Na počiatku bola JenniCam. V dnešnej dobe sú armády streamerov, blogerov a náhodných postavičiek túžiacich po pozornosti neodmysliteľnou súčasťou internetovej kultúry. Okrem toho, že ich ľudia sledujú, predstavujú aj lukratívny biznis. Na konci minulého storočia bola situácia úplne iná.
Deväťdesiate roky sú z hľadiska internetu hotovým starovekom a mnohé fungovalo úplne inak. Priekopníčkou v internetovom exhibicionizme sa stala Američanka Jennifer Rigley, ktorá sedem rokov a osem mesiacov streamovala na svojej webstránke JenniCam všetko, čo sa dialo v jej izbe. Naozaj všetko.
Z dnešného pohľadu to nemusí pôsobiť vzrušujúco, pred mnohými rokmi niečo takéto pôsobilo ako čosi radikálne nové a bezprecedentne odvážne.
Experiment
Všetko sa to začalo ako experiment. Vtedy 19-ročná študentka sa v roku 1996 rozhodla vyskúšať, či dokáže naprogramovať svoju webkameru tak, aby v pravidelných intervaloch snímala dianie v jej izbe a výsledný záber zdieľala na internete.
Toto bádanie malo aj sociálny rozmer. Jennifer bola jednoducho zvedavá, ako budú ľudia reagovať na mladú ženu, ktorá je ochotná širokej verejnosti otvoriť okno do svojho života a nič pri tom necenzúrovať. Vytvorila pri tom fenomén, ktorý dostal názov lifecasting.
Nič neskrývala
Jennifer naozaj nič neskrývala. Zvedavci tak mohli vidieť, ako v izbe večeria, číta knihu, umýva si zuby, pozerá do obrazovky alebo masturbuje. Študentka bola naozaj stopercentne autentická, nič nehrala a nič neskrývala. Stream bežal 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Keď bola Jennifer v izbe, tak ľudia videli všetko, čo robí. Vrátane sexu s pánskymi návštevami.
JenniCam pic.twitter.com/Cyiv9Cinmz
— 𝕽𝖆𝖙 𝕸𝖆𝖉𝖓𝖊𝖘𝖘 (@twilly18) August 21, 2024
Ako čas plynul, menil sa aj setup, ktorý Jennifer používala. Na začiatku to bola jednoduchá kamera, ktorá každých 15 minút snímala statický čierno-biely obrázok. Po tom, ako ukončila školu a presťahovala sa do Washingtonu D.C., si Jenni nainštalovala ďalšie tri kamery do ostatných miestností v jej novom domove. Každú minútu tak pribudli zábery zo štyroch kamier v byte. V júni 1997 Jennifer svoju stránku spoplatnila (platiacim používateľom sa zábery obnovovali v kratších intervaloch).
Prvá internetová hviezda?
Jennifer môžeme považovať za prvú internetovú celebritu. K sláve sa vypracovala vlastnými silami za použitia prostriedkov, ktoré v dobe pred internetom neboli ľahko dostupné. Mala vlastnú internetovú talkshow. Bola hostkou v relácii Davida Lettermana a ďalších televíznych programoch. Dokonca si zahrala fikcionalizovanú verziu samej seba v seriáli Diagnóza vražda.
JenniCam údajne denne navštívilo asi 4 – 7 miliónov ľudí (v dobe omnoho menšej internetovej populácie neuveriteľné číslo). Úspech a popularita celkom prirodzene zarobili Jennifer slušný balík peňazí. Presvedčiť sa o tom mohli aj jej diváci, ktorí si na streame všímali stále drahšie a kvalitnejšie vybavenie domácnosti.
3. The world’s 2nd continuous livestream, “JenniCam”, featured college student Jennifer Ringley studying, cooking, getting dressed, having sex, and otherwise living her life. It became an internet phenomenon and ran from 1996-2003, attracting 4 million views a day during its… pic.twitter.com/fCOBPulPo5
— intelexual media (@IntelexualMedia) July 19, 2024
Z extrému do extrému
Projekt JenniCam bol ukončený 31. decembra 2003. Jennifer v tom čase tvrdila, že život mimo kamier si vybrala z toho dôvodu, že PayPal zaviedol pravidlá proti obsahu obsahujúcemu nahotu. Bol to naozaj ten hlavný či jeden z hlavných dôvodov? Alebo išlo o niečo iné?
Je dosť pravdepodobné, že za týmto rozhodnutím stál románik, ktorý mala Jennifer so snúbencom druhej streamerky (samozrejme, niečo takéto nedokázala utajiť). V hre mohlo byť aj celkové vyhorenie z neustálej pozornosti a absencie súkromia. Aj exhibicionisti a nudisti ako Jennifer majú svoje limity!
Po ukončení JenniCam sa Jennifer prakticky úplne stiahla z internetu. Na internete trávi málo času a údajne vôbec nepoužíva sociálne siete. Z permanentne on-line života tak prudko preskočila do života s minimálnym kontaktom s internetom. Momentálne je vydatá a pracuje ako programátorka v Kalifornii.
Niečo také, ako je fenomén JenniCam, sa už nikdy nezopakuje. Koho by to bavilo? Dnes sú ľudia zvyknutí na kadejaké bizarné postavičky, ktoré sa s internetom delia o svoje životné príbehy a všednosť, obyčajnosť a autenticita života mladej ženy by im pripadala nudná a nezáživná.