Animované filmy nie sú len pre deti. Mnohí režiséri využívajú rôzne formy animácie na to, aby oživili vlastné, nezriedka pomerne temné vízie, ktoré rozhodne nie sú určené detským očiam.
Jeden článok o pozoruhodných dospelých animákoch sme ti už priniesli. V tomto pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku fantastických snímok, ktoré by si určite nemal prehliadnuť.
1. I Lost My Body
Animovanú romantickú dramédiu so štipkou fantasy I Lost My Body natočil Jérémy Clapin. Rozpráva príbeh mladého Naoufela, ktorý sa zamiluje do dievčaťa menom Gabrielle. Druhá príbehová línia potom sleduje ľudskú ruku, ktorá sa pohybuje naprieč Parížom a hľadá svojho majiteľa.
Spojenie civilnej romantiky s trochou absurdne ladenej fantasy v Clapinovom filme funguje prekvapivo dobre. Zaujme aj kvalitná animácia, postavy a citlivá réžia. Film si odniesol nomináciu na Oscara za najlepší animovaný film a viacero iných cien.
2. Felidae
Animovaný horor, v ktorom hrajú hlavné úlohy mačky? To je Felidae od Michaela Schaacka. Pozoruhodný film rozpráva o zvedavom kocúrovi Francisovi, ktorý sa práve prisťahoval do nového susedstva. Netrvá dlho a zistí, že miesto sužujú záhadné vraždy mačiek. Francis sa teda rozhodne vraha chytiť, čo ho privedie na stopu bizarnej sekty.
Film sa môže pochváliť hlavne výbornou temnou atmosférou a ústredným nápadom. Príbeh je ale tiež zaujímavý a diváka zrejme prekvapí aj viacero pomerne brutálnych scén.
3. Ghost in the Shell
Čo si budeme nahovárať, Ghost in the Shell od Mamoru Ošiiho je klasika. Poznajú ju nielen oddaní nadšenci anime, ale aj tí, ktorí ho príliš podrobne nesledujú. Snímka, ktorá mimochodom inšpirovala aj kultový Matrix, sa odohráva v roku 2029.
Hlavnou hrdinkou je vyšetrovateľka Matoko, ktorá je napoly človek, napoly stroj. Tá sa púšťa do zamotaného prípadu, v ktorom figuruje zlá umelá inteligencia, ktorá vznikla zvláštnou obdobou evolučných procesov.
Ghost in the Shell ponúkol nielen úchvatnú animáciu, ale aj pozoruhodne prepracovaný scenár, ktorý nadhodil viacero filozofických otázok na tému ľudskej existencie, umelej inteligencie či vedomia. Snímka sa dočkala aj hraného amerického remaku, ktorý však dopadol pomerne mizerne.
4. Něco z Alenky
Kultové dielo Něco z Alenky od Jana Švankmajera je mixom hraného a animovaného filmu. Režisér sa v ňom inšpiroval známou detskou knižkou Alica v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla, ktorú si ale upravil po svojom. Hlavnou hrdinkou je malá Alica (Kristýna Kohoutová), ktorá sa nechá zaviesť bielym králikom do fantasknej, ale aj temnej krajiny zázrakov.
Švankmajerova surrealistická obraznosť a imaginácia sa vo filme naplno uvoľnila a výsledkom je tak hypnotický, snový a miestami aj hororovo znepokojivý kúsok. Ako každé vyhranené dielo, ani Něco z Alenky nesadne každému, pokiaľ sa naň ale naladíš, budeš odmenený zážitkom, na aký sa nezabúda.
5. The Wolf House
Animovaná hororová dráma The Wolf House vznikla pod režisérskou taktovkou dvojice Cristóbal León a Joaquín Cociña. Hlavnou hrdinkou je mladá María, ktorej sa podarí utiecť zo spárov nebezpečnej sekty. Utečie do Čile, kde nájde útočisko v dome. Ten však nie je obyčajnou stavbou a mení sa podľa Mariiných pocitov.
Surreálny horor si berie inšpiráciu z viacerých rozprávok, ale odkazuje aj na temnú históriu Čile. Odniesol si viacero ocenení a tiež nadšené recenzie kritikov.
6. Apollo 10½: A Space Age Childhood
Richard Linklater sa vrátil k preňho špecifickej rotoskopickej animácii a natočil mimoriadne príjemnú nostalgickú pecku Apollo 10½: A Space Age Childhood. Jej hlavným hrdinom je Stanley, ktorý spomína na svoje detstvo v Houstone v roku 1969. Na pozadí jeho nostalgických spomienok sa odohráva aj zlomová misia NASA s pristátím na Mesiaci.
Film má nesmierne podmanivú atmosféru a tiež pôsobivú animáciu. Viac než o príbeh režisérovi ide práve o vyvolanie príjemných spomienok na detstvo, a z tohto hľadiska nemožno jeho dielu nič vytknúť. Film si odniesol aj viacero ocenení.
7. Chico & Rita
Animovanú romantiku Chico & Rita natočili Fernando Trueba, Javier Mariscal a Tono Errando. V centre príbehu je ľúbostný vzťah jazzového hudobníka Chica a speváčky Rity. Ten sa rozvíja od konca 40. rokov na Kube a postupne aj v Spojených štátoch a Európe.
Je síce pravdou, že podobné príbehy sme už videli mnohokrát, ale treba dodať, že v prípade Chico & Rita to funguje. Okrem kvalitnej animácie stojí za pozornosť aj fantastická jazzová hudba, ktorá tvorí dôležitú zložku filmu. Snímka si odniesla pozitívne recenzie aj viacero cien vrátane nominácie na Oscara za najlepší animovaný film.
8. It’s Such a Beautiful Day
Za zmienku stojí aj experimentálny titul It’s Such a Beautiful Day od Dona Hertzfeldta. Film tvoria tri pôvodne samostatné, ale tematicky prepojené krátke filmy. Tie sa točia okolo nenápadného muža menom Bill, ktorý trpí záhadnou psychickou chorobou, stratami pamäti a surreálnym halucináciami.
Snímka sa vyznačuje minimalistickou animáciou a prepracovaným scenárom, ktorý problematizuje témy zmyslu života, smrteľnosti, samoty či priateľstva. Hertzfeldtov film si odniesol nadšené recenzie a mnohí ho považujú za jeden z najlepších animákov všetkých čias.
9. Electra
V prípade Electry urobíme menšiu výnimku, ide totiž o krátkometrážny film. Vďaka svojim mimoriadnym kvalitám si však zmienku rozhodne zaslúži. Pôsobivá česká snímka je mixom hraného a animovaného filmu a režírovala ju Daria Kashcheeva.
Hlavnou hrdinkou je mladá žena (Zuzana Částková), ktorá sa v spomienkach vracia do detstva a spomína na komplikovaný vzťah k otcovi a matke. Jej spomienky sa prelínajú so snami, surreálnymi víziami a potlačenými predstavami.
Electra je fantasticky nakrúteným a emocionálne silným kúskom, ktorý ťa strhne a absolútne pohltí. Snímke dominuje parádna animácia a imaginatívnosť. Hoci má aj výrazne surreálny nádych, nie je uzavretá do seba a pre pozorného diváka nebude problém ju interpretovať. Majstrovské dielo, ktoré sa môže merať so svetovou produkciou!
10. The House
Animovanú antológiu The House natočili Emma De Swaef, Marc Roels, Paloma Baeza a Niki Lindroth von Bahr. Obsahuje tri poviedky v rôznych štýloch, ktoré sa všetky točia okolo záhadného domu. Prvý príbeh sa odohráva v 19. storočí, druhý okolo roku 2009 a tretí v post-apokalyptickej budúcnosti.
Žánrovo sa potom dočkáme hororu, čiernej komédie či drámy. Rozhodne ide o zaujímavý mix s originálnou poetikou, ktorá pripomenie niektoré kúsky Charlieho Kaufmana, Tima Burtona či Michela Gondryho. Snímka získala pozitívne kritiky a aj viacero cien.