Tieto schody sa nachádzajú v rôznych kútoch sveta. Niektoré sú z dreva, iné z kameňa, no to, čo majú spoločné je adrenalínový zážitok, ktorý ponúkajú každému, kto sa po nich odváži prejsť.
Ak milujete adrenalín, týchto 16 schodov, ktoré sú roztrúsené po celom svete, sa vám určite bude páčiť! 🙂
1. Schody na horu Kalavantin Drug (India)
Samotná pevnosť je malá jaskyňa, no schody, ktoré k nej vedú, sú právom označované ako tie najnebezpečnejšie na svete. Cesta hore trvá asi 3 hodiny, no dole sa kvôli hmle môže predĺžiť. Neexistujú žiadne zábradlia, o ktoré by ste sa mohli zachytiť, no zrejme to je dôvod, pre ktorý sú také populárne pre turistov vyhľadávajúcich adrenalín.
2. Zipsová skala
Táto skala sa nazýva El Peñón de Guatapé a nachádza sa v Kolumbii. Niektorým pripomína zips, no nájdu sa aj takí, ktorí si myslia, že je to perfektný úkryt v prípade zombie apokalypsy.
3. Navštív Čínu a dotkni sa neba
Existuje hora, ktorá sa nazýva Tianmen. Nachádza sa v čínskej provincii Hunan a jej meno v preklade znamená Brána do neba. Oblúk vznikol po zemetrasení v roku 263. Hovorí sa, že tí, ktorí prejdu všetky schody, ktorých je 999, sa budú môcť dotknúť oblohy a získať večné šťastie. Nie je to však také jednoduché. Po ceste na vrchol hory musíte ísť nejaký úsek lanovkou, ba dokonca približne 7 kilometrov autom.
4. Zakázané schody na havajských kopcoch
Ak hľadáte niečo naozaj extrémne, tak tieto schody, ktoré sa nazývajú Haʻikū sú to pravé. Má to však jeden háčik. Vstup na tieto schody je zakázaný. Na začiatku trasy sú dokonca policajti, ktorí vám môžu dať veľkú pokutu, ak sa rozhodnete, že ich chcete zdolať. Mnohí ľudia však stále prichádzajú na ostrov, aby tieto legendárne schody videli na vlastné oči. Postavené boli v roku 1987 a dokopy pozostávajú z 3922 schodov.
5. Po stopách proroka Mojžiša
Práve sa pozeráte na legendárnu horu, ktorá sa nachádza na južnom Sinajskom polostrove v Egypte. Presne tu Mojžiš obdržal kamenné tabule s desiatimi prikázaniami. Dnes je to miesto, kde sa stretávajú davy pútnikov. Veľa pútnikov vystupuje na horu v noci, pretože tvrdia, že východ slnka je tam neuveriteľný zážitok.
6. Špirálové schody
Táto špirála je vo výške 91 metrov a vedie k vrcholu hory Taihand. Tí, ktorí sú ochotní vyliezť na vrchol, ktorý zodpovedá výške 30 poschodí, musia podpísať dokument, kde potvrdia, že boli upozornení na nebezpečenstvo, a že sú úplne zdraví. Výnimkou sú ľudia nad 60 rokov, ktorých sem nepustia kvôli vetru. Ten môže spôsobiť, že sa konštrukcia sem-tam pohne.
7. Adamova hora
Tento úžasný výhľad sa naskytne každému, kto navštívi Srí Lanku a Adamovu horu. Výstup na horu je úplne bezpečný a mnohí ľudia sa naň vyberú aj so svojimi ratolesťami. Jediným problémom je, že naň budete musieť vyliezť v noci, pretože cesta počas slnečného dňa je naozaj horúca. Nočný vzduch je príjemný a počas cesty je na schodoch osvetlenie, ktoré vás bude v tme sprevádzať.
8. Nič iné, len schodisko
Toto schodisko sa nazýva Voolyberg Tower a je postavené v belgickej provincii Flámsky Brabant neďaleko mesta Tielt-Winge. Bola tu umiestnená drevená pozorovacia paluba, no podpálili ju vandali a tak bola nahradená kovovou konštrukciou. Výška tejto konštrukcie je takmer 12 metrov a jej vrchol ponúka rozprávkový výhľad na slávny Hallerbos – prírodný les pokrytý kobercom modrých zvončekov.
9. Kráľovská cesta pre milovníkov extrémov
Horská cesta El Caminito del Rey bola postavená v Španielsku na začiatku 20. storočia. Slúžila na prepravu tovaru medzi dvoma elektrárňami pozdĺž okrajov rokliny El Chorro. Získala meno po Kráľovi Alfonzovi XIII., ktorý ju otvoril.
Stavitelia použili najlacnejšie materiály, a tak sa jej stav rokmi zhoršoval, až dostala názov Cesta smrti. V roku 2000 po tragickej smrti niekoľkých turistov bola uzatvorená. Ani hrozba pokuty do výšky 6-tisíc eur však neodradila zvedavých turistov či horolezcov, aby navštívili toto miesto. Nakoniec sa z bezpečnostných dôvodov cesta zrekonštruovala a od roku 2015 je opäť prístupná verejnosti.
10. 3 500 schodov k vode
Schodovitá studňa, ktorú môžete vidieť na obrázku, sa nazýva Chand Baori v indickej dedine Abhaneri a je považovaná za jednu z najstarších a zároveň aj najhlbších v Indii. Vyzerá ako obrátená pyramída, na ktorej dne sa nachádza studňa s kalnou vodou.
Miestni obyvatelia tvrdia, že ju postavili démoni. Historici zase hovoria, že táto „nádrž“ bola vytvorená na zber dažďovej vody. Okrem toho mala i ďalšie využitie. Ľudia ju používali ako ochranu pred horúčavami. Ak sa chcete dostať dole, môžete sa vybrať ktorýmkoľvek smerom, no buďte opatrní. Schody sú strmé a nemajú žiadne zábradlia.
11. Cesta do neba
Cesta vedie k hornej časti hory Hua a nazýva sa Cesta do neba. Schody sú rezané priamo do skál a železná konštrukcia slúži ako zábradlie. Kedysi sem chodili iba pútnici, pretože je to jedna z piatich posvätných hôr taoizmu v Číne. Dnes je cesta otvorená aj pre turistov.
Na tých, ktorí sa odvážia ísť až na vrchol, čaká naozaj dramatické dobrodružstvo. Strmé schody sa časom premenia na drevené chodníky visiace nad priepasťou. Toto stúpanie končí návštevou malého čajového domčeka s perfektným výhľadom.
12. Cesta k vodopádu
Ak niekedy navštívite Ekvádor, určite nevynechajte vodopád, ktorý sa nazýva Pailon del Diablo. Vyrazíte starým kamenným schodiskom a dostanete sa veľmi blízko k rokline, kde prúdi voda extrémnou silou. Schody prechádzajú tunelom s kĺzavými stenami a ľudia, ktorí navštívili toto miesto, tvrdia, že je to neuveriteľný zážitok.
13. Prechádzka mŕtvou slučkou
Toto schodisko sa stalo jednou z najslávnejších pamiatok mesta Duisburg v Nemecku. Aj jeho názov je celkom nezvyčajný – Tiger a korytnačka. Tvorcovia týmito schodmi dali ľuďom jedinečnú možnosť prejsť sa po horskej dráhe. Cesta je celkom jednoduchá, aj napriek slučke, ktorou musíte prejsť. Schody vo svojom najvyššom bode ponúkajú panoramatický výhľad na mesto a večer sa vždy rozsvietia.
14. Nie viac ako 300 ľudí za deň!
Ak sa chcete dostať až na vrchol Yosemitského národného parku v Kalifornii, čaká vás naozaj adrenalínová cesta, počas ktorej budete musieť ísť aj lanovkou. Pracovníci parku majú jasné pravidlo – denne sa tam môže vybrať iba 300 ľudí. Tí potrebujú dokonca aj osobitné povolenie. Turisti musia byť poriadne fyzicky zdatní, pretože prejsť 400 schodov v takejto polohe nie je jednoduché.
15. Mesačný chrám
Kamenné schodisko sa nachádza v Machu Picchu a bolo postavené pred 500 rokmi starými Inkami, aby sa dostali do Mesačného chrámu. Aj tu je počet ľudí obmedzený len na 400 za deň. Výstup trvá asi dve hodiny a počas celej cesty sa budete musieť držať steny. Schody aj steny sú mokré a šmykľavé, a tak postačí jediný nesprávny krok a spadnete do rieky Urubamba.
16. Až ku hviezdam
Observatórium s názvom Pic du Midi sa nachádza vo francúzskych Pyrenejách. Počas cesty prestriedate schodisko s lanovkou. Na vrchole je veľmi studený vzduch, a tak je lepšie, keď zvolíte teplejšie oblečenie. Nedávno tu začali ponúkať turistom izby, kde môžu prenocovať a užiť si tak momenty na tomto čarovnom mieste naplno.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: findery.com