Dejepis ťa nebavil, no od Game of Thrones nevieš odtrhnúť oči? Možno to bude tým, že v škole nevyberajú práve tie najzaujímavejšie historické momenty, a čo sa stredoveku týka, už tým dupľom nie.
Preto sme si pre vás pripravili týchto šesť faktov, ktoré vám dokážu, že aj skutočná história má čosi do seba. A dokáže zaujímavosťou tromfnúť aj tento seriál. Teda, samozrejme, len v prípade, že ho nepozeráte kvôli nahým ženám. Potom celé toto asi nebude mať veľký zmysel.
1. Lekárska maska so zobákom – čo to malo znamenať?
S obdobím morovej epidémie v 14. storočí sa mnohým spája práve táto komicky vyzerajúca maska so zobákom. Vo viere, že ich ochráni pred škodlivým vzduchom, ju nosili tamojší lekári. Boli presvedčení, že hrozivá choroba sa prenáša práve obyčajným vzduchom, a teda sa jej vyhnú, ak ho okorenia nejakou aromatickou záležitosťou.
Vreckovky namočené v octe, bylinky či iné pachovo výrazné prvky boli napchaté v pätnásť centimetrovom zobáku. Ak to náhodou nie je jasné, tieto smrady slúžili ako filter. O jeho funkčnosti sa dá polemizovať, no nielen o tom…
Skutočnou otázkou totiž ostáva, či vznik tejto vtáčej masky možno ozaj pripísať spomínanému 14. storočiu. Z historického hľadiska na to nemáme žiadne faktické dôkazy. Niektorí experti veria, že je celá táto idea mylná a lekárska maska tohto vzhľadu sa po prvý raz objavila až o vyše tristo rokov neskôr.
2. Odev s prúžkovanou potlačou neveštil nič dobré
Začiatkom 14. storočia bol vo francúzskom meste Rouen odsúdený na smrť obyčajný obuvník. Dôvodom bolo drobné módne faux-pas v podobe odevu s prúžkovanou potlačou, ktorý sa mu napokon stal osudným. Pretože hoci dnes nie je žiadnym prekvapením vidieť na ulici človeka v pásikavom tričku, niekoľko storočí dozadu tomu bolo celkom inak.
Pásikavé oblečenie bolo určené pre vyvrheľov spoločnosti, prípadne pre tých, ktorí v nej nemali žiadne stabilné postavenie. Do tejto skupiny patrili ako herci a muzikanti, tak aj šašovia. Miesto v nej mali aj tí, ktorí sa odklonili od božej viery a opomenuté neostali ani ženy ľahkých mravov.
Dnešní vedci nenašli žiadnu spojitosť, ktorá by nenávisť voči tomuto mierumilovnému vzoru vysvetľovala. Niektorí odborníci veria, že za tým stojí schopnosť prúžkov poriadne opticky klamať. Pomocou nich možno postavu predĺžiť, rozšíriť, či urobiť presný opak, a teda ich ľudia mohli zneužívať.
3. Význam otvorov v stenách katedrál
Pri reštaurovaní stredovekých katedrál narazili odborníci na neznáme otvory v stenách. Ich tvar závisel od konkrétnej stavby, niektoré boli okrúhle, iné hranaté. Všetky však mali niečo spoločné – bolo cez ne vidieť priamo na oltár.
Po dôkladnom skúmaní historici zistili, že ide o takzvané hagioskopy. Hagioskop je nepresklené okienko, pomocou ktorého mohli bohoslužbu sledovať všetci, a teda aj tí, ktorí mali do kostola vstup zakázaní. Medzi nich patrili ľudia nakazení nebezpečnými chorobami, napríklad leprou.
4. Prečo rytieri bojovali so slimákmi?
Francúzsky rukopis z konca 13. storočia obsahoval nepochopené kresby. Tie znázorňovali rytierov, stojacich voči zvláštnemu nepriateľovi, slimákovi. Dnešní vedci nedokázali pochopiť, prečo sa tieto pomalé zvieratká stali obeťou toľkej nenávisti, pustili sa teda do pátrania.
Výsledkom bolo niekoľko verzií. Prvá tvrdí, že slimák mal čisto metaforický zmysel. Jeho zachádzanie a opätovné vychádzanie z ulity malo značiť znovuzrodenie, prípadne boj s nepriateľom, ktorý nie a nie padnúť.
Druhý zase hovorí, že slimák mohol byť znakom zbabelosti, ktorú sa autor takýmto spôsobom snažil pretaviť do svojho rukopisu. Posledná znie najrealistickejšie. Slimák bol znakom Longobardov, ktorí v tom čase viedli vojnu s Francúzskom.
5. Pravotočivé schodisko
Stredoveké pevnosti sa vyznačujú dlhými špirálovitými schodiskami, ktoré sa vždy točili v smere hodinových ručičiek. Dôvodom bolo zdržať a odzbrojiť nepriateľa.
Schodisko viedlo do veže, takže sa logicky predpokladalo, že akýkoľvek útočník príde zdola. Meč bude mať umiestnený napravo od tela, a teda bude podstatne ťažšie vytasiť ho a zasiahnuť, keďže bude touto časťou tela nalepený na stene. Na druhej strane bude domáci stáť opačne – jeho meč bude okamžite pripravený zasiahnuť.
Okrem toho boli tieto schodiská veľmi nepravidelné. Niektoré schody boli vyššie, iné nižšie a útočník nemal ako tušiť, ktorý je aký. Obyvateľ hradu ich dobre poznal, čo znamená, že mu schodisko poskytovalo ešte jednu výhodu navyše.
6. Tamojšie ženy neboli také krásne, ako si myslíme
Samozrejme, aj stredoveké ženy mali svoje čaro a na tamojšie pomery boli nádherné. No pri pozeraní Game of Thrones predsa mnohí z nás nadobudnú trochu mylnú predstavu o tom, ako skutočne vyzerali. Dôkazom toho je aj niekoľko procedúr, ktoré v snahe o príťažlivý zovňajšok podstupovali.
Ak mali záujem o falošné obočie, siahli po chlpoch z hlodavcov. Špeciálny dôraz sa kládol aj na pokožku, ktorá musela byť ukážkovo krásna. Znamienka, pehy či drobné jazvičky nepripadali do úvahy a boli považované za diabolské znamenia. Ženy si teda pokožku čistili krvou z králikov, vŕbovou vodou či inými zvláštnymi substanciami a dúfali, že po tejto kúre zmiznú.
Okrem toho, že na pokožke nesmeli byť nedokonalosti, mala byť ešte aj snehovo biela. Tam poslúžili kozmetické produkty ako ortuť, olovo či dokonca kyselina, ktoré pokožku viditeľne zosvetlili.
Zabúdať netreba ani nato, že hygiena týchto ľudí nebola práve najlepšia. Prípravky na sprchovanie sa radikálne líšili od tých, ktoré používame dnes. Existovalo len obyčajné mydlo, vyrobené z popola a tuku. Takže buď bola žienka špinavá alebo od hlavy po päty vydrhnutá v tejto nechutnosti.
Zdroje: medieval.stormthecastle.com, britishlibrary.typepad.co.uk, wikipedia.org, books.google.com, mentalfloss.com
Titulná fotka: HBO