Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 15.12.2024
sk
Ivica
cz
Radana

Na Európu zaútočili jedovaté húsenice. Sú nebezpečné aj pre ľudí, no najmä pre psy

Európa čelí nebezpečnej invázii jedovatých húseníc priadkovčeka dubového.


Európa čelí invázii nebezpečných húseníc, ktoré sa rýchlo šíria najmä v južných oblastiach kontinentu. Tieto jedovaté tvory predstavujú vážne riziko pre ľudí a obzvlášť pre psy. Situácia je kritická najmä v Španielsku, kde úrady bojujú s ich premnožením. Ide o húsenice priadkovčeka dubového, ktoré sú známe svojím charakteristickým pohybom v dlhých radoch. O hrozbe informoval portál Daily Star.

Nebezpečné chĺpky spôsobujú zdravotné problémy

Húsenice priadkovčeka dubového sú pokryté jedovatými chĺpkami, ktoré predstavujú hlavné nebezpečenstvo. Pri kontakte s ľudskou pokožkou môžu vyvolať rôzne alergické reakcie vrátane podráždenia kože, bolesti očí a záchvatov kašľa. V závažnejších prípadoch môže dôjsť aj k poklesu krvného tlaku alebo strate vedomia. Opakovaný kontakt môže viesť k ešte vážnejším zdravotným komplikáciám.

Najväčšie nebezpečenstvo však predstavujú pre psy. Ak sa zviera dostane do kontaktu s húsenicami, napríklad oliznutím labky, môže dôjsť k prenosu toxínov. Následky môžu byť fatálne – od dýchacích problémov cez zvracanie až po smrť, ak nie je poskytnutá včasná veterinárna pomoc. Toxíny sa prenášajú najmä prostredníctvom slín, čo robí situáciu obzvlášť nebezpečnou pre zvedavé psy.

Španielski veterinári dôrazne upozorňujú majiteľov psov, aby si všímali príznaky, ako nadmerné slinenie, zápal jazyka alebo kože okolo nosa, nervozitu či dýchacie ťažkosti. V takom prípade je nutné okamžite vyhľadať odbornú pomoc. Rýchla reakcia môže byť rozhodujúca pre záchranu života zvieraťa.

Klimatické zmeny prispievajú k šíreniu húseníc

Húsenice sa bežne liahnu v októbri a cez zimu hibernujú. Kvôli teplejšiemu počasiu sa však v južnej Európe premnožujú a rozširujú do nových oblastí. Ich výskyt bol zaznamenaný na ostrovoch ako Ibiza, Formentera a Menorca, ale aj v južnom regióne Murcia. Tento trend je priamo spojený s globálnym otepľovaním, ktoré vytvára priaznivé podmienky pre ich rozmnožovanie a šírenie.

Miestne úrady sa snažia bojovať proti premnoženiu húseníc pomocou postrekov a ďalších preventívnych opatrení. Okrem ohrozenia zdravia ľudí a zvierat totiž tieto tvory decimujú aj stromy, čo môže mať dlhodobý negatívny vplyv na miestne ekosystémy.

Problém sa však netýka len južnej Európy. V strednej a severnej časti kontinentu, vrátane Českej republiky, sa vyskytuje príbuzný druh motýľa s rovnako jedovatými húsenicami. Aj tu sa ich populácia rozširuje v dôsledku stúpajúcich teplôt, čo naznačuje, že problém má celoeurópsky rozmer.

Určite si prečítaj:

Tomuto typu vodičákov na Slovensku čoskoro skončí platnosť. Ak ho máš, musíš si ho vymeniť

Odborníci varujú, že situácia si vyžaduje zvýšenú pozornosť a opatrnosť, najmä v oblastiach s potvrdeným výskytom týchto nebezpečných húseníc. Ľudia by sa mali vyhýbať priamemu kontaktu s nimi a v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí po možnej expozícii vyhľadať lekársku pomoc. Je dôležité, aby verejnosť bola informovaná o rizikách a vedela, ako sa správať v prípade stretnutia s týmito nebezpečnými tvormi.

Environmentálni experti zdôrazňujú potrebu dlhodobého riešenia tohto problému, ktoré by zahŕňalo nielen boj proti premnoženiu húseníc, ale aj opatrenia na zmiernenie dopadov klimatických zmien. Len komplexný prístup môže pomôcť obmedziť šírenie týchto nebezpečných húseníc a chrániť zdravie ľudí i zvierat v celej Európe.


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.