Otázka morálnej integrity a toho, čo znamená byť dobrým človekom, sa často preberá vo filozofii, psychológii a etike. Dá sa vôbec odpovedať na takúto otázku nejakým všeobecne uspokojivým spôsobom?
Ľudská povaha predstavuje komplexnú a dynamicky sa vyvíjajúcu veličinu, na ktorú majú vplyv vonkajšie faktory ako skúsenosti či okolie. Predsa len však existuje niekoľko znakov a vlastností osobnosti, ktoré môžu naznačovať, či človek má tendenciu k tomu, aby ho považovali za dobrého.
Altruizmus
Altruizmus je sklon pomáhať iným bez očakávania osobného prospechu. Ide v postate o vstupovanie do všetkého s nezištným úmyslom a konanie v prospech druhých. A čo znamená byť dobrým človekom? No, presne to. Dobrý človek je ochotný obetovať svoj čas, energiu alebo zdroje pre dobro iných bez toho, aby očakával niečo na oplátku.
Empatia
Empatia je schopnosť cítiť a chápať emócie iných ľudí. Osoba s vyvinutou empatiou dokáže pochopiť potreby a pocity druhých a má tendenciu sa snažiť im pomôcť. Táto vlastnosť je charakteristická pre dobrých ľudí.
Morálne hodnoty
Morálne hodnoty a etické presvedčenia hrajú dôležitú úlohu pri určovaní toho, čo znamená byť dobrým človekom. Rozhodujúce je totiž správanie a to, čo považujeme za správne a čo za nesprávne. Práve to totiž rozhoduje. Každý človek má tendenciu konať v súlade so svojimi hodnotami. Ak chceš byť považovaný za dobrého, mal by tvoj rebríček hodnôt obsahovať iba tie kvalitné položky.
Úprimnosť
Dobrý človek je úprimný. A úprimný človek hovorí pravdu a snaží sa byť autentický vo svojich vzťahoch. Úprimnosť a schopnosť priznať chyby tvoria dôležitú zložku dobrej povahy.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane