Počas sychravého jesenného dňa sme navštívili jedinečné miesto v Bratislave. Ide o zvierací cintorín Borievka v Dúbravke, ktorého melancholická krása najlepšie vyniká práve v tomto ročnom období. Pracovníci cintorína nám vysvetlili, ako tento priestor funguje a prečo je ich poslanie dôležité. V závere článku sa nachádza bohatá galéria s fotografiami.
Dôležitý priestor
Milovníci zvierat majú k svojim nemým parťákom skutočne vrúcny vzťah a ich smrť nimi poriadne otrasie. Pracovníci cintorínu nám prezradili, že na pohreboch niektorí smútiaci priznali, že svoje zvieratko mali radšej ako niektorých ľudských príbuzných. Pohreb na cintoríne preto berú ako poslednú službu pre milovaného zvieracieho partnera, ktorým mu môžu oplatiť všetku lásku, ktorú od neho počas jeho života dostali.
Niektorí klienti uviedli, že pochovanie zvieraťa na cintoríne Borievka im pomohlo definitívne sa vyrovnať so stratou miláčika. Kým mali doma urnu s popolom, neustále na nebohé zvieratko mysleli a nedokázali sa ďalej posunúť. Po pochovaní urny na cintoríne sa dokázali so zvieraťom definitívne rozlúčiť, preniesť sa cez jeho smrť a začať novú kapitolu v živote. Často po boku nového zvieracieho partnera.
Dlhá cesta
O vznik zvieracieho cintorína v Bratislave sa dlhých 18 rokov usilovala humoristka a redaktorka Eňa Vacvalová. Ako veľká milovníčka zvierat si uvedomovala, že ľudia nechcú svojich nebohých miláčikov odovzdávať do kafilérie a radi by sa s nimi rozlúčili iným spôsobom. Nie každý má predsa k dispozícii záhradu, kde môže svoje zvieratko pochovať. Ani rozšírené pochovávanie v lese nie je veľmi šťastným riešením.
Sen o zvieracom cintoríne mal aj Stanislav Vlkovič, ktorý spojil svoje sily s pani Vacvalovou a spoločnými silami sa im podarilo prekonať mnohé prekážky a projekt úspešne zrealizovali. Zvierací cintorín Borievka bol otvorený na konci roka 2021. Vlkovič je riaditeľom Borievky, Vacvalová pôsobí ako ambasádorka cintorína.
Cintorín sa nachádza na veľmi tichom mieste v lone prírody. Dôkazom toho, že ide o skutočnú oázu pokoja v krásnom lesnatom prostredí, je fakt, že v okolí cintorína sa bežne motajú diviaky aj srnky.
Ďalšie PREMIUM články na podobnú tému:
- Slovenka o stretnutí so smrťou: Počas narkózy som bola akoby v inom živote. S dušami z iného sveta som sa stretla niekoľkokrát, nikdy to nebolo príjemné
- Slovenská psychologička o smrti: Ak má niekto úzkosti kvôli svojej pominuteľnosti, potrebuje vyhľadať odbornú pomoc. Treba žiť tu a teraz
- Schizofrenická ruská babička, čo pojedala pľúca svojich obetí. Toto je Tamara Samsonova
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké rozmanité hroby sa na zvieracom cintoríne nachádzajú
- Ako vyzerá pohreb domáceho miláčika a aké dojímavé scény sa na cintoríne odohrávajú pri pohreboch
- Čo sú najčastejšie predmety, ktoré majitelia darujú svojim nebohým zvieratám
- Ako prebieha každodenná rutina na cintoríne
- Ako to na cintoríne vyzerá (galéria fotografií)
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom