Mnoho filmov či seriálov je natočených na motívy skutočných udalostí. Nájdeme medzi nimi tituly prakticky všetkých žánrov. Horory, komédie, drámy a, samozrejme, aj historické snímky. Formulka „podľa skutočných udalostí“ často divákov láka, a filmári ju niekedy využívajú nie celkom čestne.
Potom tu ale máme aj filmy, ktoré neboli propagované ako skutočné príbehy, napriek tomu ale majú reálny základ. A práve na 10 z nich sa pozrieme v tomto článku. Ak si snímky nevidel, tak postupuj opatrne. Nasledovať totiž budú menšie či väčšie spoilery!
1. Maják
Výborná hororová dráma Maják od Roberta Eggersa rozpráva príbeh dvoch strážcov majáka na izolovanom ostrove. Thomas Wake (Willem Dafoe) a Ephraim Winslow (Robert Pattinson) sa budú musieť popasovať nielen s ťažkou drinou, ale aj psychickým stresom, vzájomným napätím a desivými tajomstvami z minulosti. Snímka si odniesla nadšené kritiky a dočkala sa mnohých ocenení, vrátane nominácie na Oscara za kameru.
Robert Eggers sa pri tvorbe filmu inšpiroval viacerými zdrojmi. Na úplnom začiatku bola nedokončená poviedka The Light-House od Edgara Allana Poea, ale vo filme nájdeme aj odkazy na grécku mytológiu, námornícke mýty či psychoanalytické teórie Carla Junga. Okrem toho ale film aspoň čiastočne vychádza aj zo skutočných udalostí. Došlo k nim v roku 1801 na odľahlom ostrove vo Walese.
Strážcovia majáka Thomas Griffith a Thomas Howell neboli žiadni veľkí priatelia a často sa hádali. Griffin však počas jednej nehody na ostrove zomrel a Howell preňho postavil rakvu. Na ostrove ostal úplne sám, navyše s rozkladajúcou sa mŕtvolou po boku. Toto všetko sa extrémne negatívne podpísalo na jeho psychickom stave.
Keď sa konečne Howell dostal na pevninu, podľa svojich priateľov už nikdy nebol ako predtým. Stojí za zmienku, že aj v samotnom filme máme dočinenia s dvomi strážcami majáka, medzi ktorými je napätie, navyše, ako zistíme neskôr, obaja sa volajú Thomas.
2. Climax
Tanečný hororový film Climax natočil Gaspar Noé. Odohráva sa v roku 1996 v kulisách opustenej školy. V nej sa stretne skupina tanečníkov, aby tu oslávila záver skúšobného obdobia pred turné v USA. Všetci sa dobre bavia, lenže potom sa začne niečo diať. Zdá sa, že do sangrie niekto pridal LSD. Tanečníci začínajú prepadať halucináciám a príjemný večer sa mení na peklo.
Snímka sa veľmi voľne inšpirovala incidentom z 90. rokov, pri ktorom skupina tanečníkov na after-party naozaj vypila alkoholický nápoj zmiešaný s LSD. Na rozdiel od filmu ale počas párty nedošlo k ničomu dramatickému. Samotný Climax je tuhou kávou, avšak milovníkom netradičných a provokatívnych filmov ho môžeme len odporúčať.
3. 50x a stále po prvý raz
Romantická komédia 50x a stále po prvý raz vznikla pod taktovkou Petera Segala. Rozpráva príbeh Henryho (Adam Sandler), ktorý sa zamiluje do pôvabnej Lucy (Drew Barrymore). Ako však čoskoro zistí, Lucy trpí stratou krátkodobej pamäti. Čo v preklade znamená, že nemôže získať spomienky a na druhý deň si nič z predchádzajúceho dňa nepamätá. Ani Henryho nie. Ako získať srdce svojej milovanej v takejto situácii?
Snímka pozbierala skôr zmiešané kritiky, ale divákom sa páčila a pripísala si aj slušné tržby. Tvorcovia sa v jej prípade inšpirovali príbehom Michelle Philpots z anglického Lincolnshireu. Tá v roku 1985 a 1990 prežila dve hrozivé autonehody. Z oboch vyviazla živá, ale so závažným poškodením mozgu.
To spôsobilo, že nové informácie si často pamätala len niekoľko minút. Okrem toho sa u nej rozvinula epilepsia. Michelle si dodnes každé ráno myslí, že je rok 1994 a že ona sama nezostarla ani o deň. Oporou Michelle je hlavne jej manžel Ian, s ktorým sa zoznámila pred nehodami, takže si ho pamätá.
4. Terminál
Úspešnú dramédiu Terminál natočil legendárny Steven Spielberg. Hlavným hrdinom je Viktor Navorski (Tom Hanks), ktorý cestuje z fiktívnej východoeurópskej krajiny Krakozhia do Spojených štátov, ale uviazne na letisku v New Yorku. V Krakozhii totiž vypukol vojenský prevrat a jemu bol zakázaný vstup na pôdu USA. Viktor tak môže žiť len na letisku.
Snímka nebola zlá, hoci medzi najlepšie Spielbergove kúsky ju radiť iste nemôžeme. Inšpiráciu si ale vzala zo skutočného príbehu Mehrana Karimiho Nasseriho. Na rozdiel od Viktora Navorskiho nebol Nasseri Európan, ale Iránec. Veľmi podobne však ostal uväznený na letisku Charles de Gaulle vo Francúzsku na celých 18 rokov.
Od tej doby nemá žiadne štátne občianstvo. V roku 2004 napísal autobiografickú knihu The Terminal Man. Čas na letisku trávil hlavne čítaním, štúdiom ekonómie a písaním denníka. Jedlo a noviny mu nosili zamestnanci letiska. V roku 2006 sa jeho zdravotný stav zhoršil a on musel byť prevezený do nemocnice. Od roku 2008 žije v parížskej ubytovni pre ľudí bez domova.
5. Čeľuste
Pri Spielbergovi ešte chvíľu ostaneme. Aj jeho kultový horor Čeľuste má totiž reálne jadro. V snímke môžeme vidieť, že turistov v oblasti Amity Island začne napádať obrovský žralok. Na jeho likvidáciu sa podujme šerif Martin Brody (Roy Scheider), lovec Quint (Robert Shaw) a ichtyológ Matt Hooper (Richard Dreyfuss).
Snímka bola natočená podľa románu Petera Benchleyho, ktorý sa pri jeho písaní inšpiroval skutočnými udalosťami, ku ktorými došlo v roku 1916. Na pobreží New Jersey vtedy počas 1. a 12. júla došlo k útokom žralokov na ľudí. Výsledkom boli štyria mŕtvi a jeden ťažko zranený.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane