Štúdia zverejnená tento rok v British Medical Journal odhalila, že ultra-spracované potraviny (UPF) sú spojené s 32 škodlivými účinkami na zdravie, a to v rámci najväčšieho výskumu svojho druhu na svete.
Medzi tieto účinky patrí zvýšené riziko vzniku cukrovky typu 2, srdcových ochorení, rakoviny, zhoršenie psychického zdravia či dokonca predčasná smrť, čo vyvoláva prirodzené obavy o to, ako tieto potraviny môžu ovplyvniť naše telo. Lekár Tim Spector z Veľkej Británie, ktorý je spoluzakladateľom výživovej aplikácie ZOE, však poukazuje na to, že existujú aj niektoré spracované potraviny, ktoré sú pre naše zdravie veľmi prospešné a môžu byť dokonca lepšie ako ich čerstvé náprotivky, píše HuffPost.
Spector v príspevku na Instagrame uviedol: „Vo Veľkej Británii konzumujeme viac ultra-spracovaných potravín ako v ktorejkoľvek inej krajine v Európe. Potrebujeme presne vedieť, čo jeme, a skvelým príkladom sú paradajky. Obsahujú množstvo polyfenolov, najmä jeden, o ktorom ste už možno počuli – lykopén,“ povedal.
Paradajky i strukoviny
Potom ukázal na konzervované paradajky a povedal: „Máte tu tieto iné, ktoré vás môžu znepokojovať, pretože sú v konzervách. Nič, čoho by sme sa mali báť. Prakticky všetky tieto potraviny sú pre vás veľmi prospešné a niekedy dokonca obsahujú viac živín než v surovom stave,“ vysvetlil.
Toto sa zhoduje s tým, čo odborníčka na výživu Emily Prpa uviedla pre HuffPost začiatkom tohto roka o konzervovaných potravinách: „Konzervované strukoviny ako fazuľa, šošovica a cícer sú všestranné, plné bielkovín a vlákniny. Dajú sa použiť v rôznych jedlách – od polievok a dusených jedál až po šaláty – a konzervované paradajky sú ideálne pre recepty ako ragú či karí,“ uviedla.