Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Čo je hypnoterapia a ako prebieha? Nie je to o tom, že vás uspím hodinkami a vy mi vyzradíte svoje tajomstvá, hovorí klinický hypnoterapeut

Išiel by si niekedy na niečo také?


V dnešnej uponáhľanej dobe, kde všetci každodenne zápasíme so stresom a záťažou povinností, máme čo robiť, aby sme svoje fyzické, no najmä duševné zdravie udržali fungujúce. Všetky to, čo musíme denne riešiť, výrazne ovplyvňuje náš život a dáva zabrať psychickej stránke našej osobnosti. Stále viac ľudí preto hľadá alternatívne metódy na zvládanie problémov a dosiahnutie hlbšej pohody. Jednou z týchto metód je hypnoterapia, ktorá kombinuje hlbokú relaxáciu s terapeutickými technikami na podporu zmeny a liečby.

Vzhľadom na senzáciu, ktorú vyvolalo vyjadrenie Cynthie Tóthovej, ktorá po rozchode so Separom absolvovala takéto sedenie u hypnoterapeuta, sme sa rozhodli jedného osloviť, aby nám vysvetlil, čo všetko vlastne hypnoterapia dokáže, aké problémy sa ňou liečia, aké prináša výhody a účinky a či ju môže absolvovať ktokoľvek bez rozdielu. Na toto všetko a ďalšie otázky sme sa opýtali odborníka na hypnoterapiu Mgr. Petra Kravárika, ktorý nám ponúkol pohľad do sveta hypnoterapie, jej výhod a aplikácií v modernom živote.

Mgr. Peter Kravárik

Čo je hypnoterapia? Aké sú jej hlavné výhody a účinky?

Hypnoterapia je psychologická metóda, v ktorej je klientovi v stave hlbokej relaxácie v bezpečnom kontexte a za asistencie terapeuta umožnené nahliadnuť na jeho problém a vykonať čokoľvek, čo podvedome potrebuje na to, aby problém pretvoril a učinil v sebe pozitívnu a prínosnú zmenu – podľa toho, ako to autenticky potrebuje.

Jej najväčšou výhodou je, že je praktická – nie je teda len o dialógu medzi terapeutom a klientom. Každý človek má obranné mechanizmy, ktorých cieľom je nás chrániť. Chránia nás však aj pred nami samými – pred vecami, o ktorých si myslia, že ich nechceme alebo nemôžeme riešiť. Hypnoterapia je o tom dostať nás do stavu, kde sme viac naladení na seba a vnímanie svojho vnútra – naše obranné mechanizmy sú vtedy viac ochotné pustiť nás k veciam.

Následne sa s tými vecami môže pracovať – opäť nie verbálne, ale v našom vnútri. Môžeme využívať metafory, obrazy, telo na to, aby sme ich pretvorili – je to teda istý spôsob „obídenia“ obranných mechanizmov. Najlepšie to vystihuje myšlienka: ak je problém v našom vnútri, riešenie nemôže byť zákonite nikde inde. Preto je oveľa účinnejšie pracovať s klientom priamo v jeho vnútri a reagovať na to, čo sa deje v ňom, než mu radiť.

Čo je hypnoterapia a ako prebieha? Nie je to o tom, že vás uspím hodinkami a vy mi vyzradíte svoje tajomstvá, hovorí klinický hypnoterapeut
Shutterstock (ilu)

Určite si prečítaj:

Ako zistiť, že ti niekto nehovorí pravdu? Týchto 12 znakov ti to pomôže odhaliť

Ako hypnoterapia prebieha? Čo zahŕňa? Dostáva sa človek do nejakého tranzu, do inej úrovne vedomia?

Na začiatku je rozhovor, v ktorom sa pomenuje problém a jeho kontext. Dôležité je, aby si ho klient sprítomnil a aby sme si určili, čo by sme chceli dosiahnuť. Zároveň sa nadväzuje vzťah medzi terapeutom a klientom. Keď je rozhovorom dosiahnuté dostatočné množstvo informácií (často už pri rozhovore dochádza k prelomom) a vzťah je nadviazaný, prechádza sa na hypnózu.

Človek sa pohodlne usadí, postupne zavrie oči a začnem pracovať na tom, aby sa uvoľnil, naladil na seba, zacítil pocit bezpečia, nechal veci plynúť a mohol sa „zvoľniť“ do stavu hlbokej relaxácie, v ktorej hypnoterapia prebieha. Potom už sa volia konkrétne terapeutické metódy individuálne podľa klienta a toho, ako na čo reaguje. Každý má svoje metódy, ktoré sú preňho najlepšie, a ja ich nájdem a prispôsobím. To je na hypnoterapii dôležité – ja prispôsobujem proces klientovi, nie on sa prispôsobuje mne či procesu. Ako hovorím často pred začiatkom hypnózy: „Teraz sa mám snažiť ja, nie vy.“

Aké špeciálne vzdelanie potrebujete na to, aby ste mohli byť hypnoterapeutom?

Na výkon práce hypnoterapeuta potrebujete mať vyštudovanú psychológiu a ukončený výcvik v hypnoterapii. Som si vedomý, že je na Slovensku niekoľko hypnoterapeutov, ktorí psychológiu vyštudovanú nemajú a majú absolvované nejaké zahraničné kurzy hypnoterapie. V žiadnom prípade by som kolegov nechcel dehonestovať, osobne som však absolútne presvedčený, že na prácu terapeuta je nevyhnutné mať vyštudovanú psychológiu, aby človek vedel viac o tom, ako myseľ a psychika fungujú. Vidím, ako to pomáha v praxi mne.

Aké problémy alebo stavy môžu byť riešené pomocou hypnoterapie – ide len o psychické/mentálne problémy alebo vie hypnoterapia pomôcť aj pri fyzických problémoch (bolesti)? S akými prípadmi sa stretávate najčastejšie?

Okrem psychických problémov sa v nej vie veľmi dobre pracovať aj s psychosomatickými – teda telesnými – problémami. Prekvapivo veľa fyzických problémov má príčinu v psychike, a práve vtedy sa s nimi dá veľmi dobre pracovať a pomôcť im. V takýchto prípadoch sú to napríklad chronické bolesti, ktoré nemajú fyzický pôvod, migrény či sexuálne bloky. Veľakrát to je aj nešpecifikovaná bolesť, ktorú fyzicky nie je možné liečiť – napríklad bolesť chrbta, ktorú nie je možné pripísať ničomu konkrétnemu a metaforicky je klientom v terapii pomenovaná ako „niečo, čo ho ťaží“. To „niečo“ je psychické a vieme to následne odstrániť.

Čo sa týka psychických ťažkostí, časté sú témy „bloky“, úzkosti a depresie, panické záchvaty, strachy/fóbie, potreba naučiť sa zvládať náročné či intenzívne emócie, vyriešiť či prekonať niečo z minulosti, nadobudnúť ľahkosť či väčší pocit autentickosti a slobody v živote, vyrovnať sa s niečím, uvedomiť si, čo človek skutočne chce, vyriešiť zmätok, stratenosť v živote či nájsť odpoveď na dilemu.

Je potrebné sa na hypnoterapeutické sedenie nejakým spôsobom vopred pripraviť? Je to vhodné pre každého? Ak nie, pre koho nie?

Pripraviť sa nie je potrebné vôbec nijak. Veľakrát nie je ani potrebné vedieť presne, čo chce klient riešiť – počas sedenia sa to pekne ukáže a ešte lepšie v hypnóze. Nie je to vhodné asi pri štandardných situáciách, keď nie je vhodná ani iná forma terapie – pri akútnych či ťažkých patologických stavoch (napríklad psychotických), oslabenej mentálnej spôsobilosti a tak ďalej. V štandardných prípadoch je možné hypnoterapiu úspešne vykonať u každého – ak to myslíte formou populárnej otázky „Čo ak mňa nebude možné zhypnotizovať?“ Bude.

Čo je hypnoterapia a ako prebieha? Nie je to o tom, že vás uspím hodinkami a vy mi vyzradíte svoje tajomstvá, hovorí klinický hypnoterapeut
Shutterstock (ilu)

Ako sa hodnotí úspech hypnoterapie a aké faktory môžu ovplyvniť jej účinnosť? Čo má človek po absolvovaní hypnoterapie očakávať?

Úspech je, rovnako ako v akejkoľvek inej forme terapie, taký, ako ho vníma a cíti klient. Nie je dôležité, čo si myslím ja, mojou prácou je pomôcť klientovi a on sám najlepšie vníma, v čom a ako mu to pomohlo a pomôže. Niekedy sa účinok a zmena dostavia okamžite, niekedy potrebujú pár dní na „dobehnutie“. Očakávať nemá klient po terapii absolútne nič, potom môže vnímať skutočne to, čo sa deje – keď sa nesnaží to napasovať na nejaké konkrétne očakávania.

Je niečo, čoho by sa ľudia pri hypnoterapii mali obávať? Dostáva sa človek pri hypnoterapii do stavu, že nevie o sebe? Čo ak vyzradí niečo, čo nechce?

Nemá sa čoho obávať. Pri hypnoterapii sa nedostávate do stavu, keď o sebe neviete; to je jeden z najväčších mýtov, ktoré sú o hypnoterapii rozšírené. Viete o sebe stále, stále všetko vnímate a môžete mi o tom kedykoľvek hovoriť. Veľká časť hypnózy je aj o dialógu – vtedy všetko prispôsobujem tomu, čo mi klient hovorí. Je to obojstranný proces, ktorý ja iba vediem.

Aj keby klient zažíval nepríjemné pocity, je mojou úlohou ich mať pod kontrolou a využiť ich pozitívne. Práve toho sa často boja ľudia, ktorí majú z hypnoterapie strach – „Čo keď sa vo mne otvorí niečo, čo nechcem?“ Je to dobré, pretože ste v bezpečnom kontexte, kde to viem mať pod kontrolou – na to som vyškolený a pripravený -, a iba vtedy sa to vo vás môže zmeniť. Keď máte v tele hnis, bolí vás to. Keď ho vytláčate, bolí vás to viac – robíte to však preto, aby vás to potom už nebolelo. Väčšinou to však naozaj nie je vôbec také intenzívne, ako si ľudia myslia.

Čo je hypnoterapia a ako prebieha? Nie je to o tom, že vás uspím hodinkami a vy mi vyzradíte svoje tajomstvá, hovorí klinický hypnoterapeut
Shutterstock (ilu)

Nie je možné vyzradiť ani spraviť niečo, čo nechcete – po prvé, mojím cieľom nie je nič sa dozvedieť, ale proces vykonávať vo vašom vnútri. Po druhé, ak niečo poviete, znamená to, že to je pre proces relevantné, teda zákonite nemôžete povedať nič, čo „nechcete“. A hlavne – toto je jedna z najdôležitejších informácií celého rozhovoru – počas hypnoterapie nič nerobíte proti svojej vôli. Nie je nič, k čomu vás chcem donútiť, nie je nič, čo vám môže „uniknúť“, a nič, čo by ste mohli spraviť napriek tomu, že nechcete. Ak niečo nechcete povedať, nepoviete to. Ak niečo nechcete spraviť, nespravíte to a je to úplne v poriadku.

Veľakrát, aj keď človeka vyzvem, aby niečo povedal, ostane ticho. Keď ho vyzvem, aby napríklad zdvihol ruku, nespraví to. Vtedy zvolím inú metódu, ktorá mu bude pohodlnejšia a na ktorú zareaguje. Pri hypnoterapii robíte iba to, čo skutočne chcete – to je cieľ.

Aké sú najčastejšie mýty o hypnoterapii?

Práve napríklad formulácia v predošlej otázke. Ľudia si predstavujú, že ich zhypnotizujem hodinkami, oni upadnú do bezvedomia, budem si s nimi robiť, čo chcem, a potom sa preberú, nebudú si nič pamätať a budú dúfať, že im to pomôže. Každé jedno tvrdenie z tejto vety je lož – bez výnimky. Hypnoterapia prebieha v zmenenom stave vedomia, nie v bezvedomí.

Ako som už spomínal, vnímate, čo sa deje, a stále na to môžete reagovať a proces terapie ja prispôsobujem podľa toho, čo sa vo vás deje. Nie je to o tom, že ja mám svoju procedúru, ktorú chcem uplatniť, a vy sa jej máte poddať. Je to o tom, aby som mohol metódy hypnoterapie v priebehu hypnózy prispôsobovať tomu, ako sa veci dejú vo vašom vnútri. Ja reagujem na vás viac než vy na mňa.

Určite si prečítaj:

17 užitočných rád od psychológa, ktoré ti pomôžu porozumieť sebe aj svojmu okoliu

Aké rady by ste dali ľuďom, ktorí uvažujú o vyskúšaní hypnoterapie, ale majú obavy alebo sú skeptickí voči tejto forme terapie?

Ak o nej uvažujete, vyskúšajte ju, nemáte vôbec čo stratiť. Mal som veľa klientov, ktorí prišli skeptickí a odišli nadšení. Ak máte naozaj strach, okrem klasickej klinickej hypnoterapie poskytujem aj tzv. hĺbkovú terapeutickú relaxáciu, ktorá využíva podobné princípy ako hypnoterapia, ale nezachádza sa v nej do hĺbky a nerieši sa žiadny konkrétny problém. Je to teda taká „light“ verzia hypnoterapie na vyskúšanie toho pocitu a stavu, po ktorom sa môžete rozhodnúť, či chcete vyskúšať aj samotnú hypnoterapiu.

Peter Kravárik

Veľmi pekne ďakujeme za vysvetlenie a cenné informácie a prajeme všetko dobré, aj vo forme spokojných a zdravých klientov 🙂


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.