Britský sochár Alex Chinneck vytvára monumentálne diela spojením architektúry, inžinierstva a umenia. Myšlienkou každého jeho počinu je aj skryto poukázať na dnešný život a pohnutú realitu, čo mu veľmi kvitujeme. Nezvyčajné surrealistické výtvory vyzerajú ako upravené vo Photoshope. No v skutočnosti si niektoré z nich môžeš ísť do Británie obzrieť aj ty.
Táto budova je replikou 184-ročného trhoviska, ktoré sa nachádza v Covent Garden v Londýne. Veľkolepá inštalácia sa skladá z dvoch samostatných častí, ktoré vytvárajú dojem „plávajúcej“ budovy. Tieto časti sú ako blesk a hrom, navždy pri sebe, no nikdy nie spolu.
Tento projekt vznikol v meste Kent v Spojenom kráľovstve inštaláciou nadrozmerného zipsu, ktorý otvára steny budovy zo šesťdesiatych rokov minulého storočia a odhaľuje jej zničený interiér. Táto budova kedysi slúžila ako manufaktúra na výrobu kože a textilu.
„Roztápajúci“ sa dom bol dočasnou sochou na ulici Southwark Street v Londýne. Dvojpodlažný dom bol vyrobený z 8000 parafínových voskových tehál, ktoré sa každý deň po troške topili za pomoci vykurovacieho telesa, až do úplného zničenia.
Túto neuveriteľnú 35-metrovú oceľovú sochu nájdeme na poloostrove Greenwich na juchovýhode Londýna. Elektrický stožiar je umiestnený v takom uhle, že vytvára dojem, ako keby bol zostrelený na Zem z vesmíru.
Ďalšie umelecké dielo pozostáva z jedného zauzleného dreveného stĺpu medzi ostatnými, rovnými. Bolo vystavené v múzeu v meste Kirchheim Unter Teck v Nemecku. Podľa umelca sú tieto stĺpy hlavným znakom 450-ročného múzea a „zauzlenie“ jedného stĺpa bolo skvelou príležitosťou ako porušiť zákony logiky a tak trochu prekrútiť históriu.
Jedenásť rokov neobývaný dom v Cliftonville (Margate) poslúžil ako výborný základ na ďalšiu sochu Alexa Chinnecka. Vytvoril optickú ilúziu zosúvajúcej sa fasády. Ľudia z celého sveta si chodia obzerať tento fascinujúci dom.
Starožitné dubové hodiny obsahujú plne funkčný ciferník. Boli vystavené v obchodnom dome Liberty London. Autor sa snažil vdýchnuť nový život do starých hodín, ktoré mal po svojom starom otcovi.
Opustená továreň na pestovanie konope v Hackey, vo východnej časti Londýna poslúžila ako základ na ďalšie dielo. Chinneck použil 1248 rovnakých kusov skla, aby tak vytvoril ilúziu, že sú všetky okná na budove rovnako rozbité. 312 okien malo upriamiť pozornosť na problematiku hospodárskeho a sociálneho úpadku v danej oblasti.
Viac než päť metrov vysoká socha vznikla v spolupráci s umelkyňou Marcelle Joseph a Simonom Richardsom. Je to obrátená slamená strecha s hmotnosťou jeden a pol tony, ktorá bola inštalovaná v desaťstupňovom uhle. Pri vetre sa mierne vychyľuje ukazovateľ smeru.
Ak ťa zaujala tvorba tohto talentovaného Brita a chcel by si vidieť viac, nájdeš ho na oficiálnej stránke alebo na Instagrame.
Titulná fotka: alexchinneck.com