Často sa diskutuje o téme fajčenia v aute. Ide o celkom spornú tému, no ako sa ukazuje, veľa krajín má v tomto prípade jasno a prináša obmedzenia. Ako informuje Fontech, za porušenie tohto zákazu ti niekde hrozí pokuta až 5 000 eur. Kde to tak je? Ako to je vlastne u nás?
Pokiaľ ide o Slovensko, tak podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z. z. fajčenie ako také zakázané nie je, no zároveň nie je ani povolené. Vyslovený zákaz majú vodiči motocyklov a ich spolujazdci. To však neznamená, že si len tak môžeš fajčiť v aute. Totižto, ak by nastala nehoda a náhodou by si fajčil, tak polícia to môže vyhodnotiť tak, že si sa nevenoval plne riadeniu. Toto však platí aj pri iných aktivitách.
U nás to je síce nejasné, no v iných európskych krajinách majú v prípade fajčenia úplne jasno a regulujú ho. Ak si zapáliš, tak nielenže ohrozuješ seba a iných, no zároveň ti hrozí poriadne vysoká pokuta. Nižšie ti ponúkame prehľad krajín, v ktorých za fajčenie v aute zaplatíš veľmi veľa.
Pozor na vekové limity, ale aj na tehotné ženy
Určite by si sa mal vyhnúť zápaleniu si v aute počas toho, ako budeš v Taliansku. V tejto krajine platí, že ak sú v aute deti do 12 rokov či tehotné ženy, tak na fajčenie rovno zabudni. Za porušenie ti hrozí pokuta od 500 až do 5 000 eur.
Podobne je na tom aj Grécko, v ňom platí zákaz fajčenia, ak sú vo vozidle deti do 12 rokov. Pokuta je tu 1 500 eur. Do limitu 12 rokov sa pridáva aj Francúzsko, tam je však pokuta podstatne nižšia, a to 68 eur.
Prísnejší limit majú nastavený v Spojenom kráľovstve a Írsku. Fajčenie v aute je v oboch krajinách zakázané, ak sa vo vozidle nachádzajú deti do 18 rokov. V prvej krajine hrozí pokuta 50 libier, v tej druhej zas 100 eur.
Fajčenie je nezdravé
Na záver treba už len poznamenať, že fajčenie je veľmi nezdravé pre teba aj tvoje okolie. Môže viesť k veľkým zdravotným problémom, od respiračných chorôb cez srdcovo-cievne problémy až po rakovinu.
Nezabúdaj na to, že aj pasívne fajčenie je nebezpečné. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobí vo svete ročne až takmer 1,2 milióna úmrtí, z toho až 65 000 predstavujú deti. V Európe sa odhaduje ročný počet úmrtí pasívnym fajčením na vyše 79 000.