Len nedávno sa začalo hovoriť o šíriacom sa nebezpečnom variante opičích kiahní v Afrike, v Konžskej demokratickej republike (KDR). Prvý prípad nebezpečných opičích kiahní potvrdili už aj v Európe, presnejšie vo Švédsku, informuje TASR. V súčasnosti prebieha taktiež aj monitorovanie pod záštitou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).
Vírus sa začína rapídne šíriť. Aktuálne sa nachádza už vo viac ako desiatich afrických krajinách, pričom znepokojená začína byť už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá v stredu vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia na medzinárodnej úrovni.
Ľudí ohrozujú opičie kiahne, ktoré sa nazývajú aj mpox. Ide o infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom kontakte. Jeho príznaky sú značne nepríjemné, jednak sa prejavujú podobne ako chrípka, no zároveň sa po tele infikovaných osôb spravia hnisajúce vyrážky. Zatiaľ čo vo väčšine prípadov je priebeh celkom mierny, je tu stále riziko smrti.
Všetko sa to začalo kmeňom Clade I, no podľa všetkého sa šíri už aj nový variant Clade Ib, ktorý napáda najmä deti. Nejde o prvý raz, čo sa opičie kiahne objavili. Prvýkrát boli v KDR v roku 1970. V roku 2022 sa opäť značne rozšírili a rovnako bol vyhlásený stav ohrozenia verejného zdravia, a to až do roku 2023.
Monitoring prebieha aj na Slovensku
Potenciálne šírenie u nás monitoruje ÚVZ. „Úrad verejného zdravotníctva SR monitoruje situáciu vo výskyte ochorenia mpox (ochorenie spôsobené vírusom opičích kiahní). Experti Ministerstva zdravotníctva SR a ÚVZ SR sú súčasťou Výboru pre zdravotnú bezpečnosť Európskej komisie (HSC), ktorý taktiež aktívne sleduje situáciu,” informuje ÚVZ.
V pondelok 19. 8. by malo prebehnúť zasadnutie Európskej komisie, kde sa tento problém bude adresovať bližšie. Cieľom bude výmena informácií a diskusia o ďalších postupoch, aby sa zamedzilo šíreniu mpox.