Či už sa ti blíži skúškové alebo ťa čakajú nejaké písomky, máme pre teba niekoľko overených tipov, ako sa ti bude lepšie učiť. Keďže sme si prešli už niekoľkými skúškami či písomkami, máme zopár overených spôsobov, s ktorými nám to išlo ľahšie. Neváhame sa preto o ne s tebou podeliť.
Ginko a iné doplnky výživy
Hlavne vysokoškoláci sa spoliehajú na to, že keď začnú jesť týždeň pred skúškami ginko v akejkoľvek forme, tak im naskáču vedomosti do hlavy. Nie. Ginko síce funguje, no treba ho jesť pravidelne. Prekrvuje ti končatiny a zlepšuje prekrvenie a činnosť mozgových buniek, čo spôsobuje, že ak ho užívaš, je možné, že si veci pamätáš lepšie. Avšak, má aj zopár nežiadúcich účinkov, toto prekrvenie na ženy pôsobí hlavne počas menštruácie.
Ja mám svoj overený tip, ktorý spája ginko a energetický nápoj, čaj s názvom Maté IQ. Je v ňom aj obsah ginka, maté ťa energeticky povzbudí a ostatné zložky ti tiež napomáhajú pri učení. Možno to bolo 50 na 50 placebo, ale každopádne, keď som pila tento čaj, tak mi to všetko nejak liezlo do hlavy rýchlejšie. Na pamäť tiež priaznivo pôsobia vlašské orechy, pomaranč a horká čokoláda.
Prispôsob si prostredie na učenie
Ak sa rád učíš zavesený dole hlavou, tak sa tak uč. Kašli na to, že niekto hovorí, že by ti nemala hrať hudba pri učení. Samozrejme, nepusti si práve rap, ktorý by ťa možno rušil. Je však lepšie pustiť si do podmazu svoju obľúbenú hudbu, akoby si mal sedieť v tichu. Napomáha to zapamätávaniu. Okrem toho je najlepšie, keď si v príjemnom prostredí, kde ťa nikto a nič nevyrušuje. Hlavne sa musíš cítiť pohodlne. Je ideálne, aby si si v miestnosti, v ktorej sa učíš, pravidelne vetral, okysličovanie mozgu pomáha pri jeho fungovaní.
Kresli, píš, zaznamenávaj si
Každý má svoj spôsob učenia, no je overené, že napísanie si aspoň oporných bodov ti pomáha zapamätávať si učivo. Zvýrazňovanie tiež nie je len taký výmysel papiernictiev. Ešte lepší spôsob, ako si môžeš veci zvýrazňovať, je ten, že si určíš modrú farbu pre zvýrazňovanie rokov, zelenú pre mená a podobne.
Akonáhle si budeš musieť spomenúť na nejaký rok, budeš vedieť, že bol modrou a skôr si spomenieš. Spolužiak mal dokonca trik na roky. Keď sme mali učivo s príliš veľa rokmi, pre každé jedno číslo od 0 do 9 si určil inú farbu a farebne vyznačené roky si tak jednoduchšie zapamätal.
Ak je tvojou úlohou zapamätať si konkrétne názvy, napríklad umeleckých diel, môžeš si spraviť “pexeso“. Vytlač si obrázky, na ktoré si dozadu napíšeš názvy. Ja som to tak robila pri učení dejín umenia, kde som si musela pamätať rôzne podobné budovy, sochy a obrazy. Darilo sa mi to takto naučiť oveľa rýchlejšie, ako keď som sa to učila len z poznámok. Môžeš túto metódu využiť aj pri iných veciach. Stačí, keď si na jednu stranu kartičky napíšeš napríklad meno a na druhú dielo.
Vytváraj si príbehy, skratky
Ľudský mozog nefunguje lineárne, zapamätávame si pomocou asociácií. Vedomosti si ukladáme do pamäti na základe našich vnemov, buď do krátkodobej alebo dlhodobej. Keďže ty chceš mať svoje vedomosti v dlhodobej pamäti, môžeš si pomôcť tým, že splníš niekoľko kritérií, ktoré napomáhajú informáciám pri ukladaní do dlhodobej pamäti.
Využi predstavivosť. Čím viac si nejaký nudný fakt asociuješ, tým lepšie si ho zapamätáš. Ak si nevieš zapamätať nejaké zložité meno, skús si toho človeka predstaviť, predstav si ho vo vtipných trenkách, akokoľvek chceš. Učivu musíš porozumieť. V prípade, že niečomu porozumieš, zapamätáš si to štyrikrát rýchlejšie.
Mobil zavri do inej miestnosti
Najdôležitejší element, ktorý figuruje pri učení mnohých z nás. Zabudni na to, že budeš mať zapnutý net v mobile a ten ťa bude neustále rušiť cinkaním prichádzajúcich notifikácií. Pekne si mobil zavri radšej do inej miestnosti. Odstráň zo svojho okolia elementy, ktoré by mohli tvoju pozornosť odpútavať. Viem, že v tom momente tvoju pozornosť dokáže odpútať aj biela stena, ale chápeš. Aby z toho učenia nakoniec nebolo dvadsať minútové scrollovanie a päť minútové učenie.
Učte sa spolu
Ak máš kamarátov, spolužiakov, ktorí sa potrebujú naučiť to isté, tak sa vyskúšajte učiť spolu. Môžete sa vzájomne skúšať z učiva, prípadne ak jeden niečo nechápe, druhý mu to môže vysvetliť alebo nato prídete spoločne. Sme spoločenskí tvorovia a väčšina činností sa nám robí lepšie v skupinách. Ak to práve nie sú skupinové projekty.
Rob si pravidelné prestávky
Možno máš málo času, aby si sa naučil veľké množstvo učiva. To, že sa budeš učiť štyri hodiny vkuse bez prestávky ti nijak nepomôže. Rob si pravidelné prestávky, ktoré ti pomôžu lepšie sa sústrediť. Skús sa učiť približne 25 minút vkuse tak, že budeš učeniu venovať plnú pozornosť a potom si daj päť minútovú prestávku.
Mozog pri učení bez prestávky nebude mať možnosť ukladať vedomosti do dlhodobej pamäti. Prestávka by nemala byť dlhšia ako doba učenia a je ideálne počas nej robiť menej intenzívne veci, ako napríklad vyniesť smeti, vypiť si čaj či kávu.
Opakovanie je naozaj matka múdrosti
Toto staré porekadlo je raz pravda. Ideálne je preto učiť sa s predstihom, aby si si stihol učivo zopakovať. Dobré je prečítať si všetko, čo si sa naučil pred spánkom.