Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Vedel si, že medúzy žijú aj v slovenských vodách? Nájdeš ich na týchto miestach

Tieto fascinujúce tvory môžeš stretnúť aj pri kúpaní sa v hlavnom meste.


Mnohí Slováci, ktorí cestovali k moru do zahraničia radi opisujú svoje stretnutia s fascinujúcimi morskými medúzami. Málo ľudí však vie, že ich príbuzní žijú aj v slovenských vodách. Medúzka sladkovodná (Craspedacusta sowerbii) sa dá nájsť vo viacerých lokalitách.

Malé, ale naše

Medúzky sladkovodné majú v dospelosti priemer 2 – 2,5 centimetra. Z ich priehľadného tela môže vyrastať až niekoľko stoviek chápadiel s pŕhliacimi bunkami, ktoré používajú na lov miniatúrnej koristi v podobe zooplanktónu. Pre človeka sú neškodné.

V spodnej časti tela majú medúzky otvor, ktorý slúži na príjem potravy a zároveň aj na vylučovanie. Na spodku tela sa nachádzajú aj štyri biele pohlavné žľazy. Rovnako ako ďalšie podobné živočíchy, aj medúzka sladkovodná prechádza viacerými fázami životného cyklu – z vajíčka sa stane polyp a ak sú priaznivé podmienky, polyp sa mení na strobilu. Tá sa následne rozdelí na osem efýr, ktoré potom dorastú na medúzy.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Kde ich nájdeš?

Medúzky sa pôvodne vyskytovali len vo východnej Ázii, neskôr sa im však podarilo rozšíriť sa do celého sveta. Na Slovensku sú teda považované za invázny druh. Medúzka sladkovodná preferuje stojaté vody, najčastejšie ich teda nájdeme vo vodných nádržiach, jazerách či štrkoviskách.

Web Naša Voda uvádza, že medúzky boli spozorované napríklad vo vodných nádržiach (Beňov, Nemečky), v jazerách (Draždiak, Zlaté piesky, Senecké jazerá, Čuňovo, Evička) či v Národnej prírodnej rezervácii Číčovské mŕtve rameno.

Napriek tomu, že medúzka sladkovodná sa na Slovensku vyskytuje, nemá u nás ideálne podmienky. Teploty na Slovensku zvyčajne nie sú dostatočne vysoké na to, aby sa medúzky dokázali vyvinúť do fázy dospelosti, preto mnoho kusov zahynie ešte v predchádzajúcich vývinových štádiách. Dospelé medúzky sú najlepšie viditeľné v letných mesiacoch, v ranných a večerných hodinách.

Profimedia

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.