Legendárna veta terajšieho premiéra Roberta Fica z roku 2018 sa stala rýchlo obľúbenou a používanou medzi Slovákmi v každodennej komunikácii. Fico vtedy povedal: „Samotný nápad, že by mafia mohla mať záujem o východné Slovensko, je absurdný, lebo tam nič nie je.“ Hláška však zľudovela do formy „Na východe nič nie je“.
My z redakcie EMEFKA sme mali nedávno príležitosť navštíviť na niekoľko dní východ Slovenska, a východom nemyslíme len Košice a Šíravu. Autom sme prešli cez rôzne dedinky a mestá, dostali sa až blízko ukrajinských hraníc a zistili, že na východe predsa len niečo je, a to niečo určite stojí za tvoju návštevu.
Prvý deň sme cestovali z Bratislavy až do Humenného, kde sme boli ubytovaní. Prechádzali sme cez Prešov, v ktorom sme sa zdržali asi hodinu kvôli zápcham, a pokračovali do Bardejova. To bola naša prvá zastávka, kde sme si išli obzrieť Radničné námestie, ktoré tvorí centrálnu historickú mestskú zónu. Nachádza sa na ňom Bazilika svätého Egídia.
The Beatles v Bardejove
Čo nás však v Bardejove prekvapilo, bol dom venovaný skupine The Beatles, takže najväčšieho slovenského fanúšika tejto legendárnej skupiny nájdeš práve tam.
Dom je vyložený tabuľami s názvami rôznych kapiel, no je hneď jasné, že The Beatles tu má najväčšie zastúpenie. Pred domom sa nachádzajú dva obrovské kamene, na ktorých je logo The Rolling Stones, a za domom sa nachádza parčík Johna Lennona, kde sú na obrovských kameňoch nápisy odkazujúce na legendárnych „chrobákov“.
Náučný chodník a Rákoczyho kaštieľ v Borši
V maličkej dedine Borša na juhovýchode Slovenska sa nachádza veľmi pekná atrakcia pre milovníkov prírody. Miesto ponúka prechádzku pod korunami stromov boršianskeho lesa tesne nad hladinou mŕtveho ramena Bodrogu. Ide o náučný chodník, ktorý má podporiť cestovný ruch v regióne. Ide o naozaj krásne, fotogenické miesto.
Voda pri chodníku nie je hlboká, takže je dosť možné, že z nej budú na teba vykúkať oči kunky červenobruchej, vzácneho druhu žaby, ktorý obýva tento les. Nad močaristou plochou uvidíš poletovať aj vážky.
Súčasťou areálu je aj Rákoczyho kaštieľ, ktorý si môžeš obzrieť zvonku i zvnútra. V súčasnosti ponúka kaštieľ ubytovanie, reštauráciu, kaviareň, prehliadku priestorov a niekoľko atrakcií, ako napríklad Escape room.
Domček deduška Večerníčka v najvýchodnejšej dedine Slovenska
Deti, ktoré sa narodili v 90. rokoch, si ešte pamätajú, ako večer sedeli pred televízorom a čakali na známu znelku, ktorá im ohlásila, že sa začína rozprávka. Deduško Večerníček a pes Havko, nerozlučná dvojica, ktorá väčšine z nás pripomína detstvo. Keď sme sa dozvedeli, že v najvýchodnejšej dedine Slovenska – Novej Sedlici – sa nachádza skutočná chalúpka deduška Večerníčka, museli sme tam ísť. Môžeš si tak splniť detský sen, o ktorom si ani netušil, že ho máš, a byť na najvýchodnejšom mieste Slovenska. Východnejšie to už nejde.
Kasigarda – Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky
Na východe Slovenska sa nachádza aj zaujímavé maličké múzeum, o ktorom zrejme väčšina ľudí nevie. Ide o Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky, ktoré založil historik Martin Javor s pomocou ostatných.
„Názov múzea – Kasigarda – je slovenskou skomoleninou anglického Castle Garden, hlavnej brány imigračného úradu v New Yorku, ktorou musel prejsť každý imigrant,“ píše sa na stránke múzea.
Ak by si chcel navštíviť toto múzeum, na stránke môžeš vyplniť rezervačný formulár alebo si rovno zavolať, že máš záujem o obhliadku, keďže nejde o tradičné múzeum s pevnými otváracími hodinami. Cena za vstup a výklad je dobrovoľná a po prehliadke sa môžeš zapísať aj do návštevnej knihy.
Kaštieľ a park v Humennom
Naša základňa bola v Humennom, takže sme si obzreli trošku aj toto mesto a ostali sme príjemne prekvapení. Dominantou mesta je určite Humenský kaštieľ, ktorý je domovom Vihorlatského múzea. Obklopený je pekným, udržiavaným parkom, v ktorom si práve v čase našej návštevy skupinka ľudí užívala rannú jogu. Pred kaštieľom sa nachádza ružová lavička v srdci zo živých kvetov, čo je perfektné miesto na dokonalú fotku. V areáli parku sa nachádzajú dve fontány, ktoré sú ako stvorené na oddych pri súčasných letných horúčavách.
Východ Slovenska ponúka určite ešte množstvo krás, ktoré sme nestihli vidieť, no môžeme skonštatovať, že nás v dobrom prekvapil. Prešli sme autom toľko dediniek a obcí, že si už nepamätáme ich názvy, avšak zapamätali sme si, ako väčšina z nich vyzerala. Boli to malebné, upravené dedinky a mestá s krásnou zeleňou a takmer v každej druhej sme narazili na hniezdo s bocianmi. Každý kút Slovenska má svoje čaro, len ho treba objaviť.
A fotka vo Fekišovciach musela byť. (smiech)