Kilá navyše trápia ľudstvo už veľmi dlho. Ľudia tak v snahe o ľahké schudnutie podstupujú veci, ktoré sú na hrane zdravého rozumu. Existuje mnoho divných trendov chudnutia alebo šialených cvičebných režimov, ktoré sľubujú zázraky.
V minulosti sa používali veľmi drastické metódy zamerané na stratu váhy. Mnohé z nich dokonca ohrozovali zdravie. Vo svetle modernej doby sa z nich už iba smejeme, ale nie je to tak dávno, čo im verili milióny ľudí po celom svete. A niektorí im veria dodnes.
Viktoriáni jedli živé pásomnice
Keď sa pásomnica dostane do vášho systému, môže vám veľmi sťažiť priberanie na váhe. Vo viktoriánskej ére si ľudia mysleli, že tento parazit poskytuje dokonalý spôsob, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov. A to všetko, samozrejme, bez potreby sa obmedzovať v jedle.
Metóda to bola veľmi jednoduchá. Prehltli ste cystu pásomnice a čakali, kým vo vás narastie do štádia dospelého parazita. Len čo bola pásomnica dostatočne veľká, malo by telo začať chudnúť. Červa z tela nakoniec dostanete antiparazitnými tabletkami, ktoré sú podobné tým, ktoré dostávajú naši štvornohí spoločníci. Svoje telo ste tak dobrovoľne premenili na chovnú stanicu pre parazita.
Pásomnica bola v minulosti z pohľadu marketingu bežným tovarom. Takto vyzeral reklamný pútač, ktorý dával do popredia výhody života s parazitom
Tento postup by sa dal prinajmenšom nazvať ako hazard so zdravím. Mohli ste mať problémy s konečníkom, vyvinúť sa mohla epilepsia aj demencia. Zoznam ochorení, ktoré spôsobuje napadnutie týmto parazitickým červom, je veľmi dlhý. A po celý čas, keď bude červ vo vašom tele, budete pociťovať veľmi silné bolesti brucha. Pásomnica rozhodne nie je niečo, čo by mal mať človek dobrovoľne vo svojej telesnej schránke. A nielen človek. V tomto smere nezabudnite ani na domácich miláčikov.
Klystír
John Harvey Kellogg je asi najznámejší tým, že vynašiel kukuričné vločky, ktorými si ľudstvo spestrilo raňajky. Okolo roku 1900 mohli ľudia navštíviť jeho sanatórium zamerané na osobnú pohodu. Liečba zahŕňala vodoliečbu, zásah elektrickým prúdom a starostlivo monitorovanú diétu. Všetky tieto procedúry boli, samozrejme, založené na najnovších poznatkoch svojej doby.
Jeho liečba obsahovala aj jogurtové klystíry na podporu rozvoja črevnej mikroflóry. Vo svojej dobe to bolo miesto, ktoré by sa dalo nazvať wellnessom. Dnes si ale osobnú pohodu predstavujeme určite odlišne. Aj keď niektoré procedúry prežili dodnes, tak zásah elektrickým prúdom už rozhodne nie je niečo, čo by sme si spájali s relaxáciou a osobnou pohodou.
Hinduisti vraj žijú iba zo slnečného svetla a vzduchu
Bretariánstvo je presvedčenie, že človek môže žiť bez jedla a vody. Vychádza z niektorých budhistických a hinduistických presvedčení. A v posledných storočiach sa používa ako prostriedok na chudnutie. Tento spôsob chudnutia hovorí, že môžete žiť len zo slnečného žiarenia a vzduchu. Bola by to krásna predstava, ak by to nebol iba mýtus.
Aj tí najväčší zástancovia tohto životného postoja ale prehrajú v prípade, ak ich na súboj vyzve samotná veda. V kontrolovaných podmienkach nikdy nedokázali svoje tvrdenia podložiť výsledkami. Veda preto vyniesla nad podobnými mýtmi jasný ortieľ – podvod.
Aj napriek odmietavému postoju vedy sa tento druh životného štýlu – hladovania teší obrovskej popularite. Za všetky známe osobnosti, ktoré vzišli z tejto pseudovedy, spomenieme ženu menom Jasmuheen. Tá sa narodila ako Ellen Greve v roku 1957 v Austrálii. Od 90. rokov propagovala breathariánstvo a tvrdila, že sama dokáže prežiť bez jedla a vody. Súhlasila s vedeckým pozorovaním, ale experiment musel byť ukončený, pretože Jasmuheen sa po niekoľkých dňoch ocitla na prahu kolapsu.
Existuje minimálne päť úmrtí, ktoré sú spájané práve s Jasmuheen. Všetky obete totiž uverili jej tvrdeniam, že dokážu žiť bez jedla a vody. Ellen Greve všetky obvinenia odmieta.
Ak neprijímate živiny, ľahko sa dehydrujete a váš metabolizmus sa skôr či neskôr zrúti. Bez ohľadu na to, aké meno tomu dáme, táto metóda je zámerné hladovanie. Zaznamenané sú aj nespočetné prípady smrti.
Viktoriáni sa otrávili aj arzénom
A opäť tu máme viktoriánov. Kto vlastne boli títo ľudia? V krátkosti občania Veľkej Británie v rokoch 1837 – 1901, počas panovania kráľovnej Viktórie. Toto obdobie bolo obdobím veľkého blahobytu a rozvoja strednej triedy. Niet preto divu, že mali čas zaoberať sa vskutku podivnými myšlienkami.
Arzén je dnes už bezpečne preukázaný ako zdraviu škodlivá látka. Ale v 19. storočí to bol okrem iného aj skvelý a propagovaný prostriedok na chudnutie. Tabletky a iné (nazvime to) „lieky“, ktoré obsahovali arzén, boli marketingom tej doby označené ako bezpečný prostriedok na zvýšenie rýchlosti metabolizmu. Kalórie sa teda mali spaľovať rýchlejšie ako normálne. Namiesto toho ste ale mohli skončiť pripútaný na lôžko so silnou otravou arzénom.
Novinová reklama z roku 1889 na „arzénovú pleť“
Ešte horšie je, že mnohé z týchto produktov zámerne zatajili arzén ako prísadu. Lekári, ktorí potom pátrali po príčine zlého stavu pacienta, to tak mali o poznanie ťažšie.
A ako sa prejavuje otrava arzénom? Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť brucha, hnačka, nevoľnosť a záchvaty. Ak otrava pretrváva dlhšie, dostaví sa narušenie srdcového rytmu a poškodenie nervového systému. Pri veľmi silnej otrave dokonca kóma a smrť.
Otrava arzénom sa volá arzenikóza a toto sú príznaky otravy kontaminovanou vodou
Fajčenie
V 20. rokoch minulého storočia Lucky Strike a ďalšie cigaretové spoločnosti začali zverejňovať reklamy, ktoré tvrdili, že fajčenie cigariet vám pomôže schudnúť. Dôvod bol jednoduchý. Chceli presvedčiť k fajčeniu viac žien.
Cigarety znižujú chuť do jedla, ale za akú cenu
Fajčenie cigariet môže obmedziť chuť do jedla. Ale tento zvyk prichádza so zvýšeným rizikom rakoviny a iných veľmi nepríjemných chorôb. Akýkoľvek úbytok hmotnosti počas fajčenia môže byť iba dočasný. Prírastok hmotnosti je častým vedľajším účinkom, keď niekto prestane fajčiť.
Dnes by takáto reklama už nemohla uzrieť svetlo sveta. Ale v minulosti neboli nastavené tvrdé pravidlá pre tabakové spoločnosti. Za pomoci reklamy bolo možné hlásať čokoľvek legálne, a to vrátane cigariet.
Ženy sa snažili zmyť tuk mydlom
V 20. rokoch 20. storočia ženy začali veriť, že kilá navyše zmyjú jednoduchým kúpeľom. Redukčné mydlo La-Mar ponúkalo spôsob, ako sa zbaviť tuku okolo členkov, dvojitej brady a dokonca zničiť tuk okolo poprsia. Všetky tieto tvrdenia boli podporené chemikom, ktorý nemal žiadne skúsenosti s chudnutím.
Čoskoro sa objavili ďalšie značky mydla na chudnutie a trh sa zrazu začal hemžiť mydlami, ktoré deklarovali zmytie tuku. Žiadne z týchto mydiel nikdy ani omylom nefungovalo. Ženy boli, samozrejme, čistejšie, ale rozhodne nie štíhlejšie.