Tento rok sme ťa na EMEFKA už niekoľkokrát informovali o tom, že sa po Slovensku šíria komáre roznášajúce nebezpečné choroby. Napriek všetkým opatreniam sa ale zdá, že sa im predsa len podarilo infiltrovať ľudí. Ako informuje web Dnes24, na Slovensku sa zistila prítomnosť dvoch zákerných vírusov.
Konkrétne ide o západonílsky vírus (West Nile Virus) a vírus Usutu. Oba boli nájdené v komároch vo viacerých okresoch Slovenska. Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi. Následne sa okamžite začalo testovanie darovanej krvi.
Zodpovednosť za toto odhalenie a následné konanie nesie Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied spolu s 36 regionálnymi úradmi zdravotníctva SR. Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v rôznych okresoch. Ide o Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné. V prípade vírusu západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.
„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a v septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období. Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,“ vysvetlila Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, ktorá projekt vedie. Vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku podľa BMC SAV automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii.
Vírus je na Slovensku prvýkrát
Ochorenie spôsobené vírusom Usutu diagnostikovali u Slovákov po prvý raz v histórii, uviedla hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová. Aj jeden, aj druhý vírus sa prenáša transfúziou, a keďže majú príjemcovia krvi oslabenú imunitu, najmä infekcia závažnejším západonílskym vírusom má u nich podľa BMC SAV často horší priebeh ako u bežnej populácie. V septembri teda začala Národná transfúzna služba SR testovať krv darcov na prítomnosť daného vírusu v okrese Nové Zámky.
„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj. Hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Jana Rosochová.
Projekt by mal pokračovať aj na budúci rok v tom istom období. Metóda tohto monitoringu by mala poslúžiť na vystopovanie iných vírusov a parazitov, ktoré komáre prenášajú.