Naša história je bohatá na absurdnosti a podivnosti. Či už hovoríme o historických udalostiach, alebo vlastnostiach veľkolepých osobností, ktoré zmenili dejiny. Módne trendy sa tomuto prívlastku taktiež nedokážu vyhnúť.
Niektoré z týchto trendov reflektovali spoločenské postavenie, iné zas slúžili praktickému, alebo skôr nepraktickému účelu a ďalšie zas predstavovali výdobytky najnovšej technológie tej doby. Rôzne krajiny, rôzne spoločnosti, rôzne trendy. Nebol by si za to, drahý čitateľ, aby sa niektoré z týchto neraz podivných trendov vrátili späť do obehu? Predsa len, väčšina z nich pochádza z Európy.
1. Obručové sukne
Začneme asi klasikou, ktorú môžeme vidieť v mnohých historických filmoch. Dámska móda si prešla mnohými stupňami vývoja. Čo sa týka Európy, tak tie najvýstrednejšie kúsky môžeme nájsť v období osemnásteho storočia, keď sa páni odievali do štíhlych frakov a dámy zaberali najviac priestoru v miestnosti.
Nosili totiž korzety, ktoré im zoštíhľovali driek, a k tomu ešte aj takzvané obručové sukne. Tie zas rozširovali ich boky. Ich konštrukcia pozostávala z rôznych materiálov. Niekedy boli drevené, inokedy zas kovové. Boli to ťažké, honosné a drahé kúsky módy, ktoré dakedy zapríčiňovali, že sa dámy museli do miestnosti presúvať bokom.
2. Vytrhané obočie a vysoké čelo
A ešte raz Európa a dámska móda, ktorá v sedemnástom storočí stavala na úpravu tváre. Vtedy sa vyššia trieda z istých dôvodov vyznačovala vysokým čelom. Dámy teda robili všetko pre to, aby túto vlastnosť dosiahli. Ak sa tak nestalo, mohli byť obeťami škandálu. Vo výsledku si teda vytrhávali obočie a vyčesávali vlasy dozadu, aby sa ich tvár zdala čistá, vysoká a hlavne plná inteligencie.
3. Viazanie nôh a čínske módne trendy
Čína sa do nášho zoznamu dostáva asi s najzvláštnejšími módnymi trendmi. Na rozdiel od európskych dám sa čínske slečny rozhodli vystavovať svoju spoločenskú pozíciu nie korzetmi a úpravami šatníka, ale výrazným zásahom do ich vlastnej stavby tela. Medzi tieto zásahy patrí napríklad „klasické“ viazanie nôh.
Tento úkon sa vykonával už v mladosti dievčat a trvalo aj niekoľko rokov, dokým sa noha vyformovala do žiadaného tvaru, ktorý mohol plynulo vliezť do útlych „lotusových topánok“. Boli to totiž tie topánky, ktoré predstavovali symbol vyššej vrstvy. Viazanie nôh bolo zakázané v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Dovtedy sa táto zvláštna tradícia vykonávala v rôznych častiach Číny naďalej.
4. Elektrické opasky
Devätnáste storočie, Európa, miesto technologického rozpuku, ktorý pociťoval aj obyčajný obyvateľ. Jednoduchšie žitie a všeobecne príchod elektroniky. Taký dôležitý vynález sa, samozrejme, pretavil aj do bežného života civilistu, a nie je teda prekvapením, že ľudia nosili elektroniku aj na sebe.
Jedným z týchto elektronických módnych doplnkov boli aj elektrické opasky. Tie mali svojim nositeľom prinášať blahodarné zdravotné účinky a zaisťovať im pozíciu medzi tými „moderne“ oblečenými. Bohužiaľ, opasky boli drahé a zdravotne neúčinné. Na trhu boli iba krátko, avšak naďalej predstavujú zaujímavý bod vo vývoji európskych módnych trendov.
5. Topánky chopine
Obdobie renesancie, teda pätnáste až sedemnáste storočie, prinieslo do sveta mnoho pokrokov. Či už v medicíne, rôznych umeniach, obchode alebo móde. Dámske módne trendy renesancie pozostávali z mnohých doplnkov. Masiek, vejárov, extravagantných účesov a hlavne topánok s názvom chopine.
Topánky chopine boli vlastne topánky na podpätku, avšak desaťkrát horšie. Dekorované všemožnými bižutériami a vyrábané tak, aby svoju majiteľku doslova povzniesli nad hlavy ostatných účastníkov spoločenskej udalosti. Topánky ale mali jednu veľkú nevýhodu – nedalo sa v nich poriadne chodiť. Aj tak si ale vyslúžili dosť veľkú obľubu, čo zapríčinilo to, že boli súčasťou módy približne dvesto rokov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane