Sergej Krikaľov, posledný „sovietsky kozmonaut“, sa zapísal do histórie tým, že ako jediný kozmonaut začal s iným občianstvom (sovietskym), ako skončil po návrate z vesmíru (ruským).
Väčšina publikácií ho označila za „strateného človeka vo vesmíre“, ako je zrejmé z citácií z článkov: „Po štarte z Bajkonuru 18. mája 1998 sa Krikaľov nenadýchal pozemského vzduchu 308 dní.“
Prezidenti sa menili. Jeho rodný Leningrad sa stal Petrohradom. A jedna komunistická superveľmoc sa rozpadla na 15 štátov. Krikaľov bol už v mladom veku pôsobivým pilotom a členom národného tímu leteckej akrobacie.
Keď Sovieti v roku 1985 stratili kontakt so svojou vesmírnou stanicou Saľut 7, Krikaľov bol súčasťou pozemného kontrolného tímu, ktorý naplánoval odvážnu záchrannú misiu na obežnej dráhe.
Táto úloha pomohla mladému pilotovi stať sa v nasledujúcich rokoch kozmonautom. Po prechode na program Mir bol Krikaľov pridelený na svoj prvý vesmírny let s raketou Sojuz TM -7 26. novembra 1988 na vesmírnu stanicu Mir.
Spolu so svojím veliteľom Alexandrom Volkovom bol zodpovedný za misiu Mir EO-4, ktorá sa prekrývala s pobytmi sovietskych kozmonautov Vladimíra Ljachova a Valerija Poliakova, ako aj Jeana-Loupa Chrétiena z Francúzska a Abdula Ahada Mohmanda z Afganistanu. Krikaľov vtedy strávil vo vesmíre 151 dní.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Samuel Kováčik alias Vedátor: Zarazilo by ma, ak by sme boli vo vesmíre sami. Znamenalo by to, že niečomu v tomto svete rozumieme veľmi zle
- Zabudni na Oblasť 51. Toto sú konšpirácie a záhady spájané s údajnou základňou Dulce v Novom Mexiku
- Slovenská pilotka o lietaní: Je to práca na celý život. Treba ju však robiť od srdca a nie pre peniaze (ROZHOVOR)
Počas druhého, nečakane predĺženého pobytu Krikaľova na stanici Mir ako veliteľa stanice, boli obdobia kritických aktivít prerušovaných „príchodmi a odchodmi“ za účasti národných a medzinárodných astronautov, ktoré sa prelínali s jeho obavami o bezpečný návrat naspäť k rodine.
Z letu sa vykľul neplánovaný vytrvalostný let, ktorý si vyžadoval všetku jeho disciplínu, zručnosti, trpezlivosť a psychickú stabilitu, aby splnil všetky požadované úlohy, informuje publikácia The Journal of Space Operations and Communicator.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto je Sergej Krikaľov
- Na akých misiách spolupracoval
- Čo prežíval, keď sa rozpadol Sovietsky zväz
- Prečo zostal vo vesmíre tak dlho
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom