Simpsonovci sú jeden z najdlhších a najznámejších seriálov na svete. Dalo by sa čakať, že po tridsiatich rokoch na obrazovkách budeme ústrednú rodinku dokonale poznať. Keď sa však dlhoročný fanúšik zamyslí, uvedomí si, že o Marge toho vieme naozaj málo. To otvára dvere pre rôzne špekulácie a fanúšikovské teórie.
Záhadná Marge
Marge je predovšetkým milujúca mama Barta, Lisy a Maggie a verná manželka Homera. Je žienkou domácou, s elánom sa stará o domácnosť a svojou láskavou povahou udržiava pokope rodinku, s ktorou to niekedy býva ťažké.
V niektorých epizódach sa Marge venuje rozličným koníčkom alebo má dokonca prácu, ide však len o krátke dejové línie a s týmito aktivitami Marge skoncuje v rovnakej epizóde, v ktorej s nimi začala. Napriek tomu, že Margeina mama Jacqueline Bouvier žije, v seriáli sa objavuje len minimálne a mnohí diváci nemajú o jej existencii ani šajnu.
Na sociálnych sieťach sa v týchto dňoch rozšírila odvážna fanúšikovská teória ktorá hovorí, že Marge Simpson je v skutočnosti černoška.
Argumenty pre
Na podporu tejto teórie zaznieva hneď niekoľko argumentov. Jeden z nich hovorí o vlasoch Marge. Mama Simpson je známa vďaka svojmu vysokému extravagantnému účesu. Mnohí sú presvedčení, že niečo takéto sa dá dosiahnuť jedine s hustými kučeravými vlasmi, ako majú ľudia afrického pôvodu. Zároveň aj samotnú voľbu takéhoto neštandardného účesu považujú za niečo, čo zvyknú preferovať afroamerické ženy.
Ďalší argument vychádza z Margeinho mena. Marge sa celým menom za slobodna volala Marjorie Jacqueline Bouvier, z čoho mnohí usudzujú kreolský pôvod. V americkej Louisiane sa Kreolmi nazývajú potomkovia ľudí, ktorí tento štát obývali v čase, keď bol francúzskou kolóniou. Môže ísť o potomkov Francúzov, afrických otrokov, ale aj o osoby zmiešaného pôvodu, čo by znamenalo, že Marge skutočne môže mať černošských predkov. Viacerí komentujúci sa vyjadrili, že meno Marjorie Jacqueline Bouvier znie „extrémne kreolsky“.
Spomínajú sa aj ďalšie detaily. Korálkový náhrdelník, ktorý má Marge takmer neustále na krku, je vec, čo sa často objavuje na festivale Mardi Gras – festivale, ktorý je jedným z pilierov kreolskej kultúry. Ďalšou takouto indíciou je aj moment v jednej epizóde, keď sa ukáže, že Marge skladuje v mrazničke ostrihané vlasy svojich detí. Vraj je to niečo, čo je typické pre kreolské matky na juhu USA.
Argumenty proti
Asi najčastejšie spomínaným argumentom, prečo Marge nie je černoška, je to, že nie je hnedej farby. Vo svete Simpsonovcov sú v nemalom počte zastúpené osoby afrického pôvodu, ktoré nie sú žlté, ale majú dištinktívnu hnedú farbu. Vo všeobecnosti v Simpsonovcoch platí, že žltí ľudia reprezentujú ľudí európskeho pôvodu/belochov a rôzne iné etnické skupiny majú iný odtieň pokožky.
Aj napriek tomu by však Marge mohla mať čiastočný africký pôvod, najpravdepodobnejšie z oblasti Louisiany, čomu nahráva aj jej francúzsky znejúce priezvisko za slobodna – Bouvier. V jednej z epizód však Marge prezradila, že jej otec Clancy Bouvier je Francúz, čo by mohlo vyvrátiť „kreolskú teóriu“. Tieto slová zaznejú v epizóde, v ktorej Lisa vypátra černošského predka v Homerovej vetve rodiny. Ak by Marge tiež mala predkov afrického pôvodu, určite by to vtedy spomenula (možno o tom len nevie?).
Pri prezeraní diskusií k tejto téme sa môžeme stretnúť aj s viacerými ľuďmi, ktorí Marge vždy považovali za Židovku a je pre nich úplným prekvapením, že by jej niekto mohol pripisovať akýkoľvek iný pôvod. Celkom by to aj dávalo zmysel, keďže u Židov môžeme často vidieť kučeravé vlasy, ako má Marge a jej sestry.
Je teda Marge černoška? Je Židovka? Jednoznačnej odpovede sa asi nikdy od tvorcov nedočkáme. To, že sa vedú takéto diskusie a rôzne skupiny považujú postavy zo Simpsonovcov za „svoje“, však len poukazuje na to, akú perfektnú prácu tvorcovia odviedli. S postavami sa dokážu stotožniť ľudia z rôznych kútov sveta a ich výzor či správanie im často pripomína ich samých alebo ľudí z ich okolia. Simpsonovská žltá prekonáva všetky hranice rás, jazykov a národností!