Legendárne knihy sa adaptujú už od počiatku filmu samotného. Georges Méliés, pionier filmu, už v roku 1899 vydal dva filmy, ktoré by sa dali pokladať za filmové adaptácie. Dva filmy sa inšpirovali dielami od bratov Grimmovcov a Shakespeara. Od tej doby sa adaptuje jedna klasika za druhou. Niektoré boli adaptované už desiatky-, podaktoré aj stovkykrát. Ak je kniha obľúbená a navrhuje dobrý príbeh, prečo by sa do nej tvorcovia nepustili?
Nemusia vymýšľať originálny príbeh, stačí iba preformovať knižnú predlohu do filmového jazyka. Tento úkon môže byť, samozrejme, veľakrát ťažší než vytvorenie samostatného príbehu. Avšak klasické knihy v sebe nesú toľkú univerzálnosť, že je s nimi zápasiť o priazeň diváka absolútne zbytočné. Dnes sa pozrieme na tie najviac adaptované knihy v našej histórii.
Tu treba poznamenať, že vystopovať všetky adaptácie je veľmi náročné. Preto sa budeme pohybovať v približných číslach, keďže nových adaptácií vzniká každý deň stále viac a viac. Niektoré filmové adaptácie by sa už dnes dali považovať za podobné klasiky ako ich predlohy.
10. Jane Eyre
Jane Eyrová je najznámejšie dielo anglickej spisovateľky Charlotte Brontëovej, ktoré vydala v roku 1847 pod pseudonymom Currer Bell. Gotický román naplnený spoločenskou kritikou si už vyslúžil približne 20 filmových adaptácií. Samozrejme, ako aj v prípade v ostatných kníh na tomto zozname, môže ísť aj o niečo viac. Do počtu ale nezaraďujeme žiadne seriály a iné adaptácie, okrem dlhometrážneho filmu. Prvou filmovou adaptáciou románu bol nemý film z roku 1910 s rovnomenným názvom Jane Eyre.
Okrem toho sa ale Jane Eyre stala adaptáciou neustále navštevujúcou televízne obrazovky, rádiá a aj divadlá. Neutíchajúca univerzálnosť a originálnosť príbehu sledujúceho životný príbeh hlavnej hrdinky v piatich dejstvách je dodnes adaptovaná. Od roku 1847, keď bola kniha prvýkrát publikovaná, ušla Jane Eyre dlhú cestu.
9. The Count of Monte Cristo
The Count of Monte Cristo od legendárneho spisovateľa Alexandra Dumasa si taktiež drží svoju vysokú úroveň. Podobne ako Jane Eyre, ide už o viac než storočnú knihu. Prvýkrát bola vydaná v roku 1844 a odvtedy sa teší veľkému úspechu. Filmových adaptácií je o niečo viac než knihy Jane Eyre, avšak nie primnoho. Je ich takmer 30. Okrem toho je The Count of Monte Cristo taktiež adaptovaný do rádia, do divadla, do videohier a tak ďalej.
Prvou adaptáciou je nemý film s názvom The Count of Monte Cristo z roku 1908. Ako posledný sa do rodiny adaptácií pridal rovnomenný a kvalitný film z roku 2024.
8. Crime and Punishment
Ikonická kniha Crime and Punishment od Fiodora Dostojevského hovoriaca o váhe našich činov a o tom, ako žiadny zločin nebude bez trestu, bola prvýkrát vydaná v roku 1866. Prvou filmovou adaptáciou tejto literárnej mega klasiky sa stal rovnomenný film z roku 1909. Od toho bodu si Crime and Punishment nazbieral dokopy približne 40 filmových adaptácií.
Okrem toho je taktiež neustále prítomný v rozhlasových hrách a na divadelných doskách. Ide o jedno z najvplyvnejších literárnych diel vôbec. Ponuré, surové, kruté a filozofické dielo si získalo srdcia všetkých čitateľov na svete, zatiaľ čo filmové adaptácie tohto diela nikdy nemali takú pozornosť. Už ale ideme do vyšších čísel.
7. The Three Musketeers
A sme späť pri Alexandrovi Dumasovi. V roku 1844 vydal svoju knihu The Three Musketeers, ktorá sa stala okamžite hitom a funguje dodnes. Rozhlasové, divadelné, ale aj filmové adaptácie sa z nej tvoria nonstop. Najnovším príspevkom do približne 45 filmov veľkého zoznamu adaptácií 3 mušketierov je The Three Musketeers: D’Artagnan a The Three Musketeers: Milady z roku 2023. Francúzi spracovali adaptáciu veľmi kvalitne, s bohatým hereckým obsadením a hojným rozpočtom.
Prvá adaptácia 3 mušketierov pochádza z roku 1903 a okrem filmov a seriálov sa traja kráľovskí šermiari dostali aj do animovaného filmu. Záujem o nich platí aj dnes a je len otázkou času, dokým sa neobjaví ďalšia adaptácia.
6. Alice’s Adventures in Wonderland
Ďalším veľkým autorom na tomto zozname je Lewis Carol. Ten je zodpovedný aj za rozprávkovú knihu Alice’s Adventures in Wonderland z roku 1865 a pokračovanie známe ako Through the Looking-Glass, and What Alice Found There z roku 1871. Obe knižky si dodnes udržujú kultový status a dopomáhajú vytvoriť ďalšie a ďalšie filmové adaptácie. Týchto adaptácií je už dnes, nepočítajúc seriály a rôzne krátke filmy, približne 50.
Prvou adaptáciou tejto literárnej klasiky bol nemý a rovnomenný film Alice in Wonderland z roku 1903. Asi najznámejšou adaptáciou knižky Alice’s Adventures in Wonderland sú dva filmy od Tima Burtona s Johnnym Deppom.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane