Spomínate si, ako ste niekoľko rokov dozadu čakali s mamou na pošte a prosili ju, aby vám kúpila stierací žreb? Po prvé, bol pekne lesklý, po druhé, bolo na ňom rozkošné prasiatko v sude zlatých mincí a po tretie, strašne vás bavilo oškrabávať halierom jej povrch.
Nemysleli ste na to, ako by váš život ovplyvnilo, keby ste čosi skutočne vyhrali. Bolo vám to tak akosi jedno. V tom čase najvyššiu ambíciu do budúcna predstavovalo vyžobrať od mamy na Vianoce auto na diaľkové ovládanie. No teraz? Teraz by to nepochybne bolo skvelé.
Žiadne dlhy, debety, účty, pri ktorých vám na čele vyskočí pulzujúca žilka a na malý moment vyzeráte ako totálny blázon. Žiadne termíny na úhradu toho či tamtoho, ktoré vám dýchajú na krk. Žiadne pohľadávky, ktoré vám prikurujú pod zadkom. Len peniaze, peniaze a ešte raz peniaze. A potom drahé domy, drahé autá, luxusné dovolenky…
Znie to ako hotová rozprávka, však? Jeden zdrap papiera za pár centov by vás mohol finančne zahojiť až do konca života, pri troche šťastia možno aj vaše deti. No je život po výhre v lotérii naozaj taký čarovný? Sú skutočne takto nadobudnuté peniaze kľúčom k šťastnému životu?
Výhra v lotérii a psychológia
Štatistiky hovoria, že výhercovia lotérie o svoju výhru prídu do siedmich rokov. Ponakupujú drahé nehnuteľnosti, autá, doprajú si všetko, po čom ich srdiečko zatúži… a ani sa nenazdajú, na účte zrazu bliká záporná suma. Paradoxne, prekvapivé na tejto skutočnosti nie je to, že im peniaze nevydržali. Ide skôr o to, že väčšina z nich sa má po návrate k bežnému životu údajne lepšie.
V roku 1978 prebehla štúdia, ktorá skúmala úroveň šťastia u rozličných skupín ľudí. Každá z nich mala v priemere 20 členov. Skupinu číslo jedna tvorili obyčajní ľudia, v druhej boli ľudia, ktorí ochrnuli následkom nejakej nešťastnej nehody. Členovia poslednej skupiny boli práve výhercovia lotérie.
Výsledky boli prekvapivé. Zatiaľčo ľudia postihnutí zdravotným hendikepom na tom boli so šťastím biedne (pochopiteľne), ostatné dve skupiny na tom boli takmer rovnako. Odlišnosti medzi mierou šťastia výhercov lotérie a obyčajnými ľuďmi boli takmer nebadateľné a rozdiel medzi týmito dvomi skupinami bol naozaj zanedbateľný. Prečo je tomu tak?
Aj čaro výhry v lotérii časom vyprchá
Psychológovia majú v rukáve hneď niekoľko odôvodnení, prečo veľká peňažná výhra neovplyvní naše šťastie z dlhodobého hľadiska. Prvým je fakt, že aj finančné blaho sa časom „obnosí“. Štatistiky ukazujú, že čaro obrovského množstva peňazí zmení náš život na najbližších desať rokov. Potom začne vyprchávať.
Druhým dôvodom je fakt, že výhra v lotérii nezmení náš spôsob uvažovania. Sú ľudia, od prírody optimistickí, ktorí sa jednoducho rozhodli byť šťastní. Svoj vnútorný termostat naladili na pozitívnu emóciu a len tak ich niečo nerozhodí. Potom sú ľudia, ktorí sú na tom, dalo by sa povedať, že normálne. Nie sú síce nonstop vysmiati, no ani neustále zamračení.
Na záver je tu tá posledná skupina, ktorej by doslova mohol padnúť na hlavu mešec zlata a oni by si aj tak našli niečo, na čo sa možno sťažovať. Paradoxne, väčšinou sa stávajú výhercami lotérie práve oni. Lenže peniaze nezmenia to, kým sú a ako sa na svet pozerajú. V preklade, sú to teda stále tí istí veční frfľoši, len bohatší.
Krása je v maličkostiach…
…ale len dokiaľ nevyhráš v lotérii. Je vedecky dokázané, že šťastlivci, ktorým sa podarilo vyhrať slušný obnos peňazí, radosť v maličkostiach akosi nenachádzajú. Veď prečo by aj? Na bankovom konte majú minimálne šesťciferné číslo. Ako by sa teda mohli tešiť z takej banality, akou je napríklad slnečný deň alebo posedenie s priateľmi?
Nie je všetko len čierne a biele
Veci nie sú len čierne a biele, respektíve, v tomto prípade výhradne čierne. Samozrejme, že existujú aj svetlé výnimky, ktorým sa podarilo výhru v lotérii pretaviť na doživotný komfort. Do tejto skupiny zväčša spadali tí, ktorí nezaspali na vavrínoch. Ani fakt, že im na účte práve pristál štátny rozpočet Bieloruska, ich neodradil od toho, aby pokračovali vo svojej práci.
Okrem toho, že aj naďalej ostali zamestnaní, spravili ešte niekoľko ďalších opatrení. Nezačali hneď bezhlavo utrácať – kúpili si to potrebné a zvyšok investovali. Nie do seba a svojho blahobytu, ale do projektov, v ktorých videli perspektívu. A vo väčšine prípadov sa to aj vyplatilo.
Príkladom toho je aj stredoškolský učiteľ Les Robins, ktorému lotéria nadelila vyše 100 miliónov dolárov. Namiesto čisto sebeckých záležitostí ich muž vložil do niečoho väčšieho a stal sa zakladateľom kempu Winnegator.
Kúpil takmer sto hektárov pôdy a vybudoval miesto, kde si aj deti z chudobnejších rodín môžu užiť leto plné zaujímavých aktivít. Od jazdy na koni, cez krúžok šikovných rúk až po plávanie v jazere – jeho obľúbené činnosti z detstva sprístupnil pre každého nadšenca.
Tí, ktorým to nevyšlo
V roku 2004 vyhrala v lotérii desať miliónov kanadských dolárov slobodná mamička. Sharon Tirabassi prehajdákala svoju výhru na zdanlivo parádne veci – obrovský domisko, drahé autá, dovolenky pre seba a priateľov… dokonca založila svojich príbuzných. A teraz, o pätnásť rokov neskôr? Opäť žije v prenajatom byte.
Bud Post vyhral v pensylvánskej lotérii viac ako 16 miliónov dolárov. Znie to lákavo, to áno. Trošku menej lákavo znie to, že do roka nielenže všetky peniaze minul, no ešte sa aj dostal do miliónového debetu.
Mimo finančnej stránky výhra rozvrátila jeho život aj po tej súkromnej. Bývala priateľka sa s ním súdila o tretinu peňazí a jeho brat bol vzatý do väzby. Údajne najal ostreľovača, aby Buda zabil, čím by zdedil časť peňazí on sám.
Evelyn Adams sa podarilo vyhrať v lotérii hneď dvakrát. Prvýkrát sa pošťastilo v roku 1985, druhýkrát o rok neskôr. Ak si myslíte, že jej niečo ostalo, tak ste na obrovskom omyle (a očividne ste preskočili názov tohto odstavca).
Evelyn všetko prehrala v herniach. Okrem novej závislosti výhra priniesla do života tejto ženy aj neželanú publicitu. Vraj nemohla vytiahnuť päty z domu bez toho, aby ju niekto žiadal o pôžičku.
A na záver tí, ktorí prepásli svoju veľkú šancu
Ku koncu treba spomenúť aj tento tragikomický príbeh, pri ktorom si pravdepodobne obúchate hlavu o stenu. Tridsiatnik Martyn Tott a jeho žena, obaja z Veľkej Británie, stratili svoj výherný tiket na 5 miliónov dolárov.
Hoci do celej kauzy zapojili políciu a samotná lotériová spoločnosť napokon uznala, že ich žreb bol platný, nestihli 30-dňovú lehotu na vyzdvihnutie odmeny. Nedostali teda nič a ich výhra sa zapísala do dejín danej spoločnosti ako tá najvyššia, ktorú si nikto neprevzal.
Zdroje: businessinsider.com, thebalanceeveryday.com, psychologytoday.com, cnbc.com
Titulná fotka: pinterest.com, iStock