Mnohokrát ani netušíme, čo všetko sa nachádza v logách známych značiek alebo aké tajomstvá sú ukryté na ich obaloch. Je zaujímavé, keď si to všimneme – niektoré vyzerajú ako náhoda a pri iných je zas jasné, že sa tam neobjavili len tak.
Napríklad, vrchnáčiky v obrázku medveďa na obale Coca-coly sa tam nedostali len náhodou. Pravdepodobne si nevedel ani to, odkiaľ pochádza symbol USB kľúča alebo bluetooth.
Zhromaždili sme pre vás 14 symbolov, ktoré sú viac-menej našou každodennou súčasťou, no len málo z nás im venuje prílišnú pozornosť a myšlienky navyše.
1. Bodky v logu Domino’s pizza
Známy predajca pizze začal svoje prevádzky otvárať v Amerike, konkrétne v Michigane. Domino kocka má v logu na jednej strane jednu bodku a na druhej dve. Jedna bodka predstavuje prvú otvorenú prevádzku, dve bodky boli na logu umiestnené pri otvorení druhej prevádzky.
Pôvodný plán bol, že každá prevádzka bude mať v logu na domino kocke počet bodiek, podľa toho, koľká prevádzka to je. Tých sa však po čase otvorilo veľké množstvo a bodky by sa na kocku nevošli.
2. Vrchnáčiky a fľaška na vianočnej edícii Coca-Coly
Každé Vianoce prináša Coca-Cola na svoje fľaše tematické etikety. Jedným z motívov je aj ľadový medveď. Málokto si však všimol, že medveďove oči sú v skutočnosti dva vrchnáčiky a odraz na nose pripomína tvar sklenenej fľaše tejto spoločnosti.
3. Starorímsky boh Neptún bol inšpiráciou pre symbol USB
Symbol USB je inšpirovaný Neptúnovým trojzubcom, ktorý symbolizuje silu. Predstavuje tým „silu“ jedného kábla, ktorý je kompatibilný s viacerými zariadeniami a na jeho univerzálnosť poukazujú aj ikony na jeho konci.
4. Logo Airbnb sa skladá z viacerých elementov
Možno si sa už niekedy zapozeral na logo tejto ubytovacej služby a hovoril si si, že nie je nijak zaujímavé. Avšak, trochu si sa mýlil. Možno toto logo vyzerá jednoducho, no opak je pravdou. Skladá sa z troch elementov, prvým sú ľudia, pričom v logu je zakomponovaná hlava človeka, druhým je označenie lokácie a tretím je srdce.
5. Potrasenie rukou na značke Hyundai
Mnoho ľudí si myslí, že logo tejto značky áut zobrazuje prvé písmeno jej názvu. Nie je to však pravda. V skutočnosti sa v podobe improvizovaného písmena „H“ skrýva zákazník a predávajúci, ktorí si trasú rukami.
6. Binárna sústava na tlačidle vypnúť / zapnúť
Za tlačidlom vypnúť / zapnúť na tvojom notebooku sa skrýva celý príbeh. Kruh a palička na tlačidle sú v podstate čísla 0 a 1 – rovnako ako v binárnom systéme. „Nula“ znamená vypnutie a „jednotka“, naopak, zapnutie.
7. Medveď na Toblerone
Sídlo slávnej „čokoládovej“ spoločnosti, vyrábajúcej túto pochúťku, sa nachádza v Berne, vo Švajčiarsku. Toto mesto je tiež známe ako mesto medveďov. Možno ste si to doteraz nevšimli, no na obale Toblerone sa nachádza medveď znázornený na pozadí hory.
8. Odhryznuté jablko
S vytvorením nového loga sa Steve Jobs obrátil na grafika Roba Janoffa. Potrebovali vytvoriť jednoduché, moderné a rozpoznateľné logo. Rob sa touto úlohou zaoberal približne týždeň.
Kúpil si jablká, dal ich do misy a začal kresliť – nezabúdal pritom tiež dôsledne odstraňovať nepotrebné detaily. Slávne „uhryznutie“ má tiež svoj význam: bolo potrebné nakresliť logo, ktoré jasne symbolizovalo jablko a nie iné ovocie, zeleninu či bobule.
9. Aj Sony si v logu ukrylo tajomstvo
Sony Vaio pozná určite každý. Pravdepodobne ste si mysleli, že logo Vaio sú len štylizované písmená. Tie však majú význam. Prvá polovica nápisu predstavuje analógový signál a „I“ a „O“, čím reprezentuje symboly digitálneho signálu.
10. Životnosť kozmetických produktov
Na obaloch kozmetických produktov sa zvyčajne nachádza malý symbol, zobrazujúci obdobie mesiacov. Napríklad 24M znamená, že po otvorení môžete výrobok používať 24 mesiacov – 2 roky.
11. Obloha a vrtuľa na logu BMW
Nemecká spoločnosť BMW spočiatku vyrábala lietadlové motory – logo preto zostáva v súlade s jej históriou. Biele úseky predstavujú pohyblivú vrtuľu a modré sú obloha. Tieto farby sa tiež nachádzajú na vlajke Bavorska, v ktorom má značka hlavné sídlo.
12. Pripni to!
Kľúčovou vlastnosťou tejto populárnej internetovej stránky je zhromažďovanie a označovanie obrázkov, ktoré sa vám páčia. Preto je písmeno „P“ štylizované tak, aby sa podobalo pripináčiku.
13. Nahota v Levom kráľovi
Hmm… žeby sa v detskej rozprávke skrývala erotika? Grafikov netreba určite podceňovať. Filmový plagát na Levieho kráľa ukrýva na svojom najvýraznejšom mieste… ženu v spodnej bielizni. Teda, lepšie povedané, len v nohavičkách.
14. Bluetooth nazvaný po vikingovi
Známy symbol bluetooth sa skladá z dvoch symbolov. Vznikol spojením písmená H a B, ktoré pochádzajú ešte zo starej nórčiny. Sú to totiž iniciály kráľa Blåtanda napísané v starej nórčine alebo starých škandinávskych runách.
Ktorý skrytý symbol ťa prekvapil najviac? 🙂
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: ThisIsZach/Reddit