Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.10.2024
sk
Simona, Šimon
cz
Tadeáš

Otrava hubami je čoraz častejšia. Vieš, ako pri nej zareagovať?

Na toto si dávaj pozor.


Huby sú momentálne všade okolo nás. Niet sa čomu diviť, teraz je predsa na Slovensku doslova najväčší vrchol hubárskej sezóny. Tieto pochúťky však dokážu byť zradné, v prípade, že pozbierame tie nesprávne a skonzumujeme ich, môžu nastať zdravotné komplikácie. Ako upozorňujú TV Noviny, otrava hubami je u nás čoraz častejšia. Ako teda zareagovať v takomto prípade?

Na Slovensku bolo doposiaľ registrovaných 200 prípadov otravy hubami, no ako poukázala doktorka Silvia Plačková, ktorá je vedúcou Národného toxikologického informačného centra UNB, v skutočnosti je toto číslo vyššie. Lekárka sa podelila o hodnotné rady, vďaka ktorým môžeme identifikovať intoxikáciu hubami, a zároveň prezradila, ako pri nej konať.

Aké sú príznaky a ako konať?

Otrava hubami sa najčastejšie prejavuje ako bolesť brucha, hnačky či vracanie. To však nie je všetko. „Niekto môže mať rozmazané videnie, halucinácie, sucho v ústach,“ hovorí doktorka Plačková. Ako ďalej vysvetľuje, príznaky môžu byť naozaj rôzne. Takisto sa odlišuje to, kedy sa prejaví prvý príznak, záleží to od typu huby.

V prípade, že máš podozrenie, že si ty alebo niekto v tvojom okolí zjedol jedovaté huby, tak sa okamžite obráť na lekára. Prvým krokom sú tablety aktívneho uhlia a následne presun do nemocnice. Ak sa to dá, tak je vhodné priniesť so sebou aj daný hríb, aby ho identifikovali. Ďalší postup je už veľmi individuálny, záleží od toho, aké huby človek skonzumoval, no väčšinou je rovnaké to, že je osoba hospitalizovaná.

otrava hubami
Shutterstock

Na Slovensku máme viaceré nebezpečné huby. Medzi tie najjedovatejšie patrí Hodvábnica veľká. Avšak aj v tomto prípade sa pacient dokáže vyliečiť, a to do troch dní, hovorí doktorka. Najhoršia je Muchotrávka zelená. „Na otravu Muchotrávkou každoročne zomierajú ľudia,“ poukazuje doktorka. Ide o smrteľnú hubu, ktorú si mnohí dokážu pomýliť s jedlými kúskami. Odporúčaním doktorky Plačkovej je zbierať také huby, ktoré sú hríbovité a majú pod klobúkom rúrky. Sú to napríklad dubáky, kozáky, masliaky či suchochríby.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vyťaž z jesene maximum a využi zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa nudiť nebudeš


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.