Možno to poznáš aj ty. V zime, keď vonku poriadne prší, sadneš do svojho auta, naštartuješ a po pár desiatkach sekúnd sa ti na čelnom skle začnú vytvárať zahmlené mapy, ktoré sa postupne zväčšujú. Ty stále vidíš čoraz menej, zapneš fúkanie na čelné sklo, ventilátor fučí ako bláznivý, no sivý povlak nie a nie zmiznúť. Tak ho skúsiš utrieť handričkou, no o pár sekúnd je späť, v ešte väčšej sile.
Čerešničkou na torte je, keď sa konečne po dlhom boji okno odrosí, ty víťazoslávne vypneš ventilátor, z ktorého ti už pekne hučí v ušiach, a po niekoľkých minútach rosenie začne opäť. A tebe neostáva nič iné, ako jazdiť s ventilátorom na plné pecky. Fakt príjemné. Našťastie, na tento nekonečný problém existuje hneď niekoľko riešení.
Jednoduchá fyzika za zahmlievaním okien
Prečo sa vlastne okná v aute zahmlievajú, keď je vonku chladno a vlhko? Dôvod je jednoduchý. Teplý vlhký vzduch v interiéri má v sebe veľké percento vodnej pary. Keď príde do styku s veľmi chladným povrchom, čelným sklom alebo bočnými oknami v tvojom aute, spustí sa proces kondenzácie. Zo vzduchu sa na sklo vylúčia milióny drobných kvapôčok vody a tie vytvoria charakteristický sivý povlak, cez ktorý dobre nevidíš von.
Keď sa chceš zbaviť zahmlievania čelného skla, musíš znížiť buď vlhkosť v aute, alebo tepelný rozdiel medzi vzduchom v interiéri a oknami.
Ako znížiť vlhkosť v aute?
Existuje viacero spôsobov, ako môžeš prispieť k nižšej vlhkosti v interiéri. Tým najjednoduchším je, že nebudeš vodu do auta nosiť na oblečení. Keď vonku leje a ty máš úplne premočenú bundu, pred nastúpením si ju vyzleč a daj ju do kufra. Ak si ju necháš na sebe, začne sa z nej rýchlo odparovať voda a hneď sa ti zarosí čelné sklo. V zime si zas poriadne oklep topánky od snehu.
Pootvor okná
Ak sa ti veľmi zarosilo čelné sklo a ty nič poriadne nevidíš, otvor obe predné okná. Samozrejme, ak vonku práve neprší alebo nesneží. Vďaka tomu veľmi rýchlo prefúkneš celý interiér a znížiš vlhkosť, takže okná sa rýchlejšie odrosia.
Praktický tip: Uisti sa, že máš v aute zapnutý prívod vzduchu z exteriéru. Keď aktivuješ vnútorný okruh a v interiéri je vysoká vlhkosť, okná sa ti okamžite zarosia a nebudú sa dať len tak ľahko odrosiť. Zároveň prepni fúkanie vzduchu na čelné sklo. Pokiaľ je tvoje vozidlo vybavené vyhrievaním čelného skla, máš vyhraté. Keď ho zapneš, klesne tepelný rozdiel medzi vzduchom a sklom, takže nebude dochádzať ku kondenzácii vody.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane