Halloween sa nám blíži, tak prečo si ho neosladiť dávkou dobrých filmov o príšerách spájaných s našimi pozostalými? Upíri, vlkolaci a bosorky sa do svetovej kultúry vytavili ako hádam nič iné. Dookola sa o nich točia nové filmy, píšu nové knihy a aj tak ľudí neprestávajú fascinovať. Prečo? Tieto filmové monštrá majú jednoducho vždy čo ponúknuť, a aj keď vo svojich príbehoch zastávajú väčšinou tie najhrôzostrašnejšie bytosti, aké môžu vôbec existovať, stále nás bavia. Ich základ totižto tkvie v ľudskosti.
Objavujú sa aj v rôznych žánroch. Od najbežnejších hororov cez drámy až po komédie. Ich flexibilita je obdivuhodná, a treba povedať, že niektoré z týchto monštier sa vo filmoch objavujú už viac než 100 rokov. Niektoré z týchto filmov sa už stali klasikami, iné zas existujú v priestore béčkových filmov s nižším rozpočtom. Napriek tomu ale naše obľúbené filmové monštrá využívajú originálne.
Folklór, hrôza, humor, zbrane, moderná doba a jej problémy, ale aj romantika. V repertoári našich milovaných monštier sa dá nájsť všetko. Nebudeme ich hodnotiť od jedna po desať, pri niektorých filmoch by to bolo príliš ľahké, pri iných príliš ťažké. Tak sa do tohto krvilačného zoznamu plného mágie a ostrých zubov pusťme!
Dracula
Ikonický „masterpiece“ Francisa Forda Coppolu, ktorý je zodpovedný za filmy, ako napríklad Apocalypse Now, Godfather a The Conversation, si svoju slávu vyslúžil vďaka starosvetským praktickým efektom a dokonalému hereckému výkonu Garyho Oldmana v role titulného Draculu Brama Stokera. Film natočený v roku 1992 má perfektný soundtrack od poľského skladateľa Wojciecha Killara a oplýva dusivou, no fascinujúcou atmosférou, akú žiadny iný film nemá.
Coppola nechcel vo filme použiť žiadne počítačom generované vizuálne efekty, a tak stavil na staré spôsoby. Prevracal filmové pásy, využíval detailne spracované kostýmy, hral sa s tieňmi a budoval miniatúry. Film má vďaka tomu podobu, ktorá pripomína filmy starého razenia. Filmy, čo inšpirovali vznik všetkých filmových monštier, ako napríklad Nosferatu z roku 1922.
Americký vlkolak v Londýne
Tu ide o relatívne jednoduchý príbeh obyčajného chalana, čo sa po nejasnom stretnutí stane vlkolakom. Americký vlkolak v Londýne bol natočený v roku 1981 a odvtedy sa jeho fanúšikovská základňa len zväčšuje. John Landis, americký režisér točiaci hlavne komédie, si vo filme nemohol nechať ujsť šancu vniesť tam trocha humoru a neraz sa zdá, že tento horor je skôr komédiou.
Hlavným bodom tohto filmu je ale samotný vlkolak a okolnosti, ktoré sprevádzajú premenu hlavného hrdinu naňho. Tvorcovia taktiež pri natáčaní využili kopu praktických efektov na to, aby dosiahli uveriteľnú podobu psieho monštra. Následné besnenie po Londýne je filmová lahôdka.
The Witch
Robert Eggers je jedným z najtalentovanejších režisérov súčasnosti, a jeho prvý veľký film The Witch z roku 2015 to dokazuje na plnej čiare. Sledujeme malú rodinku, ktorá sa počas 17. storočia musí vysťahovať z mestečka k okraju lesa. Tam ich začne terorizovať bosorka, a my sledujeme postupný rozklad vzťahov a daň, ktorú si psychologické hry bosorky vyžadujú.
Predstaviteľka hlavnej postavy Anya Taylor Joy tu predvádza skvelý herecký výkon, ktorým naštartovala svoju hviezdnu kariéru. The Witch je komorné, neúprosné, realistické a brutálne zobrazenie toho, čo by sa stalo, keby si ťa s tvojou rodinou podala bosorka z vedľajšieho lesa.
Hocus Pocus
Ďalšia komédia, tentokrát o bosorkách, ktorá sa do našej kultúry zapísala ako kultová záležitosť pre deti. Hocus Pocus bol natočený v roku 1993 režisérom Kennym Ortegom. Ten od toho bodu točil iba béčkové alebo céčkové komédie. O čom je ale Hocus Pocus? Tri bosorky sa po 300-ročnom spánku prebúdzajú a snažia sa pripraviť si nápoj nesmrteľnosti. Popritom ale musia čeliť hrozbe, že na úsvite nového dňa zaniknú.
Vo filme nechýba čierna mačka, zázračná kniha alebo nemŕtvy muž. Všetko je to príjemne prehodené hore nohami tak, aby sa zabavili deti, ale aj celá rodina. Tri bosorky, sestry Sandersonové, sú vo filme najväčším lákadlom, keďže neraz dokážu rozosmiať aj človeka bez úst, ako napríklad ich nemŕtveho poskoka.
Van Helsing
Van Helsing z roku 2004 je veľkou srdcovkou kopy fanúšikov, čo zbožňujú legendárne filmové monštrá. Je tu vlastne všetko. Upíri, vlkolaci, možno sčasti aj bosorky. Mnohými kritizovaný, inými zbožňovaný film natočil Stephen Sommers, zodpovedný aj za kultovú Múmiu s Brendanom Fraserom. Van Helsing by sa dal popísať ako film ušitý pre chlapcov vo veku medzi 12 až 20 rokov. Napriek tomu má ale aj svojich dospelých fanúšikov.
Dodnes neboli na veľkom plátne spracovaní lepší vlkolaci, zlovestnejší upíri a vtipnejší poskokovia, čo slúžia buď titulnému Van Helsingovi, alebo zlovestnému Draculovi. Van Helsinga hrá Hugh Jackman, ktorého nezastrašia žiadne filmové monštrá. To ony majú strach z neho.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane