Najhoršie erupčné obdobie je už takmer dozaista za nami. Pravdou však ale je, že aj dnes sa na Zemi nájdu sopky, ktoré vysoko ohrozujú život. V rámci historických odkazov môžeme spomenúť sopku Tambora, ktorá sa nachádza v Indonézii na ostrove Sumbawa. Erupcia Tambory v roku 1815 je považovaná za jednu z najvýkonnejších zaznamenaných erupcií v histórii.
Rok 1816 je tiež známy ako rok bez leta. Popol a aerosóly vo vysokej atmosfére blokovali slnečné svetlo, čo viedlo k chladnejšiemu letnému obdobiu v severnej pologuli. To sa patrične odrazilo aj na poľnohospodárstve, čo viedlo k hladomoru. Podobne je na tom aj sopka Krakatoa. Jej erupciu v roku 1883 bolo počuť až na ostrove Rodrigues 4 800 km ďaleko.
Najhoršia je však bezpochyby sopka Toba. Pred približne 74 000 rokmi mala erupcia Toby takú silu, že vyvrhla obrovské množstvo vulkanického popola a spôsobila „vulkanickú zimu“. Táto udalosť dramaticky ovplyvnila globálne klimatické podmienky a predpokladá sa, že aj výrazne znížila populáciu ľudstva. Podobných sopiek v rámci histórie sledujeme ešte niekoľko.
Ako sme už vyššie načrtli, dnes to nie je o nič lepšie. Najznámejšou a aj najčerstvejšou udalosťou spojenou s erupciou sopky je pre Európanov bezpochyby sopka Fagradalsfjall na Islande. V roku 2021, po 800 rokoch nečinnosti, začala chrliť lávu. Toto obdobie trvalo až 6 celých mesiacov, a neskôr pokračovalo opäť. Ktoré sopky sa však dnes považujú za najnebezpečnejšie?
Sopka Yellowstone Caldera
Yellowstone Caldera sa nachádza v USA a je jedným z najväčších supervulkánov na svete. Aktuálne je pokojná, ale hrozí potenciálne nebezpečie supererupcie, ktorá by mohla mať devastujúce dopady na našu klímu. Geologický monitoring sopky naznačuje, že pod povrchom stále prebiehajú nebezpečné magmatické procesy.
Sopka Popocatépetl
Sopka Popocatépetl je jednou z najaktívnejších sopiek v Mexiku. Nachádza sa len 70 km od Mexico City, pričom pravidelne vykazuje známky menších erupcií a emisií popola, ktoré môžu predstavovať riziko pre milióny ľudí v okolitých mestách. Erupcie Popocatépetlu môžu spôsobiť značné škody a narušiť každodenný život v tejto husto osídlenej oblasti.
Sopka Vesuvius
Kto videl film Pompeje, názov Vesuvius mu nie je neznámy. Ide o sopku v Taliansku neďaleko Neapola. Sopka Vesuvius predstavuje jedno z najväčších vulkanických rizík v Európe. Je známa pre svoju ničivú erupciu v roku 79 n. l., ktorá zničila Pompeje. V súčasnosti je Vesuvius pod intenzívnym dohľadom, nakoľko jej erupcia by dokázala zabiť milióny ľudí.
Sopka Sakurajima
Sopka Sakurajima v Japonsku je jednou z najaktívnejších sopiek na celom svete. Jej aktivita predstavuje neustále riziko pre mesto Kagoshima, ktoré sa nachádza len niekoľko kilometrov od jej krátera. Sakurajima pravidelne vybuchuje, vypúšťa popol a pyroklastický materiál, čo znečisťuje kvalitu ovzdušia, preto je pod neustálym monitoringom.
Sopka Mauna Loa
Mauna Loa sa nachádza na Havaji, a ide o najväčší štítový aktívny vulkán na svete. Aj keď je sopka momentálne v štádiu pokoja, stále predstavuje obrovské riziko pre nielen obyvateľstvo, ale aj celú infraštruktúru. Lávové toky Manua Loa v minulosti zasiahli cesty, domovy a zdroje vody. Sopka je pod pravidelným monitoringom z dôvodu prevencie obyvateľov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane