Herné štúdiá toho často nasľubujú veľa. Či už ide o fantastický príbeh, nádhernú grafiku či prepracované herné mechaniky. Veľakrát dostaneme naložený trailer, ktorý nadchne všetkých hráčov. Keď však už vyjde samotná hra, prichádza veľké vytriezvenie a s ním aj sklamanie. Prinášame ti náš výber titulov, ktoré sú vnímané ako veľké herné sklamania.
No Man’s Sky
Hneď na úvod tu máme poriadnu bombu. Hra No Man’s Sky mnohým hráčom leží v žalúdku asi dodnes. Keď bola v roku 2013 prvý raz predstavená, tak hráči a najmä sci-fi nadšenci jasali od radosti. Cestovanie vesmírom na procedurálne vygenerované planéty plné mimozemských obyvateľov, to je proste sen. Hra vyzerala tak, že má naozaj veľký potenciál, ako po grafickej stránke, tak aj v rámci hrateľnosti.
A potom prišiel rok 2016 a s ním aj smutná realita. Prišlo jedno veľké herné sklamanie, hra bola totižto nehrateľná. Zďaleka neponúkala to, čo pôvodne sľubovala v ukážkach, a aj veci, ktoré v nej boli, poriadne nefungovali. Jednoducho povedané, išlo o nedokončenú hru. Generácia planét zďaleka nefungovala, optimalizácia stála za nič a hra sa načítavala večnosť. Išlo o veľké sľuby bez výsledkov.
Jedno však treba štúdiu Hello Games nechať. Aj napriek tomu, že ich ľudia ukameňovali za nekvalitné No Man’s Sky, tak sa štúdio rozhodlo zabojovať ďalej. Rozhodlo sa naďalej sa starať o vývoj hry a napraviť svoju chybu.
Štúdio sa o hru stará od jej vydania a vyzerá to tak, že ešte nejaký piatok v tom bude pokračovať. Väčšina hráčov tvrdí, že hra sa zmenila na nerozpoznanie oproti verzii z prvého dňa a že si štúdio na hre dalo fakt záležať, najmä na opravovaní.
Battlefield 2042
Išlo o dlhoočakávaný návrat hernej série Battlefield do modernej doby. Po historicky zasadených tituloch Battlefield 1 a Battlefield 5 sme sa mali vrhnúť naspäť do zasadenia, ktoré sme poznali z Battlefield 3 a 4.
Konkrétne sme sa teda posunuli do blízkej budúcnosti, v ktorej sa ukázali nové futuristické technológie, no z hry bolo výrazne cítiť ducha zvyšných moderných titulov. Po dlhých špekuláciách sme teda dostali oznam a trailer, že najnovší titul ponesie názov Battlefield 2042.
No práve Battlefield 2042 je jedným z tých titulov, ktoré doslova predal trailer. EA sa rozhodlo zahrať na nostalgiu, epiku, veľkoleposť, proste z každého trošku. A ono to naozaj fungovalo. Dostali sme akciou naprataný trailer, v ktorom sa ukázali referencie na predošlé hry a herné osobnosti. Hráči boli proste nadšení.
A potom prišiel prvý gameplay a verejné testovanie. Hra mala množstvo bugov, nestabilné servery a hrateľnosť bola v niektorých bodoch celkom otázna. Veľa ľudí si povedalo, že nevadí, aj tak je to stále iba beta verzia.
Najväčším problém nastal v momente, keď hra vyšla a všetky problémy zostali. Presnejšie povedané, zostali a pribudli aj nové. Hráči sa zasekávali v stenách, nemohli oživovať spoluhráčov, nešlo im získavať XP. Battlefield 2042 jednoznačne patrí medzi tie najväčšie herné sklamania roka 2021 a všeobecne hier. Hráči dokonca spísali petíciu a dožadovali sa vrátenia peňazí na všetkých platformách zo strany EA.
Aby tu nebola len krivda, tak hra je dnes vo výrazne lepšom stave a dostáva aktualizácie. Ale stále platí, že tituly by mali fungovať na 100 % už pri ich pôvodnom vydaní.
Cyberpunk 2077
Na tomto zozname jednoznačne nesmie chýbať ani Cyperpunk 2077. Pre mnohých ide o jeden z najočakávanejších titulov posledných dvoch dekád vôbec. Poľské štúdio CD Projekt RED oznámilo titul po prvý raz v roku 2012. Už vtedy hra zaznamenala určitý hype, ale skutočný ošiaľ prišiel v roku 2019, keď sa na pódiu E3 ukázal pri prezentácii hry milovaný Keanu Reeves. Toto bol moment, keď začal skutočný ošiaľ.
Hráči sa začali na príchod hry neuveriteľne tešiť. Takáto pútavá hra a ešte k tomu od tvorcov hier Zaklínač? Splnený sen! Pri tom sne to, bohužiaľ, aj zostalo. Problémy nastali už len pred samotným vydaním hry. Bola totižto viackrát odložená. Hráči to však rešpektovali a ako útechu vnímali fakt, že dlhšia čakacia doba dá tvorcom dostatočný priestor na vytvorenie kvalitného titulu. Nuž, to sa nestalo.
Cyberpunk 2077 prišiel na konci roka 2020 plný bugov, glitchov a zlej optimalizácie. Na konzolách bola hra absolútne nehrateľná. Napríklad na PlayStation 4 dochádzalo aj k pravidelným crashom celej hry, čo viedlo k tomu, že Sony hru odstránilo zo svojho digitálneho obchodu.
Podobne ako predošlé dva tituly, aj Cyberpunk 2077 mal mierne vykúpenie. Hra je dnes už vo výrazne lepšom stave a hráči si ju dosť chvália.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane