Niektoré fakty znejú tak zarážajúco, až je skutočne ťažké veriť im. Napríklad tieto. Jednorožec ako národné zviera či nepokaziteľný med? Veď to nemôže byť pravda… lenže je a my ti v dnešnom článku vysvetlíme, ako a prečo.
1. Národným zvieraťom Škótska je jednorožec
Škótsko je krajina, ktorá sa svojou láskou k mýtom a legendám rozhodne netají. Preto nie je prekvapivé, že sa ich národným symbolom stalo práve stvorenie mytologického charakteru – jednorožec.
Jednorožec sa v dejinách Škótska skloňuje pomerne často už od 12. storočia, keď ho Viliam I. použil vo svojom kráľovskom erbe. O tristo rokov neskôr sa táto kreatúra za vlády kráľa Jakuba III. prebojovala aj na zlaté mince.
Okolo národného jednorožca sa tradične vinie reťaz so zaujímavou symbolikou. Tieto mýtické bytosti sa okrem krásy pýšia povesťou mocných a neskrotných. Fakt, že naň Škóti umiestnili reťaz teda znázorňuje silu tohto národa, ktorá je natoľko mocná, že dokáže uväzniť aj takéhoto tvora.
2. Losy vedia skvelo plávať
Mohutné zvieratá sa zväčša vyznačujú všeličím, no určite nie schopnosťou dobre a rýchlo plávať. Pre losy to ale zjavne neplatí. Aj napriek tomu, že jedince tohto živočíšneho druhu v dospelosti vážia vyše 400 kilogramov, sú skvelými plavcami. S touto schopnosťou sa rodia a postupom ich života sa jej rozhodne nevzdávajú.
Dospelý los vie plávať rýchlosťou takmer 10 kilometrov za hodinu a toto tempo si udrží pokojne aj dve hodiny. Naskytá sa však otázka, prečo by to tento obrovský tvor vlastne robil? Odpoveď je jednoduchá – aby sa počas horúcich letných dní ochladil.
3. Med sa nikdy nepokazí
Med je jedným z najstarších ľuďom známych sladidiel a jeho prvé používanie sa datuje do vyše piatich tisícov rokov pred naším letopočtom. Dnešní bádatelia našli poháre s touto pochutinou v niekoľkých egyptských hrobkách. A čuduj sa svete, med bol stále v požívateľnom stave. Ako je to možné?
Med má nízky podiel vody a jeho hlavnou zložkou je cukor. Tento živočíšny produkt obsahuje množstvo antibakteriálnych zložiek, napríklad peroxid vodíka, no i mnohé iné. Z kombinácie predchádzajúcich faktorov vyplýva, že med má ideálnu chemickú kompozíciu, ktorá mu umožňuje nepokaziť sa doslova celé veky.
4. Najväčším výrobcom pneumatík je Lego
V roku 2012 oslávila spoločnosť Lego svoje päťdesiate výročie. Okrem toho mali hlavy spoločnosti aj iný dôvod na oslavu – zápis v Guinnessovej knihe rekordov. Nie za najviac spôsobenej bolesti voči ľudským chodidlám, tam ešte nie sme. Ale za najväčšiu produkciu pneumatík na svete.
Spoločnosť Lego vyprodukuje ročne 318 miliónov hračkárskych pneumatík, čo je 870-tisíc kusov denne. To je o 50 percent viac ako napríklad Bridgestone či Goodyear. Je teda oficiálne najväčším výrobcom pneumatík na svete.
5. Katalóg Ikey je rovnako populárny ako Biblia
Medzi svetovo najpopulárnejšie a najrozšírenejšie knihy patrí Biblia, Korán, série o mladom čarodejníkovi menom Harry Potter… a katalóg jednej švédskej firmy s nábytkom. Presne tak, je to Ikea. Dnes je po celom svete roztrúsených viac ako 203-tisíc kópií časopisov s nábytkom v štýle „postav si sám“.
Dôvodom, prečo sa katalóg teší toľkej obľube, je stratégia firmy spoznať svojich zákazníkov. Ikeácky katalóg je distribuovaný do 72 krajín po celom svete. V každej krajine sa pritom žije celkom inak. Líšia sa veľkosti domov ako takých, jednotlivých miestností aj všeobecných preferencií, čo sa dizajnu týka.
Ikea to veľmi dobre vie. Preto podrobne skúma každú krajinu zvlášť a zbiera informácie o jej obyvateľoch. Následne vyhodnotí, ktoré produkty by sa v danej lokalite mohli predávať najlepšie a voilá… personalizovaný katalóg pre danú krajinu je na svete.
6. Na svete je viac stromov ako hviezd v našej galaxii
Tri bilióny stromov. Toľko ich približne na našej planéte je. Pre lepšiu predstavu, bilión je to číslo, ktoré obsahuje dvanásť núl. Najväčším množstvom týchto tvorcov kyslíka sa môže pýšiť Rusko s neuveriteľnými 642 miliardami stromov po celej svojej rozlohe.
Počet stromov na Zemi je natoľko zarážajúci, že tromfne dokonca aj počet hviezd v našej galaxii. NASA predpokladá, že sa v Mliečnej dráhe nachádza okolo 100 až 400 miliárd hviezd. To je síce slušné množstvo, ale ako sme sa práve dozvedeli – na stromy to nemá.
7. Tučniaky majú kolená
Tučniak vyzerá ako malá operená safaládka s krátkymi nožičkami, a hlavne – absolútne žiadnymi kolenami. Toto tvrdenie sa však nezakladá na pravde. Tučniaky kolená majú, len vďaka hustému periu nie sú dobre viditeľné. Ale sú tam, naozaj tam sú!
8. Baby mrkvičky sa vyrábajú z klasickej mrkvy
Presne tak – tie malé, rozkošné a perfektne tvarované baby mrkvičky sú jedna obrovská lož. Nikde na svete človek nevypestuje milióny drobných mrkvičiek, ktoré v princípe vyzerajú úplne rovnako. Lenže je po nich dopyt, a to znamená čo? Že ich treba vyrobiť.
V tomto štádiu asi nebude žiadnym prekvapením, z čoho sa baby mrkvy vlastne vyrábajú. Z mrkvy. Z tej klasickej, vráskavej, pokrčenej a nevzhľadne vyzerajúcej mrkvy, ktorú bežne dostať v obchode. Výrobcovia baby mrkvičiek ju chytia, orežú do požadovaného stavu a hľa… fenomén z oblasti jedla je na svete.
Baby mrkvičky boli výmyslom kalifornského farmára, ktorý sa v roku 1986 snažil predať viac svojej úrody. Obchody kupovali len tie najkrajšie mrkvy, takže tie nepekné (a že ich bola väčšina) ostali na ocot. Mike Yurosek si povedal, že svojimi ťažko vypestovanými plodinami takto mrhať nebude, a teda aj zo škaredých mrkiev urobil napokon pekné.
Zdroje: neaq.org, lego.com, healthline.com, glacierguides.com, visitscotland.com, usatoday.com, businessinsider.com
Titulná fotka: flickr.com, flickr.com