Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Azda neexistuje človek, ktorý by si nevšimol film Bohemian Rhapsody, ktorý valcuje kiná po celom svete. Biografická snímka sa venuje britskej skupine Queen a zvláštny dôraz kladie na jej extravagantného frontmana, predčasne zosnulého Freddieho Mercuryho.

Hoci Bohemian Rhapsody nie je na 100% presná a mnoho vecí sa do nej jednoducho nezmestilo, slúži ako skvelý odrazový mostík pre všetkých, ktorých zaujíma osud fenomenálnej rockovej legendy.

O Queen sa dá vravieť jedine v superlatívoch, pretože štvorica dokázala veci, aké si mnohí na hudobnom poli nedokázali predstaviť. Skladby ako Bohemian Rhapsody, The Show Must Go On, We Will Rock You, Under Pressure, Don’t Stop Me Now, Bicycle Race a We Are the Champions pozná naozaj každý, kto nežije v jaskyni.

https://www.taringa.net/posts/imagenes/16222200/Te-Gusta-el-Rock-Excelentes-Wallpapers-HD.html

Jeden britský vtip vraví, že ak necháš nejaký hudobný nosič dlhšiu dobu sám, tak sa svojvoľne zmení na album Queen Greatest Hits (v UK najlepšie predávaný album všetkých čias). Pôvodná zostava má na konte 15 štúdiových albumov, 700 koncertov a viac celosvetovo známych hitov, ako ktorýkoľvek iný interpret.

Queen opakovane vyhráva ankety o najlepšiu skupinu všetkých čias a jej členovia sú považovaní za absolútnu špičku vo svojom odbore. Poďme sa pozrieť na zaujímavé fakty, ktoré film vynechal, alebo ich nezobrazil úplne presne.

Ako sa dali dokopy?

Základ, z ktorého vzišla skupina Queen, tvorili gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Spolu so spevákom a basgitaristom Timom Staefellom boli známi ako Smile. Freddie Mercury, toho času používajúci svoje rodné meno Farrokh Bulsara, patril medzi zapálených fanúšikov londýnskeho tria. Neustále za nimi doliezal a snažil sa im radiť a smerovať ich.

http://jordiballve.blogspot.com/2014/01/smile-band-uk.html

Po Timovom odchode sa uvoľnili miesta speváka a basgitaristu. Freddie si konečne mohol splniť svoj sen a stať sa frontmanom rockovej skupiny. Narozdiel od filmu, v skutočnosti chvíľu trvalo, kým sa ku skupine pripojil basgitarista John Deacon. Na tomto poste sa v priebehu roka vystriedali minimálne štyria hudobníci.

Freddie sa rozhodol zmeniť názov zoskupenia na Queen a nadizajnoval aj ikonické logo. Zaujímavosťou je, že zmena názvu bola taká nečakaná, že ľudia, ktorí si kúpili lístky na Smile, zrazu zmätení zistili, že sa ocitli na vystúpení Queen.

http://justdance.wikia.com/wiki/File:Queen-portrait-1971-billboard-1548.jpg

Red Special a Deacy Amp

Ikonickú gitaru zvanú Red Special zostrojil mladý Brian so svojim otcom, leteckým mechanikom. Drevená časť pochádza zo starožitného výklenku krbu. Červená dáma sprevádza Maya už neuveriteľných 63 rokov a len zriedkavo ju mení za iný nástroj. Za ten čas si gitara, samozrejme, užila zopár opráv a dnes sa dajú zakúpiť aj jej oficiálne repliky.

http://www.yugopolis.ru/news/culture/2010/09/03/5905/muzyka-rok-muzyka-queen-braian-mai

Bolo by zvláštne, ak by sa Brianovym technickým talentom nechal zahanbiť John, študujúci elektrotechniku. Aj on si môže na svoje konto pripísať improvizovaný kúsok hudobnej techniky, ktorým je unikátny gitarový zosilňovač, prezývaný Deacy Amp.

Tajuplné zariadenie dlho dráždilo predstavivosť fanúšikov, ktorí chceli vedieť podrobnosti o jeho fungovaní. Až v roku 2008 sa odborníkom podarilo originál rozobrať a následne vyrobiť jeho kópie. Vyšlo najavo, že základom pre Deacy Amp sa stalo rádio rodézskej výroby, ktoré John kedysi našiel medzi odpadkami.

http://www.mikeryde.com/Deacy/Original/IMG_0252.jpg

Freddieho zvláštny charakter

Freddieho Mercuryho si okamžite každý predstaví ako niekoho, kto nemal problém postaviť sa pred stotisícový dav, alebo sa stať stredobodom divokých párty, kde hocikto s hocikým robí hocičo. Ukážkový extrovert. Takmer neuveriteľne znie niečo, čo vravia mnohí ľudia, poznajúci Freddieho osobne. Mimo pódia bol Mercury vraj pomerne utiahnutý človek, ktorý nemal rád kontakt s cudzími ľuďmi a oddych pre neho predstavovala spoločnosť klasickej hudby a jeho milovaných mačiek.

Hoci vo všeobecnosti je Freddie vnímaný ako gej, v priebehu svojho života mal množstvo vzťahov aj so ženami. Jeho promiskuita a škandály, ktoré tvoril počas svojho, drogami poháňaného, vyčíňania, boli vždy vďačnou témou pre bulvár. Dalo by sa povedať, že Freddieho vnútorné rozpory sprevádzali celý život.

https://www.reddit.com/r/OldSchoolCool/comments/6py1z3/freddie_mercury_and_his_cats_1980s/

Tichý génius John

John Deacon bol vždy považovaný za tichého a nekonfliktného člena. Jeho hlavným nástrojom bola basgitara, v štúdiu si ale poradil aj s gitarou, klávesami či klavírom. Popritom sa venoval aj technickej stránke nahrávania a na starosti mal aj financie skupiny. Deacyho srdcovkou bola vždy černošská hudba – miloval soul, reggae a rôzne ďalšie žánre karibského regiónu.

John je autorom mnohých nezabudnuteľných hitov, ako napríklad „I Want to Break Free“, „Another One Bites the Dust“ či „Spread Your Wings“. Po Freddieho smrti ostal John poriadne otrasený a na verejnosti sa objavoval v minimálnej miere. V roku 2001 sa definitívne stiahol do úzadia a dnes do aktivít Queen takmer nezasahuje.

http://www.queenonline.com/john_deacon

Soundtracky, ktoré boli a jeden, ktorý nebol

Skupina Queen sa počas svojej existencie podieľala aj na tvorbe filmových soundtrackov. V roku 1980 prišla s albumom Flash Gordon, venovanému filmu s rovnakým názvom. O šesť rokov neskôr vo filme Highlander zaznelo niekoľko skladieb z albumu A Kind of Magic.

Zaujímavosťou je, že Sylvester Stallone chcel pre film Rocky III získať skladbu Another One Bites the Dust. Z neznámych dôvodov ale bola jeho žiadosť zamietnutá. Mohlo sa teda stať, že namiesto fenomenálneho Eye of the Tiger by v Rockym zaznela rovnako vydarená skladba od Queen.

Rebel Roger

Roger Taylor bol vždy ten, ktorý veľmi asertívne pretláčal svoju hudobnú víziu a vždy si išiel svojou cestou. Výborne je to znázornené aj v niekoľkých scénach filmu, kde sa Roger nemá problém kvôli odlišnej predstave o albume pohádať so zvyškom skupiny. Ako vyjadrenie svojej individuality nahral prvý sólový album už v roku 1981 a do dnešného dňa ich má na svedomí celkovo päť.

Súbežne s účinkovaním v Queen na konci osemdesiatych rokov založil skupinu The Cross, v ktorej bol pre zmenu hlavným spevákom a gitaristom. S The Cross, fungujúcou len šesť rokov, si Taylor na svoje konto pripísal ďalšie tri albumy. Pre Rogera je charakteristický jeho chrapľavý hlas a schopnosť bez problémov bubnovať a pritom spievať.

Freddieho koniec a rozlúčka, ako sa patrí

Freddieho smrteľná choroba je niečo, čo vo filme Bohemian Rhapsody nebolo veľmi presne znázornené a posledným rokom jeho života sa nevenuje vôbec. O prítomnosti vírusu HIV vo svojom tele sa Mercury dozvedel asi až rok-dva po koncerte Live Aid. Diagnózu pred verejnosťou tajil, ľudia ale tušili, že niečo nie je v poriadku.

Medzi rokmi 1987 až do smrti, o štyri roky neskôr, Queen obmedzili verejné vystupovanie na minimum a snažili sa s Freddiem nahrať toho čo najviac. Vzišli z toho albumy The Miracle, Innuendo a posmrtný Made in Heaven. Okrem toho Freddie naspieval s opernou speváčkou Montserrat Caballé album Barcelona.

https://www.youtube.com/watch?v=YWZrCj1Ts5g

Najlepšou ukážkou Freddieho speváckeho talentu a neoblomnosti je výkon, ktorý podal v dobre známom hite The Show Must Go On. V čase nahrávania bol Mercury už vážne chorý a Brian neveril, že v takom stave bude schopný zaspievať tak náročný song. Freddie odpovedal slovami „I’ll fucking do it, darling!“ (ktorých čaro by sa v preklade stratilo), hodil do seba fľašku vodky a perfektne to zaklincoval na prvýkrát.

V speve pokračoval až do posledných dní, kým bol toho fyzicky schopný. Chorobe Mercury podľahol dňa 24.11.1991 vo veku 45 rokov. Bol pochovaný v neznámej lokalite. Pútnické miesto pre fanúšikov predstavuje jeho socha v nadživotnej veľkosti vo švajčiarskom Montreux. Ide o dielo českej sochárky Ireny Sedleckej.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freddy_Mercury_Statue_Montreux.jpg

V apríli 1992 sa v hale Wembley konal The Freddie Mercury Tribute Concert, ktorý mal za cieľ upozorniť na vtedy málo známe ochorenie AIDS a zbierať peniaze na boj proti nemu. Hlavnými postavami boli traja zostávajúci členovia skupiny, ku ktorým sa na pódiu pridávali rôzni fenomenálni umelci.

Nechýbali Seal, Elton John, David Bowie, Guns’n‘ Roses, Robert Plant, Metallica, George Michael, Annie Lennox a ďalší. K najsilnejším momentom koncertu patrilo nepochybne vyvrcholenie v podobe Bohemian Rhapsody, počas ktorého spolu vystúpili Elton John a Axl Rose.

Brian neobsedí na zadku

Brian May sa ani vo svojich 71 rokoch nemôže sťažovať na to, že by sa nudil na dôchodku. Práve naopak, môže to vyzerať tak, že je aktívnejší než kedykoľvek predtým. Venuje sa politickému aktivizmu a jeho hlavnou témou je ochrana prírody a divokých zvierat. Taktiež píše knihy – ako doktor astrofyziky napísal predslov ku knihe o vesmíre a je jedným z autorov knihy o krinolínach.

https://twitter.com/hashtag/animalheroaward

Popritom ho fascinuje stereoskopická fotografia z viktoriánskeho obdobia – ide o starú technológiu, ktorá za pomoci dvoch fotoaparátov vytvára priestorový dojem. May zbiera stereoskopické fotografie a tejto téme venoval aj knihu. Neustále koncertuje po celom svete vo formácii Queen + Adam Lambert.

So speváčkou Kerry Ellis nahral dva albumy. V marci 2016 sme túto dvojicu mali možnosť vidieť aj na vystúpení v Bratislave, kde, samozrejme, nechýbalo niekoľko skladieb z repertoáru Queen a klasiky od Beatles a iných interpretov, ktoré boli pre Briana vzorom.

https://www.expres.cz/foto.aspx?r=dx-celebrity&c=A160215_163608_dx-celebrity_pali

Queen Extravaganza

Queen Extravaganza je jedinečný hudobný projekt. Ide o oficiálnu tribute skupinu, ktorej členov vyberajú Brian a Roger. Dve legendy vyhlásili, že Queen Extravaganza hrá oveľa lepšie, než toho oni kedy boli schopní. Hoci sa členovia zoskupenia neustále menia, miláčikom fanúšikov a najväčšou hviezdou zoskupenia zostáva bývalý frontman Marc Martel.

Jeho video, ktoré zaslal na kasting, sa stalo internetovým virálom a dodnes má vyše 15 miliónov zhliadnutí. Dôvod? Marc jednoducho dokáže spievať úplne presne ako Freddie. Martelove schopnosti našli uplatnenie aj pri natáčaní Bohemian Rhapsody v niektorých pasážach Freddieho spevu je v skutočnosti počuť Marcov hlas. Bežný divák nemá šancu všimnúť si rozdiel!

„Piaty člen“ Queen

Skupina Queen sa na počiatku svojej hudobnej kariéry hrdo hlásila k tomu, že nepoužíva syntetizátory a ani žiadne podobné srandičky. Na začiatku osemdesiatych rokov ale kapela podľahla tlaku doby a do svojej hudby zapojila aj nové elektronické nástroje. Keďže hudba sa tým stala zložitejšou a štyria muži na jej živé prevedenie nestačili, bolo treba nájsť pomocné ruky.

Do služieb Queen sa pridal Spike Edney, ktorý ale nezískal status plnohodnotného člena. Spike mal na starosti klávesy a gitaru a skupine pomáhal pri živých vystúpeniach aj v štúdiu. Edney sa podieľal na Rogerovom projekte The Cross a s členmi Queen spolupracuje dodnes.

https://eu.desertsun.com/story/life/entertainment/music/2016/06/01/isle-wight-joshua-tree-spike-edney-story/85273546/

Znovuzrodenie skupiny

Elton John sa vyjadril, že by bola veľká škoda, ak by Queen nepokračovali bez Freddieho a prirovnal ich k luxusnému Rolls-Royceu, ktorý leží zatvorený v garáži. Ako o novom frontmanovi Queen sa hovorilo trebárs o Georgeovi Michaelovi, ktorý na Tribute koncerte podal brilantný výkon so skladbou Somebody to Love a neskôr o Robbiem Williamsovi, ktorému sa podarilo s Queen akurát nahrať novú verziu We Are the Champions.

Počas jedného z vystúpení v roku 2004 sa Brian na pódiu pridal ku spevákovi Paulovi Rodgersovi, známemu zo skupín Free a Bad Company. Dvojica si skvelo hudobne rozumela a neskôr z toho vyrástla plnohodnotná spolupráca.

Pod názvom Queen + Paul Rodgers novovytvorená skupina vystupovala až do roku 2009 po celom svete. Brian, Roger a Paul dokonca nahrali aj album The Cosmos Rock, ktorý sa žiaľ nestretol s veľmi kladným prijatím aj napriek tomu, že sa na ňom dá nájsť zopár kvalitných songov.

Rodgersa čakali iné povinnosti a preto formáciu opustil. Od začiatku sa totiž rátalo s tým, že pôjde len o krátkodobý projekt. V roku 2011 sa podarilo Queenom získať nového speváka – Američana Adama Lamberta. Lambert bol jedným z finalistov súťaže American Idol a práve počas spoločného vystúpenia, kedy boli hosťami Brian a Roger, vznikla myšlienka na spoluprácu. Brilantný spevák ponuku neodmietol a už sedem rokov spolu s dvojicou veteránov vypredáva haly po celom svete.

https://www.youtube.com/watch?v=GEBhpiT-V4g

Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: 20th Century Fox


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.