Mnohokrát si určite poviete, že vypnete telku a máte vybavené, prípadne necháte nabíjačku v zásuvke s pomyslením, že veď teraz si telefón nenabíjam, tak nemá sa aká elektrina míňať. Opak je však pravdou, práve takéto „drobnosti“ sú kľúčovým nárastom zvýšeného účtu za elektrinu – spôsobujú ich tichí žrúti energie.
Ako poukazuje portál CNET, v zahraničí sa takáto nenápadne miznúca energia nazýva rôzne (standby, phantom energy), jedným z označení je aj „vampire energy“, u nás teda „upírska energia“. Názov, pochopiteľne, vyplýva z toho, že ide o nežiadúce míňanie, ktoré vycucia predovšetkým vašu peňaženku.
Aj keď vaše zariadenia doma nepoužívate aktívne, mnohé z nich môžu využívať elektrinu na rôzne drobné úkony, napríklad zobrazovanie času, šetrič obrazovky alebo už len to, že sú pripravené na zapnutie – televízor v kombinácii s ovládačom. Človek si to poriadne ani neuvedomí, no títo žrúti bežia celý rok, každý deň.
Ktoré zaradenia sú tichí žrúti energie?
Možno začnete až panikáriť, keď si uvedomíte, koľko spotrebičov či všeobecne zariadení cucá energiu neustále, hoci by nemuselo. Tu je menší zoznam, títo tichí žrúti energie sú v domácnostiach najbežnejší:
- Televízor
- Mikrovlnka
- Nabíjačky
- Biela technika
- Tlačiarne
- Rýchlovarné kanvice
- Kávovary
Vo všeobecnosti sa bavíme o zariadeniach, ktoré majú displej, signalizačné svetielka, hodinky či pohotovostný režim a iné funkcie, ktoré sú v dnešnej dobe pri moderných zariadeniach bežnou súčasťou.
Koľko energie sa vlastne míňa?
S cieľom bojovať proti zbytočnému míňaniu energie Európska komisia už v minulosti zakázala zariadenia, ktorých pohotovostný režim spotreboval viac ako 1 watt. Komisia neskôr pristúpila aj k tomu, že tento zákaz zredukovala o polovicu.
Podľa nariadenia teda elektrické spotrebiče nemôžu presiahnuť úroveň 0,5 wattu spotreby v pohotovostnom či vypnutom režime. Pokiaľ ide o zariadenia, ktoré majú obrazovky zobrazujúce informačné údaje, tak stále platí pôvodný 1 watt.
Hoci sa vám môže zdať, že 1 watt nie je také kritické množstvo, ak si to vynásobíte počtom zariadení, ktoré máte bežne zapojené v zásuvkách, a následne počtom hodín, počas ktorých bežia, tak si to možno ešte prehodnotíte. Treba sa na to pozerať z dlhodobého hľadiska. Predsa len, každé ušetrené euro je dobré.
Ako predísť zbytočnému míňaniu?
Tipov na redukciu míňania je hneď niekoľko, ako poukazuje Be The Story. Vôbec prvým a najjednoduchším je skrátka vypojiť zariadenia zo zásuvky, keď ich nepoužívate. Ale komu sa to chce robiť, však?
Žijeme v celkom lenivej dobe a spolu s ňou prichádzajú aj pohodlné riešenia. Jedným z nich sú práve predlžovačky s vypínačom. Jednoducho len stlačíte tlačidlo a prívod energie do zariadení sa vypne.
Ak sa chcete posunúť ešte o úroveň vyššie, tak môžete siahnuť aj po smart zásuvkách, ktoré vám poskytnú kontrolu nad zásuvkami, alebo zvoliť niečo jednoduchšie ako časové spínače.
Dobrým krokom je taktiež voľba zariadení. Pri kúpe sa odporúča zamerať na zariadenia s lepšou energetickou triedou, absolútny ideál je A+++.
Toto je len niekoľko rád, ktoré môžete skúsiť na zníženie spotreby vo vašej domácnosti. Určite však nájdete mnoho ďalších spôsobov, ktoré vám ušetria zopár eur na kávu. Nielenže ušetríte peniaze, ale zároveň aj zvolíte ekologickejší prístup.