Daniel Day-Lewis patrí medzi najlepších a najoslavovanejších hercov moderného sveta. Po smrti sa jeho kariéra pravdepodobne bude študovať, keďže jeho prácu obkolesuje kopa historiek poukazujúca na to, aké netradičné a precízne spôsoby má. Tie isté spôsoby mu už vyniesli troch Oscarov za výkon v hlavnej úlohe, čo v histórii kinematografie ešte nedosiahol nikto. Okrem toho má aj kopu ďalších ocenení, avšak jeho najväčšou výsadou nie sú jeho ocenenia, ale originálne a dôsledné herecké výkony.
Stačí sa pozrieť na jeho najviac ikonické výkony vo filmoch There Will Be Blood alebo Lincoln. Lewis sa na svoju postavu doslova zmení. Má úplne iný hlas, inak rozpráva, inak sa pohybuje. Áno, toto by mal zvládnuť a v istom meradle zvláda každý jeden herec, avšak Daniel Day-Lewis vo svojich postavách doslova mizne.
Kto je Daniel Day Lewis?
Daniel Michael Blake Day-Lewis sa narodil 29. apríla 1957 v Londýne. Už ako dieťa mal veľký záujem o herectvo. Nestrácal čas a svoj talent začal budovať okamžite. Spočiatku sa potĺkal po rôznych divadelných školách, kde, samozrejme, exceloval. Hrával aj v rôznych súťažiach a divadlách pre mladých, kde si ho začali všímať veľké mená. Tak sa dostal do najvyššej divadelnej ligy.
V roku 1989 hral v Londýnskom národnom divadle hlavnú postavu Hamleta a stalo sa niečo nečakané. V polovici predstavenia sa pred Hamletom objavil duch jeho otca a Daniel Day-Lewis na to zareagoval možno až príliš realisticky. S plačom utiekol zo scény a na divadelné dosky sa už nikdy nevrátil.
Potom si to namieril do filmu a v dielach ako Gandhi a Bounty hral vedľajšie úlohy, ktorými vstúpil do sveta filmu. Následne sa vyrysoval ako solídny filmový herec, ktorého si ľudia pamätali kvôli jeho detailnému a podľa mnohých obscénnemu „method acting“ procesu herectva.
Metóda method acting
Čo je teda ten „method acting“? V jednoduchosti ide o spôsob identifikácie sa so svojou postavou na takej úrovni, až sa herec stáva danou postavou. Rozsiahly a detailný rešerš, mesiace strávené hľadím hlasu a pózy postavy a neraz aj zostávanie v postave počas prestávok, keď sa netočí. Všetkými týmito atribútmi si Daniel Day-Lewis zaslúžil prezývku jedného z najlepších hercov všetkých čias.
Samozrejme, má to aj svoju kontroverziu. Jeho výkony sú oslavované, avšak mnohí považujú „method acting“ za zbytočne prehnanú zábavku hercov, čo na seba iba potrebujú upútať pozornosť. Daniel Day-Lewis pritom nikdy nebol ten typ, ktorý by na seba potreboval strhávať pozornosť.
Svoj osobný život si drží veľmi blízko a nepúšťa sa do len tak hocijakých projektov. Najviac spolupracoval s režisérom Paulom Thomasom Andersonom. Ten s ním natočil dva filmy – romantickú drámu Phantom Thread z roku 2017 a There Will Be Blood z roku 2007. Absolútne klasiky.
„Nejdete do práce s Danielom Day-Lewisom. Pracujete s kýmkoľvek, kto je jeho postava. To je osoba, ktorá príde ráno do práce a večer odchádza. Áno, žartuje ako daná postava. Viem, znie to absurdne, ale pre režiséra je to perfektné. Máte plastickú postavu, ktorú stačí iba prenasledovať s kamerou a točiť ju,“ opisuje americký režisér herca a spoluprácu s ním.
Záplava ocenení a chvály
Svojho prvého Oscara získal v roku 1990 za stvárnenie postihnutého muža s menom Christy Broxn vo filme My Left Foot. Pri hraní kompletne ochrnutého človeka sa herec nemôže spoliehať na pózy a hru s telom. Daniel Day-Lewis tu predvádza svoj klasicky dokonalý herecký výkon za pomoci výrazov tváre, modifikovaného hlasu a jemných vzlykov. Stačí mu to na to, aby vyjadril všetko, a stačí to na to, aby vyhral Oscara.
Druhú veľkú zlatú sošku získal v roku 2007 za film There Will Be Blood. Tu ide asi o jeho najexcelentnejší výkon. Hrá tu postavu Daniela Plainviewa, ropného magnáta, ktorý metaforicky zapredá svoju dušu za peniaze. Ide o istú metaforu na kapitalizmus a jeden z najlepších filmov za posledných 20 rokov. Daniel Day-Lewis je v ňom na nespoznanie.
Tretieho Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe si odniesol za svoju rolu Lincolna v rovnomennom filme od Stevena Spielberga. Vo veľkolepo výpravnom filme o histórii Ameriky a jej politike sa Daniel Day-Lewis stráca v postave legendárneho Abrahama Lincolna, ktorý bol zodpovedný za zrušenie otroctva. Predvádza tu úplne iný výkon ako v role Daniela Plainviewa, avšak opiera sa o podobné praktiky. Reč, póza, výrazy. Podľa rozhovorov z natáčania sa zdá, že Daniel Day-Lewis žil a existoval ako Abraham Lincoln aj počas prestávok.
Okrem toho bol nominovaný na desiatky ďalších rozličných cien a aj ďalších Oscarov. Jeho najvýraznejšie herecké výkony, okrem tých spomenutých, pochádzajú z filmov, ako napríklad Phantom Thread, Gangs of New York a The Last of the Mohicans.
Daniel Day Lewis, herecký dôchodok a návrat
Po filme Phantom Thread, kde hral zatvrdnutého módneho návrhára, ohlásil, že s herectvom končí. Odtiahol sa do súkromia, nikto o ňom dlho nič nepočul, až sa na povrch dostala informácia, že sa živí výrobou topánok. Nie je to až tak ďaleko od jeho úlohy vo filme Phantom Thread. Medzi kvalitnými koženými topánkami zostal niekoľko rokov, až donedávna. Začiatkom októbra totižto oznámil, že sa vracia do sveta filmu. Nebude ale spolupracovať s veľkým menom.
Po siedmich rokoch bude hrať postavu vo filme Anemone. Režírovať ho má jeho syn Ronan Day-Lewis a v diele by sa mali objaviť aj iní známi herci, ako napríklad Sean Bean, Samantha Morton, Samuel Bottomley či Safia Oakley-Green. Stačí už len čakať, či sa film uchytí a Daniel Day-Lewis dostane chuť aj na nejakú väčšiu úlohu.
V roku 2014 sa dokonca stal rytierom. Áno, čítaš správne. Samotný Princ William sa postaral o to, aby sa z herca stal Sir Daniel Day-Lewis. Dalo by sa povedať, že s týmto rytierom sa chce popasovať každý režisér v Hollywoode. Daniel Day-Lewis je ale známy tým, že si svoje úlohy opatrne vyberá, podobne ako ďalší skvelý herec Joaquin Phoenix.
Prečo je teda pokladaný za najlepšieho herca modernej kinematografie? Po prvé, má troch Oscarov za hlavný mužský herecký výkon. Po druhé, ktokoľvek, s kým pracoval, už nechce pracovať s nikým iným. A po tretie, stačí si iba pozrieť jeho filmy a nejaký rozhovor s ním. V skutočnosti je to jeden z najviac jemne správajúcich sa mužov v Hollywoode. Na plátne sa ale neustále mení na burácajúcu, charizmatickú a komplikovanú hereckú beštiu, ktorá nemá hranice. To by sa dalo povedať o nekonečnom talente Daniela Day-Lewisa.