola som tu niekoľkokrát a bol to taký môj mini sen tu žiť. Vďaka mojej práci sa mi to splnilo.
Aká je tvoja znalosť španielčiny? Bolo pre teba jednoduché dorozumieť sa s miestnymi? Poradí si človek aj s angličtinou?
Povedala by som, že sa postupne zlepšujem, mám základy zo strednej školy. Avšak, čo dodnes ľutujem, je, že som sa počas školy španielčine nevenovala viac. Vzhľadom na to, že som nepredpokladala, že budem žiť v Španielsku, nedávala som tomu veľkú prioritu. Tým, že tu žijem a som v denno-dennom kontakte so Španielmi, sa španielčina do ucha dostane a človek začne rozumieť aj rozprávať viac a viac.
Po anglicky tu hovorí prakticky každý. Nedávno som bola u lekára a viac-menej skoro celú
konverzáciu sme viedli v angličtine. Určite je tu aj staršia generácia, čo nevie po anglicky alebo nie úplne plynule, ale sú ochotní sa nejakým spôsobom dohovoriť.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovák v Thajsku: Do Bangkoku som išiel rozbehnúť biznis s konope, najesť sa tam vieš aj za 50 centov (ROZHOVOR)
- Slováci žijú na Madeire: Po voľbách sa nám ozývajú ľudia a pýtajú sa, aký je život v zahraničí. Syn tu má úplnú voľnosť
- Slovenka v Egypte o vzťahu s moslimom: Vzali sme sa potajomky. Manželovi rodičia museli sobáš predýchať (ROZHOVOR)
Je rozdiel byť v meste turistom a žiť tam trvalo. Bolo niečo, čím ťa Barcelona prekvapila, keď si sa tam nasťahovala? Na čo sa ti najťažšie zvykalo?
Tým, že mám kolegov aj kamarátov, viem, ktorým častiam Barcelony sa vyhýbať, ktoré reštaurácie alebo miesta sú „tourist traps“, ktorej časti pláže sa vyhnúť, ktoré lístky na metro sú výhodnejšie, ako sa kde dopraviť. Povedala by som, že to sú ale také základné veci, na ktoré si človek zvykne, a príde mi to ako bežná vec.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako Barcelona prežíva futbal a všetko s ním spojené
- Ktoré veci v Španielsku skvelo fungujú a v čom by si Slovensko mohlo brať príklad
- Aké negatíva prináša život v rušnom meste ako Barcelona
- Aké jednoduché je v Barcelone stretnúť Slovákov
- Ktoré miesta treba určite navštíviť pri ceste do Barcelony
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom