Už keď si prví ľudia zariadili veci tak, aby nemuseli neustále bojovať o život, okamžite hľadali spôsob, akým odlíšiť nooba od elity. Tisícky rokov staré stolné hry tu boli dokonca oveľa skôr, než samotný stôl. Neskôr sa stali skvelým predajným artiklom a dnes má človek na výber také enormné množstvo, že sa v ňom ani nedokáže zorientovať. Keď je trh presýtený tuctovými hrami o obchodníkoch, bojovníkoch a objaviteľoch, treba hľadať niečo, čím sa dá od konkurencie odlíšiť. Vtedy sa rodia poriadne bizarnosti.
Mnohé hry svoj šialený nápad využívajú ako marketingový ťahák, ktorý okamžite zaujme. Nájdu sa ale aj také hry, ktoré chcú zdieľať určité posolstvo. Ako je vidieť aj párkrát v tomto zozname, stolná hra je obľúbeným nástrojom na šírenie politickej myšlienky. Obľúbeným, ale určite nie najlepším.
Gay Monopoly
Už z názvu je jasné, že je to Monopoly, akurát s homosexuálnou tematikou. Hoci klasické Monopoly vyšlo v desiatkach rôznych verzií, Gay Monopoly je neoficiálny počin, ktorý si od spoločnosti Parker Brothers dokonca vyslúžil žalobu. V Gay Monopoly väčšinu nehnuteľností predstavujú kluby, bary a podobné podniky. Novým prvkom sú takzvané Family Pride karty – pri aktivovaní určitého políčka sa potiahne karta, na ktorej je uvedený životopis nejakého známeho homosexuálneho muža. Súťažiaci musia uhádnuť o koho ide, a za svoje vedomosti sú odmenení. Ďalšou novinkou sú Camp Cards, po ktorých potiahnutí sa musí hráč venovať nejakej aktivite – napríklad spevu piesne, obľúbenej medzi gejmi osemdesiatych rokov. Zmenami prešli samozrejme aj figúrky, predstavujúce koženú čiapku, putá alebo plyšového medvedíka.
The Trump Game
Donald Trump lásku k sebe samému rád predvádzal už dávno predtým, než sa stal prezidentom USA. V enormnom množstve všetkých výrobkov, ktoré nesú jeho meno a podobizeň, sa dá nájsť aj spoločenská hra. Hráči v nej investujú do rôznych majetkov, vyjednávajú a zarábajú peniaze. Peniaze, na ktorých nesmie chýbať Donaldov portrét. Obrovský pohraničný múr sa medzi budovami v hre nenachádza.
Beat the Border
To je ale zároveň veľmi dobrá správa pre hráčov Beat the Border. Cieľom nie je nič iné, ako prekonávať hranice za účelom predaja drog. Podstatné je nakúpiť materiál od mexických dodávateľov, predať ho za hranicami vo voľaktorom z amerických miest a vyhnúť sa pritom vládnym organizáciám, ktoré idú každému pašerákovi po krku.
Big Funeral
Aký pohreb sa dá považovať za dobrý? Predsa ten, ktorý ti budú všetci závidieť! Hráči v Big Funeral sa usilujú získať čo najviac najdrahších statusových symbolov, ktorými by zahanbili svojich menej úspešných kamarátov. Čierny humor je fajn. Morbídne témy vedia byť zábavné. Príprava vlastného pohrebu ale potenciál vôbec nevyužíva a Big Funeral skutočne nie je kúsok, ktorým by chcel človek zabíjať čas.
Capital Punishment
Spomínal niekto zabíjanie? V hre Capital Punishment z osemdesiatych rokov nejde o nič iné! Hra s výrazným politickým posolstvom sa zaoberá problematikou väzenského systému a trestu smrti. Súperiaci hráči môžu vyhrať dvomi spôsobmi: buď popravia všetkých svojich pridelených zločincov, alebo využijú postavičky zlých liberálov, ktorí kriminálnikov dostanú na ulicu. Oslobodení násilníci následne musia vyvraždiť súperových nevinných civilistov. Jatky pre celú rodinu!
Juden Raus!
Názov nemeckej hry z roku 1936 by sa dal preložiť ako„Židia preč!“ Nacistická diktatúra v krajine ovládala skutočne všetky súčasti života obyvateľstva. Medzi ne samozrejme patrili aj hry a zábava. Juden Raus je z herného hľadiska v podstate len staré známe Človeče, nehnevaj sa. Riadne antisemitské Človeče, nehnevaj sa! Vyhráva hráč, ktorému sa podarí figúrky Židov dostať do Palestíny a nechať Nemecko Nemcom. Proti hre sa v dobe vydania zdvihla vlna kritiky – z troška iných príčin, než by mnohí čakali. Predstavitelia NSDAP a SS hre vyčítali, že príliš zľahčuje takú dôležitú problematiku, akou je židovská otázka.
Barbarossa
Pri nacistoch zostávame! Japonská kartová hra Barbarossa je voľne inšpirovaná vpádom nemeckých vojsk do Sovietskeho zväzu. Cieľom hráčov je dobyť Moskvu a poraziť zlého čarodejníka Stalina. Keďže hra je japonská, nezaobíde sa bez sporo odetých kreslených dievčat. Práve postavičky dievčat, ktorých odev tvorí kombinácia nacistických uniforiem a rozličných sexi kúskov, predstavujú hlavné hrdinky tohoto dejinného zápasu o osud sveta.
15 Love
Pri pohľade na názov hry a jej obálku by sa dalo tipovať, že sa tu bude riešiť nechutný telocvikár, ktorý má záujem o intímne zblíženie s pätnásťročnou školáčkou. Pravda je ale oveľa všednejšia. Ide o obyčajnú hru tenisu. Niekto naozaj považoval za skvelý nápad previesť tento dynamický šport do formy ťahovej stolnej hry. Hod kockou napríklad určuje rozličné údery a pohyb hráčov. Jedna hra môže trvať až hodinu. Hodinu, ktorú ti už nikdy nikto nevráti.
Knight Rider
Hoci dnes už asi každá úspešná značka má vlastnú spoločenskú hru, klasický akčný seriál predsa len predstavuje bizarnosť. Knight Rider je určený pre dvoch až štyroch hráčov. Každý hráč dostane nekvalitne spracované gumené autíčko. Jeden šťastlivec ovláda superauto KITT, ktoré môžu ostatní ukradnúť. Cieľom Knight Ridera je na zvláštnych políčkach bojovať proti zločinu a zarobiť tým čo najviac peňazí. Hru má na svedomí spoločnosť Parker Brothers, ktorú preslávilo Monopoly.
Fart: The Game
Titul, ktorý má v názve prdenie skutočne nie je o ničom inom, než o prdení. Inštrukcie sú jednoduché: každý hráč hodí kockou a pohne svojou postavičkou o niekoľko políčok. Keď zastaví na políčku Pi!, tak sa napije. Keď zastaví na políčku Jedz!, tak sa naje. Najlepšie niečoho, čo zabezpečí riadnu plynatosť. Ak sa hráč dostane na políčku Prdni!, má dve minúty na to, aby sa poriadne predviedol. Následne od spoluhráčov dostane skóre podobne, ako ho dostávajú krasokorčuliari na olympiáde. Ten, kto ako prvý dosiahne 25 bodov, víťazí. Skutočne duchaplná zábava!
Poo: The Card Game
Kde sú prdy, tam nesmú chýbať ani hovná! Poo je hra, na ktorú sa celkom bežne dá natrafiť aj na pultoch slovenských obchodov. Poo znázorňuje súboj opíc, využívajúcich rôzne útoky pomocou svojich fekálií. Rýchla kartová hra pre dvoch až ôsmich hráčov sa dá zvládnuť za päť až pätnásť minút. Počas školských prestávok slúži ako ideálna náhrada vrhania skutočných hovien. Desať z desiatich učiteľov schvaľuje!
The Horsemen of Buzkashi
Buzkaši je národný šport Afganistanu, populárny aj v ostatných štátoch strednej Ázie. Hra je rovnako brutálna, ako život v týchto nehostinných kútoch zeme. Cieľom súťažiacich jazdcov je zmocniť sa tela zdochnutej kozy/ovce, ktorá slúži ako „lopta“ a dostať ju do súperovej brány. Buzkaši v realite nemá veľa pravidiel – nie je definovaný počet hráčov, k prebiehajúcej hre sa môžu pridávať aj náhodní okoloidúci. Zápas, ktorý môže trvať aj niekoľko dní, je plný vzájomných potýčiek, úderov a tečúcej krvi. Previesť Buzkaši do formy spoločenskej hry je niečo naozaj pozoruhodné.
Kill the Hippies
Pridaj sa ku svojim kamarátom a spoločne zničte hrozbu v podobe zvrátených hipisákov! V tejto hre sa ujmeš role člena náboženskej sekty, ktorej poslanie je očistiť planétu od hipisáckej špiny. Hoci názov hovorí o zabíjaní, netreba sa vždy uchýliť k násiliu. Nepriateľov je možné zachrániť a obrátiť na správnu vieru. Okrem vulgárneho humoru, na ktorom hra stavia, toho Kill the Hippies veľa neponúka. Väčšina recenzií je negatívnych a hru považujú za žalostne nudnú.
Blacks & Whites
Dá sa povedať, že ide o napodobeninu Monopoly. S jedným výrazným rozdielom – hráči sú rozdelení na bielych a čiernych a toto delenie výrazne vplýva na ich možnosti. Černošský hráč začína s desatinou peňažných prostriedkov belocha. Nemôže kupovať určité majetky a má zákaz vstupu do niektorých častí. Za prejdenie jedného kola dostáva menej peňazí, než jeho bieli spoluhráči. Prvá verzia hry sa v pozícii černocha nedala vyhrať, neskoršie vydanie bolo milosrdnejšie. Spoločnosť Psychology Today Gaming stála aj za hrou Woman and Man, ktorá proti sebe podobným spôsobom postavila mužov a ženy.
Zdroj: boardgamegeek.com
Titulná fotka: BoardGameGeek