Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.1.2025
sk
Andrea
, Artur
cz
Dalimil
, Dalemil

10 zarážajúcich historických faktov, po ktorých sa na dejiny budeš pozerať inak

Najstaršie múzeum na svete založila žena.


Nie každý mal na základnej či strednej škole obľúbený predmet dejepis. Mohlo to byť aj tým, ako nám dejiny boli vykladané – väčšinou to bolo len kvantum nezaujímavých faktov, omáčok a čísel. My ti však prinášame 10 zaujímavých historických faktov, ktoré ťa prekvapia.

1. Žraloky sú staršie ako Polárka

Žraloky sú staršie ako Polárka, čiže severná hviezda, ktorá je stará asi 70 miliónov rokov. Na druhej strane, žraloky pochádzajú spred približne 450 miliónov rokov (hoci živočíchy, na ktoré by sme sa pozreli a pomysleli si „to je žralok“, sa vyvinuli pred približne 380 miliónmi rokov). Informuje o tom portál BuzzFeed.

žralok, sladké vody, migrácia, fakty a zaujímavosti, príroda, útok žraloka v sladkej vode
Shutterstock

2. Jazero Nemi v Taliansku

O jazere Nemi na talianskom vidieku sa už stáročia šíria povesti, že sa v ňom nachádzajú pozostatky neslávne známeho starovekého vraku lode. Hoci sa tieto povesti skúmali, vždy sa predpokladalo, že sú nepravdepodobné alebo prehnané.

Najmä vzhľadom na to, že Nemi je sladkovodné jazero ďaleko od akejkoľvek väčšej vodnej plochy a je nepravdepodobné, že by bolo domovom nejakých lodí. Tento predpoklad sa však ukázal ako nepravdivý v roku 1928, keď archeológovia pod vedením Benita Mussoliniho skutočne objavili takmer 2 000 rokov starý vrak lode. Pýtaš sa, komu patrila? Nikomu inému než rímskemu cisárovi Caligulovi. Nechal na jazere postaviť lode, na ktorých usporadúval divoké večierky a orgie.

3. Najstaršie známe verejné múzeum

Najstaršie známe múzeum pochádza z roku 530 pred n. l. a založila ho novobabylonská princezná Ennigaldi-Nanna. Ennigaldi bola vplyvná kňažka a princezná a v jej múzeu sa nachádzali artefakty z posledných 1 500 rokov mezopotámskej histórie.

4. Mŕtvola na súde

V roku 897 pápež Štefan VI. nariadil exhumáciu tela posledného pápeža Formosa a súdenie jeho mŕtvoly na takzvanej mŕtvolnej synode. Formosus bol Štefanov „nenávidený nepriateľ“, a keď bolo jeho telo exhumované, bolo oblečené do jeho plného pápežského rúcha a postavené pred súd okrem iného za krivú prísahu a za to, že bol pápežom nezákonne.

5. Dnešný Hongkong bol kedysi pustým miestom

Koncom 17. storočia vydala dynastia Čching nariadenia, ktorými úplne zakázala osídľovanie pobrežných oblastí východnej Číny. Toto opatrenie sa stalo známym ako Veľké vyčistenie a jeho cieľom bolo znížiť moc lojalistov dynastie Ming na Taiwane.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš

Okres Xin’an, postihnutá oblasť, sa stal pustou, takmer úplne neobývanou púšťou. Dnes je to jedno z najhustejšie osídlených miest na svete: Hongkong.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.