Pred desiatimi rokmi ľudia ešte vedeli, čo je to ranná pohoda a raňajky. Dnes už bohužiaľ potrebu plného žalúdka vystriedala zvedavosť a nekontrolovateľné nutkanie zistiť, kto počas noci vyvraždil polovicu zahraničného mesta, aká pseudocelebritka, čo za čas na televíznej obrazovke vďačí len premávke vo svojich telesných otvoroch, si dala zase zväčšiť kozy a ako vyzerajú ovsené vločky tej influencerskej cice dnes.
Priznaj sa, že len čo rozlepíš oči a dotackáš svoje telo v zombie móde na záchod, už zisťuješ, čo všetko ti za posledných osem (haha, jasné) hodín spánku stihlo ujsť. Ani sa nenazdáš a všetok svoj ranný čas na prípravu doslova pres*reš na hajzli s mobilom v ruke a potom sa rútiš do práce s dvoma rôznymi ponožkami a nakusnutým jablkom zo včera v ruke. A presne toto je tá scenéria, ktorej sa chcú hlavy sociálnych sietí vyhnúť.
Facebook a Instagram, dve najpoužívanejšie sociálne platformy na svete, sa rozhodli, že vám umožnia monitorovať, koľko času denne strávite kochaním sa nad dokonalými fotkami dokonalých ľudí (alebo nad čítaním statusov biomatiek o katastrofálnych následkoch očkovania a zlom vplyve dvojvrstvového toaletného papiera na jemné detské pozadie, podľa preferencií). Už čoskoro si teda na svojom profile budete môcť pozrieť, koľko minút vám táto produktívna činnosť zabrala. Taktiež budete schopní stlmiť upozornenia na určitú dobu, ale aj dostávať upozornenie, keď prekročíte denný časový limit, ktorý si sami nastavíte. Na tomto nápade sa z veľkej časti podieľa sám Mark Zuckerberg, ktorý neraz čelil kritike za to, že sociálne siete sú viac na škodu ako na úžitok. Preto ako sám hovorí, chce urobiť tieto platformy príťažlivé pre užívateľov, no zároveň si neželá, aby robili zlobu.
Táto funkcia má v podstate užívateľov odradiť od toho, aby trávili hodiny nezmyselným scrollovaním. Nazdávajú sa, a podľa môjho skromného názoru dosť naivne, že keď ľudia reálne uvidia, koľko času mohli využiť zmysluplnejšie, ich postoj k sociálnym sieťam sa zmení. Opierajú sa o štúdie, ktoré dokazujú, že ľudia, ktorí využívajú tieto platformy na zdieľanie vlastných statusov a komunikáciu s ostatnými ľuďmi majú zväčša omnoho lepšiu náladu ako tí, ktorí len bezcieľne blúdia očami po displeji a pozerajú, ako dobre sa majú ostatní. Z tejto štúdie teda vyplýva, že pohľad na perfektný život, ktorý žije niekto iný a úspešný, nás častokrát nemotivuje k tomu, aby sme niečo robili s tým vlastným, ale práve naopak nás frustruje a uvádza do depresie. Avšak aj napriek tomu, že v nás táto činnosť vyvoláva negatívne emócie, sme na nej závislí. A to je niečo, čo by sa práve touto novou funkciou mohlo zmeniť.
A čo vy, myslíte si, že vám táto nová funkcia odlepí mobil od ruky alebo to bude úplná zbytočnosť?
Zdroj: buzzfeednews.com
Titulná fotka: pcrevue.sk