Mafiánskym trilerom sa na Slovensku v poslednej dobe celkom darí. Po Vojne policajtov prichádza novinka MIKI. Triler Jakuba Kronera sa pozrie na vzostup obávaného mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka.
Toho vo filme stvárnil Milan Ondrík. V tomto článku sa pozrieme do zákulisia tohto ambiciózneho projektu, priblížime ti inšpiračné zdroje tvorcov či to, ako sa vlastne nakrúcal.
1. Prípravy na film zabrali dva roky
Tvorcovia film pripravovali pomerne dlho, konkrétne dva roky. Nakrúcanie potom trvalo jeden rok, pričom podmienky boli pomerne náročné. Režisér Jakub Kroner si však natáčanie pochvaľoval. „V kreatívnom tíme som mal skvelých ľudí a som rád, že sa nám to podarilo,“ povedal.
2. Tvorcovia chceli zachytiť obraz doby
Jednou z najdôležitejších úloh bolo pre filmárov hodnoverne zachytiť obraz vtedajšej doby. To sa týkalo vtedajšej módy, dobových rekvizít, ale aj snahy preniesť na diváka atmosféru 90. rokov. Ako totiž uviedla producentka Zuzana Mistríková, príbeh Mikuláša Černáka je neoddeliteľnou súčasťou dejín Slovenska 90. rokov.
„Rokov, v ktorých sa synonymom úspechu stala schopnosť presadiť sa za akúkoľvek cenu. V politike i mimo nej. A tí, čo sa bezškrupulózne vyškriabali na vrchol, sú na Slovensku už tri desaťročia predmetom obdivu. Stali sa ‚vzormi‘. Preto je o deväťdesiatych rokoch potrebné hovoriť. Pretože v nich má korene hlboká kríza dnešnej spoločnosti,“ zdôraznila.
3. Scenárista Miro Šifra sa stretol aj s Mikulášom Černákom
O scenár k filmu sa postaral Miro Šifra, ktorý napísal aj úspešné snímky Červený kapitán či Úsvit. V rámci prípravy preštudoval všetky dostupné zdroje, ale stretol sa aj so samotným Mikulášom Černákom. „Počas covidu sme pretelefonovali dohromady desiatky hodín, niekoľkokrát som za ním bol aj osobne v Leopoldove. Myslím, že počas toho pochopil, že nemá zmysel nič skrývať,“ prezradil Šifra.
Zároveň dodal, že nechcel Černáka ani jeho udalosti idealizovať či romantizovať. „Plne si uvedomujem, že som napísal film o mužovi, ktorý má prsty v smrti desiatok ľudí. Nechcel som pritom budovať kult jeho osobnosti, ani jeho činy ospravedlňovať. Pristupoval som však k nemu bez predsudkov – chcel som totiž pochopiť, čo jeho príbeh hovorí o Slovensku, v ktorom som vyrastal aj ja sám.“
4. Milan Ondrík dal do svojho výkonu všetko
Predstaviteľ hlavnej úlohy Milan Ondrík prezradil, že možnosť zahrať si Mikuláša Černáka ho hneď oslovila. V rámci prípravy študoval dobové dokumenty a videá a dvakrát sa s Černákom osobne stretol. „Navnímal som jeho intonáciu či gestá. Kvôli postave som nabral svalovú hmotu, nechcel som všetko nechávať na masky či kostýmy, ktoré sú, mimochodom, skvelé,“ uviedol.
„Ale nenakrúcame dokument. Takže som k tej postave pristúpil po svojom. Nekopírujem svoj predobraz, ale stvárňujem filmovú postavu. Akokoľvek negatívna tá postava je, musím ju ako herec pochopiť a obhájiť. Inak by som nebol dobrý herec. A Miro Šifra napísal vynikajúci scenár, o ktorý som sa mohol oprieť.“
5. 90. roky ako paralela na súčasnosť
Hoci sa MIKI odohráva v 90. rokoch, tvorcovia v jeho príbehu vidia aj paralely so súčasnosťou. „Nemám ilúziu, že to zmizlo. Akurát mafiánom už obleky sedia, už im nie sú veľké, ani nie sú také krikľavé. Všetko robia viac uhladene,“ podotkol scenárista Miro Šifra.
Podľa Rebeky Polákovej, ktorá si vo filme zahrala Mikiho manželku, je dôležité pripomínať udalosti našej histórie. „My ľudstvo sme také, že stále zabúdame a cyklíme sa, cyklíme,“ povedala.
„Preto je veľmi dôležité, že sa táto fáza našich dejín ukáže vo filme, pretože by sme na to nemali zabúdať. Žiaľ, stále sa to opakuje alebo to možno ani neprestalo, len je to v inom šate. To, že nejaký mafiánsky svet je prepojený aj s politikou, je realitou aj dnes. Preto je dôležité, že ten film sa natočil.“
6. Svet zločinu a mafiu režisér Jakub Kroner skúmal aj vo svojich prvých dvoch filmoch
Jakub Kroner svoju režisérsku kariéru odštartoval v roku 2009 úspešným filmom Bratislavafilm. V roku 2011 nasledoval triler Lóve. V oboch týchto snímkach ukázal, že príbehy z mafiánskeho prostredia mu nerobia žiadny problém.
„Moje prvé dva filmy (Bratislavafilm, Lóve) boli o ľuďoch na okraji spoločnosti (díleri, mafiáni, zlodeji áut). Tento žáner je mi blízky,“ podotkol Kroner. „Film MIKI je pre mňa príležitosťou priniesť divákom film o antihrdinovi, hlave organizovaného zločinu deväťdesiatych rokov. Navyše – čo sa vo filmovom svete cení – na základe skutočných udalostí.“
7. Kde sa zrodil nápad na film?
S nápadom na nakrútenie filmu o Mikulášovi Černákovi prišiel koproducent Rado Gerek už pred niekoľkými rokmi. Producentka Zuzana Mistríková prezradila, že následne hľadali spôsob, ako túto tému zaujímavo spracovať.
„V momente, keď na našu ponuku spolupráce pozitívne odpovedali scenárista Miro Šifra a režisér Kubo Kroner, som začala veriť, že tento žánrový film naozaj vznikne,“ dodala.
8. Mikuláš Černák zo snímky príliš nadšený nebol
Mikuláš Černák s tvorcami filmu spolupracoval, ale z toho, že sa nakrúca podľa jeho života, nebol podľa vlastných slov nadšený. Ako povedal, film zachytáva dobu, za ktorú sa hanbí a najradšej by ju zo svojho života vymazal.
„Nie som z toho nadšený, nakoľko ide o časť môjho životného príbehu, ktorý by som najradšej zo svojej minulosti vymazal, a tiež mi dnes takáto prezentácia viac škodí, ako pomáha,” povedal bývalý bos pre Plus JEDEN DEŇ.
„Napokon po porade s mojimi právnikmi sme sa zhodli, že keď to bude podľa skutočných udalostí a budú vychádzať zo súdnych spisov, bude to lepšie, ako keď to urobia aj tak a ‚o mne bezo mňa‘.”
Pochválil snahu tvorcov zachytiť dobovú autenticitu a spokojný bol tiež s Milanom Ondríkom, ktorý si ho zahral.
9. Hlavný odkaz filmu
Podľa producentky Zuzany Mistríkovej je hlavným odkazom snímky, že akékoľvek prehliadanie či akceptovanie porušovania pravidiel môže mať fatálne následky. „V každom mafiánskom filme protagonisti hovoria o tom, že ‚to‘ robia kvôli rodine.
Faktom ale je, že rodina na ‚to‘ nakoniec doplatí najviac. Je tu odkaz pre nás všetkých, lebo morálne rozloženie spoločnosti, ktoré nastalo v 90. rokoch, má svoje dozvuky do dnešných dní.“
Pre producenta Radovana Gereka je hlavný odkaz v tom, že „keď človek stratí morálne zábrany pre získavanie osobného profitu za akúkoľvek cenu, vždy prehrá“.
10. Vzostup najobávanejšieho a najbrutálnejšieho slovenského mafiána
Komunistický režim padá a spoločnosť sa rýchlo mení. Miki (Milan Ondrík) sa po nejakom čase strávenom v zahraničí vracia do rodnej dediny. Nepokojná doba poskytuje mnohé príležitosti a Miki sa ich mieni chytiť.
Rozhodne nechce svoje dni tráviť šoférovaním autobusu a postupne sa dostáva do prostredia organizovaného zločinu. A postupne v sebe objaví schopnosti na to, aby vybudoval najobávanejšiu mafiánsku skupinu v krajine.
Vo filme si zahrali aj Dušan Cinkota, Gregor Hološka, Michal Kubovčík, Martin Nahálka, Anna Javorková, Rebeka Poláková, Marek Fučík, Petra Vajdová či Soňa Norisová.
„Vytvoriť uveriteľný svet deväťdesiatych rokov pomocou masiek, kostýmov a lokácií a zároveň používať súčasné obrazové rozprávanie bolo pre mňa čosi nové a veľmi motivujúce,“ povedal režisér Jakub Kroner. „Mali sme aj obrovské množstvo postáv, ktoré som potreboval kvalitne obsadiť a herecky udržať v atmosfére filmu. Celkovo bola rozsiahlosť tohto projektu pre mňa veľkou výzvou.“
Zdá sa, že do slovenských kín príde ďalší vydarený mafiánsky triler. Kronerovo dielo má rozhodne veľký potenciál, takže veríme, že sa dočkáme kvalitného zážitku. MIKI si odbije premiéru 15. augusta.