V posledných dňoch Slovensko sužujú vysoké teploty a každý z nás hľadá pred nimi úkryt a spôsob, ako sa osviežiť. Asi poznáš ten pocit, keď zbožne čakáš na rozpálenej zastávke a tešíš sa, ako vstúpiš do vychladeného autobusu. No namiesto toho ťa obleje druhýkrát pot.
Teplota v autobuse však musí spĺňať stanovené normy. Nie všetky autobusy disponujú klimatizáciou. Ak ju však majú a nie je automatická, vodiči ju nastavujú tak, aby bola o päť stupňov Celzia nižšia ako vonkajšia teplota, píšu spravy.rtvs.sk. Dopravcovia ale nie sú zákonom povinní zapínať klimatizáciu v autobusoch
Toto závisí od dohody s objednávateľom, ktorým môže byť vyšší územný celok alebo mesto. „Počas leta musí byť teplota v interiéri vozidla do 25 stupňov Celzia. Ak je vonkajšia teplota plus 30 a viac, nesmie byť teplota vo vozidle oproti teplote vonkajšieho prostredia nižšia o viac než sedem stupňov,“ povedala pre STVR hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Eva Lacová.
„Nemôžem povedať za všetkých kolegov, či a ako zrovna používajú klimatizáciu, ja ju používam furt,“ uviedol vodič autobusu Igor Hikker.
Môžeš sa obrátiť na vodiča
„Či ich vodiči zámerne vypínajú za účelom napríklad úspory nafty, sa dá ľahko skontrolovať, pretože riadiace jednotky vozidiel umožňujú odsledovať aj funkčnosť a trvanie takýchto doplnkov výbavy,“ uviedol pre STVR predseda Inštitútu verejnej dopravy Marek Modranský.
Ak by sa ti však stalo, že budeš cestovať autobusom počas horúcich letných dní a teplota v dopravnom prostriedku nebude ideálna, môžeš sa obrátiť na vodiča. Ide totiž o oprávnenú požiadavku cestujúceho.